ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Perla na Dunaji

Perla na Dunaji

 

napsal a vyfotografoval Tomáš Kubeš

 

Líbezné město na březích Dunaje nedaleko Bavorského lesa
má tak úžasnou polohu, že je už dávno považováno za jedno z nejhezčích měst Německa. Kdo se potuluje středověkými uličkami Regensburgu, mezi velkolepými domy a chrámy, na toho dýchá atmosféra více než dvou tisíc let… Ne náhodou je historické centrum města od roku 2006 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Kdo zavítá do Regensburgu, města česky zvaného Řezno, bude mít pocit, jako kdyby putoval po stopách dávné historie celé Evropy – Keltové, Římané, Bavorské vévodství, Karel Veliký, Napoleon… Příhodné místo na břehu řeky si už v minulosti vybrali Keltové pro svoji osadu a již roku 179 po Kristu zde založil římský císař Marcus Aurelius legionářský tábor Castra Regina, doložený podle nalezené zakládající desky. Tento tábor byl nejen pevností, ale také důležitým bodem na obchodních stezkách na severní hranici římské říše.

 

 
Významným mezníkem, který městu značně pomohl, bylo vystavění proslaveného kamenného mostu „Steinerne Brücke“  v letech  1136 až 1146.  Právě díky mostu všechen obchod mezi jihem a severem i dalekými zeměmi procházel právě Řeznem a svobodné říšské město značně bohatlo. Zámožní kupci využívali stejných výhod statutu svobodných měst jako dnes firmy, které vyhledávají místa podle daňové výhodnosti.
 
Historie a bohatství jsou vidět na tváři města na první pohled i dnes, protože tak velkolepé stavby jinde nenajdete. Mezi potulujícími se návštěvníky nepotkáte nikoho, koho by Řezno neuchvátilo. Od hromadných zájezdů penzistů po osamocené studenty a cestovatele, kteří si jen tak s knihou v ruce užívají posezení ve stínu katedrály. Chrám svatého Petra je tou největší dominantou, bez které si město neumí nikdo představit. Dvě špičaté bohatě zdobené věže katedrály šplhající do výše 105 metrů k nebi stvrzují jedinečnost stavby.
 

 
Další typickou tváří města jsou štíhlé věže bývalých patricijských domů, které vypadají jako malé opevněné tvrze patřící spíše někam do Itálie. Ostatně z věží (a to i z několika kostelů) je snad nejhezčí pohled na líbezné město. Z ptačí perspektivy se otevírají nové horizonty a historické jádro spolu s klikatícím se Dunajem člověku otevře cestu do minulosti, kdy stačí se jen trochu zasnít, a každý může prožít cestu historií. Místní obyvatelé jsou na své město náležitě pyšní, a tak vás klidně během prohlídky osloví a nabídnou dobré tipy. Mně se takhle podařilo spatřit fantastickou klášterní zahradu ukrytou v objektu historického muzea. Ta je přístupná všem, protože v ní je umístěna kavárna muzea, a tak zákoutí středověké stavby může spatřit každý.
 

 
Projít všechny pamětihodnosti města za jeden den není možné, ono jich je v Řezně na 1400. Ale při toulání po širokých obchodních ulicích nebo v zapadlých uličkách se určitě vyplatí usednout do jedné ze zahrádek a vychutnat si šálek kávy nebo oblíbené bavorské pivo. To patří k městu stejně jako jeho výtečná kuchyně. Když narazíte na pravé regensburské klobásky, opravdu nebudete litovat. Jejich výroba má tradici stejně jako historická kuchyně z 12. století, kterou najdete pod schodištěm u kamenného mostu.
 

 

Být v Řezně, a nevidět proslavený „Steinerne Brücke“ je, jako kdybyste tu nebyli. Kamenný most s patnácti mohutnými kamennými oblouky nad řekou Dunajem je považován za legendu, která městu pomohla k jeho bohatství, a dnes je symbolem na všech prospektech a pohlednicích. Tři sta metrů dlouhá stavba přivádí k euforii mnohé turisty z celého světa. Silueta mostu spolu se slavnou bránou a v pozadí se tyčícími věžemi dómu svatého Petra jsou tím nejúžasnějším pohledem, na který se opravdu nezapomíná. Na tento krátký okamžik tu čekají všichni, někdo jen tiše pozoruje řeku, na které se houpou loďky i parníky, někdo vysedává v některé z mnoha restaurací s výhledem, a mladí jen s plechovkou piva posedávají na trávě a všichni dohromady si užívají Regensburgu.

 

 

 

Milovníci měst podél Dunaje by našli další úžasná města, která byla podél řeky postavena. Ale poměrně blízkým cílem je město Pasov, německy Passau. Stačí k tomu jen hodina jízdy vlakem z Řezna, a už jste v dalším přívětivém městě, které vás překvapí svou bohatou historií.

 

 

Jak se tam dostat
 
Regensburg je díky dálnici z Prahy přes Plzeň poměrně dobře dostupným místem, kam můžete přijet už za tři čtyři hodiny. Využít můžete také několika autobusů, které projíždějí městem při své cestě dál do Německa. Například Student Agency nabízí zpáteční jízdenku od 1300Kč, pokud si ji koupíte s předstihem, ovšem nevýhodou je příjezd brzy ráno a odjezd v noci. Druhou variantou zůstává dobré spojení třemi rychlíky denně z Prahy přes Plzeň. Využít se dá několik slev Českých drah, například jízdenky Regionet+DB za 200Kč pro Plzeňský kraj a osobu,
která ve variantě za 400
je určena až pěti cestujícím.
 
Říjen 2007

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group