ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Tři oříšky z Moritzburgu

Tři oříšky z Moritzburgu

 

napsal a vyfotografoval Tomáš Kubeš

 

Mnozí návštěvníci obdivují velkolepost Drážďan, ale už málokdo zavítá do míst, která si pro svoji kratochvíli postavili vládci nedaleko města. Jedním z nejoblíbenějších míst výletů, kam obyvatelé Drážďan jezdí trávit víkendy, je zámek Moritzburg, kde se točila nejoblíbenější česká Popelka.

 

 

 
Bydlet jako Tarzan
 

Děti vás budou milovat, když s nimi navštívíte zábavní park Kulturinsel Einsiedel. Nachází se ve východní části Německa, v Zentendorfu, a jako zatím jediný v této zemi nabízí ubytování v korunách stromů. Takže pokud netrpíte strachem z výšek – domečky jsou zhruba deset metrů nad zemí, které zdoláváte pomocí žebříku – pak máte o dobrodružnou dovolenou s dětmi postaráno. Tato legrace vyjde na noc pro čtyři osoby zhruba na 180 eur. Více na www.kulturinsel.de.

 

 

 

Během vlády saských králů se na výstavbě metropole nešetřilo penězi, najímali se ti nejvyhlášenější architekti a umělci a stejné to bylo i u dalších staveb v okolí. Panovník August II. zvaný „Silný“ toužil vlastnit vodní pevnost, kde by si užíval radovánek. Rozhodl se splnit si svůj sen výstavbou velkolepého zámku na místě původního loveckého zámečku. Jen architekti museli najít řešení, jak bažinu v okolí zámečku přeměnit v jezero.

 

A tak byla příroda upravena a na místě stavby zámku byl zřízen rybník, který konečně dodal místu punc pravé vodní pevnosti. K absolutnímu splnění snu byl ještě přistaven maják, a dokonce i přístav. Král si místo velice oblíbil a dával mu přednost před ostatními zámky. Vydával se sem k pořádání večírků, na štvanice jelenů a na lov kachen i krásných žen. Vodní pevnost se stala i skutečným svědkem bitev, které sváděli dvořané se svým králem na speciálně postavených lodích.
 

 

Čtyři kulaté věže zámku uchvátí každého, odlesky se zrcadlí na vodní hladině a vytvářejí dokonalý obrazec spolu s poklidně plujícími kachnami a labutěmi, které jako by byly součástí dekorace. Mnozí návštěvníci si určitě vybaví Moritzburg z oblíbené pohádky „Tři oříšky pro Popelku“. Na filmování vzpomínají ještě i někteří průvodci na zámku a když usednete v místním hostinci, určitě potkáte pamětníky, kteří si s hrdostí vybavují natáčení, které probíhalo i v nedalekém okolí, a tak můžete putovat po stopách Popelky.

Zámek však nepřitahuje pouze svou velkolepostí, ale také nádherným okolím, které vytváří jedinečný přírodní celek. Mnozí využívají okolní značené stezky k procházkám lesy, parky, opravenými altány, mezi sochami nebo ke stále oblíbenějším jízdám na kole. Dá se tu klidně procházet celý den, nebo můžete jen tak sedět a pozorovat vodní ptactvo.
 

Lákavá jsou i další oblíbená místa v okolí, například starý hostinec Adams Gasthof, Bažantí zámeček postavený v čínském stylu, který byl po dlouhodobé rekonstrukci opět zpřístupněn, nebo zemský hřebčinec. Tady jsou k vidění plnokrevníci cvičení pro sportovní účely. Vy je můžete pozorovat při tréninku nebo drezúře. A pravou třešničkou na dortu je pak jízda kočárem se šestnáctispřežením, to si pak člověk užívá stejně jako kdysi král August Silný, který si dokázal plnit své sny.

 

Další pohádkové tipy pro malé i velké

 

Po stopách pohádek bratří Grimmů
 
Cesta z Brém do Hanau je jednou z nejstarších německých prázdninových tras. Se svými více než sedmdesáti městy, vesnicemi a okresy spojuje fantastickou historii světa pohádek, pověstí a legend s místy, kde žili bratři Grimmové. Cyklistické trasy vedou do míst, kde ožívají dětské sny; kde za sedmero horami bydlí udatní princové; kde člověka očarují víly a krysař jej láká k novému dobrodružství; kde potkáte půvabnou Karkulku…
 

 

Jako v akčním filmu
 

Návštěvníci Movie Park Germany by se neměli divit, když se náhle ocitnou ve filmovém scénáři a budou poslouchat pokyny režiséra nebo uvidí pěkně zblízka práci kaskadérů. Tady v Bottropu uprostřed Porúří se všechno točí kolem filmu. Možná zde přijdete na to, co se skrývá za tajemstvím Bermudského trojúhelníku nebo si vyzkoušíte jízdu na letovém simulátoru. Na otrlé jedince čekají fantastické horské dráhy. Více na www.moviepark.de.

