ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Ponocný, nebo krysař?

Ponocný, nebo krysař?

 

napsala a vyfotografovala Alena Drábová

 

Němečtí průvodci často zpestřují turistům zážitky tím, že je uvítají v dobovém kostýmu a představí se jako historická postava. Popularitu si získali například ponocní v Rothenburgu a ve Zhořelci, ale zejména paní ponocná v Mindenu, neboť žena je v této branži raritou.

 

 

 

Návštěvníkům Žitavy se věnuje věžník, v ulicích Hamelnu potkáte krysaře, v přímořských lázních na Usedomu doprovázejí turisty dámy v koupacích úborech z 19. století, ve Frankfurtu vítá hosty v rodném domě mladý básník Goethe a do Postupimi zve pruský voják s krásnou šlechtičnou.

 

Nočním Rothenburgem nás provedl ponocný s lucernou a halapartnou, původním povoláním pokrývač. Mladík záhy zjistil, že tato profese je bezpečnější než lezení po střechách, navíc při ní může uplatnit herecké ambice a ještě dostane „Trinkgeld“ od spokojených turistů.
 
Věžník
 
Reinhard Rokkita dříve pracoval jako zámečník v automobilce Robur. Pak spíše z recese odpověděl na inzerát a stal se věžníkem v Žitavě. Před pěti lety byl dokonce přijat do Evropského cechu ponocných a věžníků. Ve věži kostela sv. Johana vybudoval info-cen­trum a podkrovní turistickou noclehárnu. Zájem o historii s přenocováním nad městem je prý obrovský, přestože k vyhlídkovému ochozu vede 266 schodů a do ubytovny dalších třináct. Fanfárou na trubku hlásí Žitavským přesně ve 12 hodin poledne a pak v 18 hodin zatroubí večerku.
 
 
Krysař
 

Američan Michael Boyer přišel do Německa v uniformě armády USA. Časem pověsil vojenskou kariéru na hřebík a stal se v Hamelnu  „profesionálním krysařem“ s průvodcovskou licencí. Snaží se turisty vtáhnout do děje a vyvolat v nich dojem, že on ještě pamatuje středověk. Čtyřbarevné punčochy, plandavé rukávy, kanárkově žluté boty se zatočenou špičkou a klobouk ozdobený dlouhými péry – to je Michaelův nepřehlédnutelný pracovní oděv.

S historií Hamelnu je krysař spojován od roku 1284, kdy mu zde údajně nezaplatili za práci. Poté z města zmizel a s ním asi 130 dětí. Povídalo se, že je odvedl člověk v pestrobarevném oděvu s píšťalkou, který ve městě hubil krysy. Legenda ale existuje v mnoha verzích.
 
 
J. W. Goethe
 
Hans-Joachim Schnappe se rád vžívá do role geniálního básníka, mluví v první osobě, recituje verše ze „svých“ sbírek. V dobovém kostýmu s třírohým kloboukem vítá návštěvníky rodného domu Johanna Wolfganga Goetheho v centru Frankfurtu nad Mohanem. Baví publikum pikantními historkami z básníkova soukromí. Během hlavní turistické sezony se živí pouze touto profesí, v zimě vymýšlí reklamní slogany pro různé firmy.
 

„Bylo to právě zde 28. srpna 1749 přesně v poledne, úderem dvanácté hodiny, když jsem přišel na svět,“ vypráví Hans-Joachim Schnappe coby básník Goethe svůj životopis. Goethe-Haus zároveň slouží jako muzeum celé Goethovy rodiny. Básník tady žil do roku 1775, než odjel do Výmaru. Otec přísně dbal na to, aby synáček řádně dostudoval práva, teprve potom se mladý génius mohl plně věnovat poezii.

