ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Na šálek punče

Na šálek punče

 

napsal a vyfotografoval Tomáš Kubeš

 

Předvánoční adventní trhy jsou natolik silnou tradicí Německa, že už si bez ní nikdo nedovede vánoční čas představit. Jeden z nejmalebnějších a nejznámějších trhů se odehrává v Norimberku.

 

 

 
K adventnímu času v Evropě neodmyslitelně patří už tradiční jarmarky, slavnostní výzdoba, svíčky, vánoční stromky, ale také vůně teplé medoviny nebo svařeného vína. V Německu se odehrává v adventním čase neuvěřitelných 2500 trhů. Mnohá města a městečka mezi sebou soupeří, který trh bude nejhezčí, kde bude nejvíce srubů s laskominami, který strom bude nejvyšší, kde bude svítit více světelné výzdoby, nebo jestli tato vánočka je největší… V každém případě z Německa pochází tradice adventního věnce, pohlednic i adventního kalendáře. Ale hlavním lákadlem pro mnohé je především úžasná atmosféra pohody na nejhezčích náměstích země. A to přitahuje každoročně návaly turistů.
 

 
Mnozí Češi si myslí, že Norimberk nemá s námi až tak moc společného. Ale to je omyl, protože, kdo zavítá do starověkého centra města obehnaného dosud hradbami a baštami, objeví mnoho spojitostí. Málokdo ví, že Norimberk vděčí svým největším památkám, stejně jako Praha, svému císaři Karlu VI. Norimberk byl totiž císařovým druhým sídelním městem, odkud spravoval římskou říši. Legendární jsou už panovníkovy pravidelné cesty mezi Prahou a Norimberkem po staré obchodní cestě. A tak se není čemu divit, že i obyvatelé Norimberku jsou náležitě hrdí na stejného panovníka jako my. Mnohé gotické kostely a především Císařský hrad, který hrdě ční nad městem, vypovídají o bohaté středověké metropoli.
 

 
 Ale hlavním magnetem v době adventní nejsou jen stopy historie, naopak proslavený vánoční trh, který je už legendou. Právě dlouhá tradice a nezapomenutelná atmosféra lákají k návštěvě hlavního náměstí – Hauptmarkt. To je zcela zaplněno velkými dřevěnými sruby a stánky, které jsou vánočně vyzdobeny. Mnohé obchody k atmosféře trhu patří už jako stálice, například skleněné vánoční ozdoby, svíčky, dřevěné hračky nebo vyřezávané betlémy či adventní věnce. Lákavé jsou také přeplněné stánky s neuvěřitelným množstvím sladkostí, voňavé perníčky, velké kremrole nebo štrúdl či turecký med jsou ke koupi snad na každém rohu. Stejně jako vyhlášené bílé norimberské klobásky, které grilují na dřevěném uhlí a podávají v housce. Vůně dobrot určitě zláká každého. Hlavně v podvečer přichází nejvíce lidí vychutnat si šálek skvělého punče v několika variantách. Setkáte se tu s punčem pomerančovým, s lesním ovocem, skořicovým nebo také třešňovým, a to včetně dětského punče bez alkoholu. Voňavé nápoje se nalévají do symbolických hrnečků s potiskem ve tvaru boty, které jsou speciálně připraveny jen pro adventní čas, a pokud se rozhodnete ponechat si je jako suvenýr, jednoduše si hrnek přibalíte k dárkům. S tím se tady počítá, proto jsou všechny hrnky zálohovány a patří k velice oblíbeným vzpomínkám. 
 

 

Jakmile se setmí, město se promění v říši pohádek, ulicemi se linou adventní písně a bohatě nazdobené ulice různobarevnými světly vytvářejí neopakovatelný kolorit. Dokonce i koruny stromů září tisíci světélek. A když k tomu začnou padat sněhové vločky, tak je atmosféra dokonalá. Abyste si nemysleli, trh se nekoná pouze na náměstí, ale jak při bližší prohlídce centra zjistíte, většina ulic i ostatních náměstí je zaplněna stánky a trhovci. A když budete mít štěstí, setkáte se i s vánočním andělem. Ten se tu věnuje především nejmenším.

 

 

 

Navštivte s dětmi v Norimberku muzeum hraček. To nabízí neopakovatelnou cestu do dětských snů a přání od antiky po dnešní dobu. Je tu k vidění vše
od hadrových panenek přes plechové vláčky, stavebnice lego
až po současnou panenku Barbie.

 

Letošní Adventní trhy v Norimberku se uskuteční ve dnech 30. 11.–24. 12. Jako tradičně v pátek před první adventní nedělí slavnostně otevře  vánoční anděl trhy. Informace o podrobnostech a programech najdete také na stránkách www.christkindlesmarkt.de.
 

 

Navštívit Hamburk pár týdnů před Vánocemi znamená zažít neopakovatelnou adventní atmosféru. Snad na každém náměstí najdete prodavače s cukrovím, hračkami a jinými vánočními nezbytnostmi. Nejkrásnější z trhů (26. listopadu–23. prosince) ovšem najdete u cirkusu Roncalli, který je stánky doslova obložen. A punč podávaný artisty chutná nejlépe.

www.hamburg-tourism.de

 

Kolín se může pochlubit šesti výjimečnými trhy. Středověký najdete před Muzeem čokolády,
další u katedrály a na hlavních náměstích.
Specialitou je plovoucí trh (Kolín, 26. listopadu
až 23. prosince), jenž se pořádá na plavbách po Rýně,
a to na trase Köln–Düsseldorf.

 
Říjen 2007

 

 

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group