 

Cesta do Opičí země
 

Kvůli safari už nemusíte do Afriky. V Německu na vás čeká ojedinělá Opičí země. Více než dvě stě opic volně dovádí v otevřených výbězích, kam lze i částečně vstoupit. Deset kilometrů dlouhé safari lze absolvovat ve vlastním autě nebo v serengeti-busu. Žirafy, zebry a slony budete mít na dosah ruky. Pak můžete pokračovat dále na dobrodružném safari džunglí. Tato úžasná zábava s 1500 volně žijícími exotickými zvířaty na více než dvě stě hektarech se nachází mezi Hannoverem, Brémami a Hamburkem. Více na www.serengeti-park.de.

 

Za projížd`ku stojí úzkokolejná parní trat`, která vede z Radebeulu Ost až do Moritzburgu. Jízda původními vozy taženými supící parní lokomotivou s průvodčím a strojvůdcem v historických uniformách patří k oblíbeným atrakcím. Každý si opravdu přijde na své a kdo by chtěl, může v Radebeulu ještě zavítat do legendárního muzea Karla Maye, sídlícího ve vile Old Shatterhand. Největší událostí pro všechny zůstává pravidelný festival Karla Maye, který se koná vždy v druhé polovině května.

 

Jak se tam dostat
 

Drážďany vůbec nejsou daleko, pokud vyrazíte autem, můžete jet po nové dálnici D8 nebo přes Hřensko malebným údolím Labe, nad kterým se tyčí majestátní pískovcové věže. Oblíbené a pohodlné je také spojení vlakem, kdy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Děčínem projíždí každé dvě hodiny vlaky IC (zpáteční jízdenka z Prahy stojí asi 1500 Kč). Levnější variantou je naopak víkendová jízdenka SONE(R) + DB za 490Kč na rychlíky, osobní a spěšné vlaky nebo za 230Kč pouze na osobní a spěšné vlaky, která platí až do Drážďan. Pro region Ústeckého kraje je také k dostání speciální jednodenní jízdenka Regionet + DB za 200Kč pro jednotlivce nebo za 400Kč pro skupinu 2 až 5 osob, která platí v rámci kraje a na tratě v Německu až do Drážďan. Platí však na rozdíl od SONE pouze na osobní a spěšné vlaky. Více informací lze získat na stránkách www.cd.cz.

 

 

 

Další pohádkové tipy pro malé i velké

 

Hurá do necek

Kdo vyhraje závod na bednách od mýdla? Závodníci si mohou své vozy řídit sami a řítit se do cíle špičkovou rychlostí až 14 km/h. Kromě této světové novinky čeká v zábavním parku Tripsdrill před branami Stuttgartu na malé i velké hosty ještě více než sto jiných neobvyklých atrakcí. Třeba plavba v neckách na divoce hučícím potoku. V blízkém ráji divočiny můžete být i při krmení vlků, rysů a medvědů.
Více na www.tripsdrill.de.

 

Na nejlepší horskou dráhu

Rychlostí zhruba 130 km/h se do hlubin řítí Silver Star, největší a nejvyšší ocelová horská dráha Evropy. Pro návštěvníky Europa-Parku v Rustu, který je největším zábavním parkem v Německu, je připraveno více než sto jezdících atrakcí. Areál parku o rozloze sedmdesát hektarů umožňuje cestu od Severního mysu po Andalusii za jediný den. Kdo nestihne řecké chrámy nebo cestu k pirátům v Batávii a vzrušující gladiátorskou show kaskadérů za jeden den, přenocuje v hotelu, který patří k parku. Nově mohou jezdit na rodinné horské dráze Pegasus i nejmenší návštěvníci (od 4 let). Více na www.europapark.de.

 

Tyto tipy doporučuje

Německá centrála pro turistiku, více na www.nemecko.travel.
 
Říjen 2007

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group