ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Když se příroda splete

Když se příroda splete

 

Napsal a vyfotografoval  Vladislav T. Jiroušek

 

Člověk je přesvědčen, že je mistrem křížení organismů a využívá výhodných genetických znaků ve svůj prospěch. Ale i příroda se občas spustí a vznikají mezidruhoví, nebo dokonce mezirodoví kříženci. Jsou ale zpravidla neplodní, a tak se vlastně nic moc nestane. Občas
se ale příroda splete nádherně...
 
Musíte uznat, že to platí také v případě zmije na obrázku. Pochází z Ugandy a krásnější zbarvení jsem ještě neviděl. Afriku obývají zástupci dvanácti druhů zmijí rodu Bitis. Patří mezi ně i nejmohutnější jedovatý had s nejdelšími jedovými zuby, zmije gabunská Bitis gabonica. Popsány jsou dva poddruhy, nominotypický Bitis g. gabonica a běžnější, s růžky na čenichu, Bitis gabonica rhinoceros. Dorůstá výjimečně až dvou metrů a jedové zuby měří až pět centimetrů, jsou duté a připomínají zahnuté injekční jehly. Tak dlouhé zuby by se samozřejmě do tlamy nevešly, takže to příroda vyřešila sklopným mechanismem. V klidu jsou zuby uloženy v kožních závěsech na horním patře. Při útoku se vztyčí a zatnou do tkáně, tam vznikne podtlak, který napomáhá nasátí jedu.
 

 
Gabunské zmije jsou poměrně klidní hadi, traduje se, že domorodé děti je s oblibou tahají za ocas. Když se ale rozčilí, tak se nafukují a syčí tak silně, že je to slyšet na velkou vzdálenost. Tato zmije je fascinující. Nehnutě leží celé hodiny, jen dobrý pozorovatel postřehne, jak se pohybuje štěrbinová zornička. Had nespí, ale bystře sleduje okolí. A z této polohy pak bez varování bleskurychle zaútočí.
 
Pravděpodobně nejkrásnější zmijí je ale zmije nosorohá Bitis nasicornis, která dorůstá až sto dvaceti centimetrů. Obě zmije obývají tropické lesy a suché opadavé lesy východní a střední Afriky. Žijí výhradně na zemi a díky zbarvení splývají s porostem. Kořist aktivně nevyhledávají, živí se menšími savci a ptáky, kteří se dostanou do jejich blízkosti.
 
Třetím velkým zástupcem je zmije útočná Bitis arietans. Ostatní hadi toho rodu jsou naopak malí, proto se navrhovaný český název velezmije neujal.
 

Oblasti zmije gabunské a nosorohé se místy překrývají, a tak jsou mezi poddruhem Bitis  gabonica  rhinoceros, který má na čenichu růžky, a zmijí nosorohou Bitis  nasicornis známí kříženci. Zatím ale nebyli objeveni kříženci mezi nominotypickou Bitis gabonica gabonica a zmijí nosorohou Bitis nasicornis. Na snímku je tak opravdu unikátní had.

 
Říjen 2007
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group