 

 

 

 

Další zajímavosti

 

V Hamelnu, krysařově městě, proslulém středověkými hrázděnými domy, nikdo nezabloudí. Od turistického informačního centra vede kolem nejvýznamnějších památek okružní trasa, značená bílými krysami namalovanými na chodníku. Ve znamení hlodavců je tu prakticky všechno.                        www.hameln.de

 

Rothenburg ob der Tauber – od ponocného si turisté mimo jiné vyslechnou historku o nejpopulárnějším starostovi Georgu Nuschovi, který v 17. století zachránil město vyhranou sázkou, když před nepřítelem vypil na ex tři a čtvrt litru franckého vína. Získal tím svobodu pro radní odsouzené k smrti a pro celý Rothenburg. „Der Meistertrunk“ připomíná jakýsi orloj ve štítu radniční vinárny. Každý den mezi 11. až 15. a 20. až 22. hodinou se v každou celou hodinu otevřou vedle městských hodin dvě okénka, v nichž ožívá závěrečná scéna legendy.
Vpravo starosta pije z obrovského korbelu,
vlevo velitel císařské armády Tilly žasne
nad tím výkonem.                   www.rothenburg.de

 

Goethe-Haus (Frankfurt) – Císařský rada Johann Caspar Goethe, géniův otec, nechal zpola dřevěný dům v letech 1755–1756 kompletně přestavět ve stylu pozdního rokoka do dnešní podoby. Během druhé světové války byl objekt zcela zničen a v roce 1951 znovu postaven podle původní dokumentace.          www.goethehaus-frankfurt.de

 

 

 

 

CO SE SLAVÍ

 

Masopust a karneval
 

Masopust (něm. Fasching, Fasnacht), nebo také karneval, je starý zvyk, který se slaví především v Porýní a oblastech s převládajícím vlivem katolicismu. Hlavními baštami jsou Mohuč (Mainz), Kolín nad Rýnem (Köln), Düsseldorf a Bonn. V jižním Německu se slaví tradiční alemanský „Fasnet“. Takzvané „páté roční období“ začíná 11. listopadu a končí na Popeleční středu. Rozpustilý rej vrcholí v týdnu od „Špinavého čtvrtka“ do Popeleční středy. Na Masopustní pondělí (něm. Rosenmontag) se konají velké pouliční průvody. Lidé se oblékají do legračních kostýmů nebo tradičních krojů a masek a účastní se oslav a průvodů. Tato tradice se odvozuje od zvyků vyhánění zimy.

 

Pouti a jarmarky
 
Po celém Německu se od jara do podzimu koná na návsích nebo v centrech měst množství lidových slavností, které trvají někdy pouze přes víkend, jindy i celý týden. Nabídka sahá od střelnic a stánků s občerstvením a sladkostmi až po kolotoče, horské dráhy, obří kola a domy hrůzy. Na jevištích pod širým nebem nebo v obřích stanech se často hraje živá hudba. Tradice posvícení (něm. Kirchweih, Kirmes, Kerb, Kirb, Kier, Kerwe, Kerwa či Kerms) sahá k náboženským oslavám u příležitosti posvěcení křesťanského kostela. Na venkově je posvícení ještě stále důležitou vesnickou institucí. Konají se průvody a místní chlapci stavějí obdobu českých májí.
 
 
Vinařské slavnosti
 

Od května do listopadu se v mnoha městech v německých vinařských oblastech konají vinné a vinařské slavnosti. Zejména na Rýně, Mosele, v Bádensku, Falci a na Mohanu si vinařská družstva a vinaři staví na veřejných prostranstvích stánky, ve kterých rozlévají své víno. K němu se podávají místní speciality. K rámcovému programu patří živá hudba a v mnoha městech také korunovace královny vín.

 

Oktoberfest
 
Nejznámějším a největším lidovým svátkem v Německu je mnichovský pivní festival Oktoberfest, nazývaný také „Wiesn“ (čes. Louky). Přes šest milionů návštěvníků proudí každým rokem na Tereziánskou louku (Theresienwiese). Pije se pivo čepované do tupláků a pojídají se vepřové klobásky a preclíky. Na obrovském festivalovém prostranství stojí kolotoče, horské dráhy a další skvělé pouťové atrakce. K rámcovému programu festivalu patří slavnostní zahájení, kdy se na Tereziánskou louku v okázalém průvodu stěhují představitelé zúčastněných podniků a pivovarů, průvod krojů a střelců a koncert všech festivalových kapel. Mnoho domácích účastníků, mladé lidi nevyjímaje, se na Oktoberfest obléká do tradičních krojů. Více informací najdete na stránkách www.oktoberfest.de.
 

 

Informace a foto poskytla

Německá centrála pro turistiku
 
Říjen 2007

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group