ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Piráti z kostek

Piráti z kostek

 

napsala a vyfotografovala Kateřina Hovorková, Hospodářské noviny

 

Jízda na horské dráze, závody ve formuli, plavba v pirátské lodi s vodními děly, volný pád v kanoi z vodopádu, výhled z padesátimetrové točící se věže… To je jen část atrakcí, které nabízí obří zábavní park Legoland.

  

 
Najdete ho nedaleko německého Ulmu, v městečku Günzburg. Svým dětem nemůžete udělat větší radost, než je návštěva areálu rozkládajícího se na ploše velké jako pětadvacet fotbalových hřišť. Výlet mezi legokostky je ohromným zážitkem a pro dospělé i návratem do dětství.
 
Základem Legolandu je Miniland umístěný uprostřed celého areálu. Navštívíte v něm známá evropská města. V poměru 1:20 jsou vystavěné do posledního detailu z celkem 25 milionů legodílků. Je tu k vidění například Berlín, italské Benátky, přístav Hamburk s proplouvajícími zaoceánskými parníky, je tu i mnichovské letiště s obřím Airbusem A380 na letištní ploše a Allianz Arena s třiceti tisíci miniaturními fotbalovými fanoušky.
 

 
Okolo Minilandu jsou do kruhu umístěné další atrakce, celkem je jich tu čtyřicet. Novinkou letošního roku je Země pirátů – u jezera nastoupíte do loďky, která vás vyveze až na vrchol skály. Volným pádem v bouřícím vodopádu se dostanete zpět. Také si můžete vyzkoušet, jak dobří jste v boji. Mezi hradbami na malém jezírku musíte pálit vodním dělem na posádky ostatních lodí i na obránce hradu. Počítejte s tím, že budete na kůži promočení. V teplých letních dnech to nevadí, ale v chladnějším počasí si tady raději kupte za jedno euro pláštěnku. Na závěr si hoďte pár vodních bomb na protivníky v pirátském doupěti. ¨
 

 
Lákavý je také velký hrad, kterým projíždí velmi rychlá horská dráha, nebo dům, kde si děti mohou stavět z lega, cokoliv je napadne. Pokud bude výtvor originální, vyhrají nějakou cenu. V Bionicle aréně si zase jízdní atrakci naprogramujete úplně sami a v pavilonu Formule 1 se spolu s dětmi můžete zúčastnit velkého závodu. Oblíbené jsou také vodní skútry nebo projížďka po legosafari. Pro úplně nejmenší děti je báječné vodní hřiště, kde stříká voda ze všech možných sprch a po klidné řece projíždějí malé kanoe. Krásně vybudované je dopravní hřiště, kde si děti udělají vlastní řidičský průkaz. Tuhle atrakci si ovšem musíte předem objednat.
 

 

Je tu také celá řada restaurací, kiosků a zmrzlinových stánků, takže hlady rozhodně trpět nebudete. Plný zákazníků je zdejší obchod s legohračkami a upomínkovými předměty.Celý park je možné si prohlédnout při jízdě motorovým vláčkem nebo z výšky padesáti metrů – z věže, která se otáčí kolem své osy.

Minusem tohoto úžasného světa jsou pak velké fronty na jednotlivé atrakce a vysoká cena vstupného. Čtyřčlenná rodina zaplatí 112 eur, což je v přepočtu přes tři tisíce korun. Hezké vzpomínky na celý život ale za to stojí!

 

 

 

Legoland

 

Vůbec první Legoland byl postaven v roce 1968 v Billundu v Dánsku. Další následovaly o mnoho let později – v britském Windsoru v roce 1996 a v kalifornském Carlsbadu v roce 1999. Park v Günzburgu přivítal první návštěvníky na jaře roku 2002. Letos své brány otevřel pátý Legoland, a to v Berlíně. Jako jediný je zastřešený.

 

Atrakce Legolandu jsou určeny převážně dětem ve věku 3 až 13 let. Ročně ho navštíví přes milion návštěvníků z celého světa.

 

Vstupné stojí dospělého 30 eur, děti a důchodci platí o 4 eura méně. Parkovné vyjde na celý den na 4 eura. Výhodné jsou balíčky, které nabízejí kromě vstupného i ubytování se snídaní v některém z hotelů poblíž parku.
Více na  www.legoland.de.

 

Jak se tam dostat
 
Nejlepší cesta z České republiky do Legolandu v Ulmu je autem z Prahy přes Plzeň, na hraniční přechod Rozvadov a odtud na Regensburg a Mnichov. Pár kilometrů před Mnichovem se sjede na dálnici A8 na Augsburg a Ulm. Z té se zhruba po sto kilometrech odbočuje na Günzburg. Cesta je dlouhá necelých pět set kilometrů a počítejte tak se čtyřmi až pěti hodinami jízdy.
 
Říjen 2007

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group