ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Víkend nejen pro motoristy

Víkend nejen pro motoristy

 

napsala Irena Páleníčková
vyfotografoval Jiří Páleníček

 

Až jednou počasí nebude lákat k typicky letním
cestám do přímořských destinací, možná si vzpomenete na vojenské stíhačky a concordy zdobící střechy budov u německé dálnice A6, po které mnoho z vás prosviští. Pak se vám vybaví i poutače zvoucí k návštěvě Automobilového a technického muzea v Sinsheimu.

  

 

 

Možná, že i vy jste kolem muzea mnohokrát projeli a jen si řekli: „Příště. Příště určitě zastavíme.“ Stejně jako my. Přinutili jsme se zastavit až při deváté jízdě kolem, vždyť na německých dálnicích se tak báječně testuje síla motoru a správně rozjetý řidič má všechno, jen ne chuť zastavit. Nakonec nelitoval ani on, ani my. Zatímco v závěru návštěvy my dospělí odpočívali na lavičkách v muzeu s kávou v ruce, děti prolézaly letadla a využívaly tobogánů, které jsou jednou z možností, jak se dostat z letadel na zem.
 

 

Převážnou část exponátů, které na ploše 30 000 m2 vystavuje Auto & Technik Museum Sinsheim, tvoří samozřejmě automobily od nejstarších po nejrychlejší, včetně slavného Blue Flame, držitele rychlostního rekordu na Solném jezeře v USA z roku 1970. Většina aut je pochopitelně německé výroby (nechybí ani dva trabanty krčící se u stropu). Převážná část exponátů je v německy perfektním pojízdném stavu a pod vlajkou muzea se účastní různých závodů.

 

 

Překvapivě velká je sbírka vojenské techniky spolu se scénami ze života za druhé světové války. Neméně atraktivní je část Cars of the Stars s anglicko-německými popiskami vyprávějícími historii jednotlivých vozidel slavných osobností. Kolem aut z 30. až 60. let stojících na bílém písku se v muzeu vede báječný plážový život, popíjí se šampaňské a figurínoví aktéři mají na sobě kožešiny, černé brýle, kolem nich jsou palmy, filmové kamery, hollywoodské hvězdy – iluze nemá chybu.

 

Podrobnější informace získáte

na www.technik-museum.de, kde se dovíte i program kina IMAX, které je součástí muzea.

 

Muzeum je otevřeno každý den

od 9 do 18 po 365 dní v roce.

 

 

Jak do muzea dojet?
 

Pojedete-li ve více lidech a budete se při řízení střídat, můžete vyjet v časných ranních hodinách a v muzeu být před devátou (až na malý úsek v Německu pojedete stále po dálnici, z Rozvadova asi 300 km). Pokud za Heilbronnem minete sjezd z dálnice Sinsheim-Steinfurt, uvidíte muzeum po pravé straně: sjeďte na dalším sjezdu do Sinsheimu a po vedlejší silnici podél dálnice se vraťte. Povedou vás šipky Muzeum.

 

 

 

Co byste neměli přehlédnout

 

Oldsmobile Rocket 98 z roku 1952, ve své době nejdelší automobil, který šestnáctkrát vyhrál první cenu v soutěži o nejkrásnější americké auto.

 

Nejdražší automobil firmy Cadillac, kuriozitu mezi auty hvězd, na kterém firma i přes jeho vysokou cenu vždy prodělala několik tisíc dolarů, ovšem jeho výroba byla prestižní konkurenční záležitostí.

 

Osmiválec Bugatti Royale z roku 1927, největší, nejsilnější a nejdražší německé předválečné auto. Bylo určené pro královské rodiny za 160 000 říšských marek.

 

Ferrari 451 z roku 1985, jediný rodinný
sporťák, jeho 300 koní veze vzadu
dvě speciální dětské sedačky.

 

 

 
Muzejní specialitky a třešničky
 

Ani ženy se nebudou nudit a zasní se nad autem, ve kterém po desetiletí jezdil orientální princ, máháradža z indického Haidrabadu, Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1923, který byl na světové výstavě v Londýně vybrán za nejlepší auto světa. Pozornost přitahují i nablýskané superspeciály. A každý si určitě prohlédne nejluxusnější terénní auto na světě, 12válec Lamborghini z 1987 se 450 koni pod kapotou, o max. rychlosti 200 km/h při hmotnosti 3 tuny (bez nákladu). Stejně pozoruhodná je jeho spotřeba – 60 l/100km, je totiž vyráběno pro arabské šejky.

 
Říjen 2007

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group