ikoktejl

  • Vychází Koktejl Special Léto

    Na stáncích od 28. června.

Víno a romantika

Víno a romantika

 

napsala Kateřina Hovorková, Hospodářské noviny

 

Kopcovitá krajina ozdobená rozsáhlými vinicemi, úhlednými městečky a prastarými hradbami. To je romantické Falcko, které je díky teplému podnebí přirovnáváno k italskému Toskánsku. Oblast zvaná „vinný sklep Svaté říše římské národa německého“ je druhou  největší vinařskou oblastí Německa.

 

 

 

Rostou tu divoké jedlé kaštany, tabák, fíky, kiwi, citrony i mandle. A samozřejmě  vinná réva.  Každá třetí láhev vína v Německu pochází právě odtud. Regionem vede vinná stezka, kterou na kole nebo autem můžete projet během jednoho prodlouženého víkendu.

 

Cesta začíná
 
Ještě předtím, než vyrazíte z městečka Bockenheim mezi vinice, zastavte se ve Wormsu. Je to jedno z mála větších měst, která lze na trase navštívit. Staré město na Rýnu je obehnáno románskými hradbami. Dominantou města je katedrála svatého Petra, která jako jedna z mála staveb přežila válečné běsnění. Zajímavý je také židovský hřbitov, údajně nejstarší v celé Evropě. První náhrobní kámen pochází z roku 1176. Židé přišli do města kolem roku 1000, před válkou tvořili z celkového počtu obyvatel asi 10% (zhruba tisíc osob), po válce nezbyl ani jeden. Ve Wormsu vás možná zaujme ještě velký památník – vévodí mu socha Martina Luthera a dalších protestantů, nechybí ani Jan Hus.
 

 
Mezi  vinice
 
Z Bockenheimu tedy vyrážíte za poznáním této vinné oblasti. Stezka dlouhá osmdesát kilometrů vede biosférickou rezervací. Kopce Falckého lesa chrání krajinu před špatným počasím, proto se tu révě vinné tolik daří. Z celkové produkce je 60% bílých vín, zbytek tvoří červené odrůdy. Nejvíce je zastoupen ryzlink rýnský. Cesta vede do Bad Dürkheimu, kde zaujme jedna zvláštní stavba – tzv. solina. Je 330 metrů dlouhá a pár metrů vysoká a uvnitř je křoví, přes které stříká minerální léčivá voda z místních pramenů, které vyvěrají z hloubky dvě stě metrů. Vytváří se tak klima jako u mořských břehů. V Bad Dürkheimu jsou díky minerálním pramenům také lázně a jednou z procedur je i pití vinné šťávy, která rozpouští ledvinové kameny.
 
Ve městě je vinice, jež šplhá na zdejší kopec s kapličkou. Založena byla už roku 1155. Víno z ní, ačkoliv je velmi chutné, si koupit nemůžete, nabízí se pouze významným hostům zdejší radnice. Že jde o vinné město, poznáte i podle obřího sudu. Postavil ho v roce 1934 vinař Fritz Keller.
Postupoval úplně stejně jako při stavbě běžného sudu. V současnosti je uvnitř restaurace. Určitě si tady dejte oběd – vaří se tu skvěle a porce jsou obří stejně jako celý sud.
 

 
Uprostřed stezky
 
Zhruba uprostřed stezky se zastavte v Deidesheimu. Jde o úplně malé město, ale významné. Zastavily se tady snad všechny významné politické osobnosti Evropy. O pár kilometrů dál leží město Neustadt an der Weinstrasse. Opět malé příjemné městečko s velkou radnicí, kostelem a hezkým náměstím. V dalším městě na vinné stezce v Maikammeru odbočte na městečko Sant Martin a Villu Ludwigshöhe. Svatý Martin je plný drobných vinařů, kteří do svých hrázděných domů nebo sklípků lákají na ochutnávku. Kousek nad městem se tyčí krásná vila. Jako letní sídlo si ji nechal postavit král Ludvík I. Bavorský po vzoru staveb z italských Pompejí v polovině 19. století. Interiéry jsou přístupné veřejnosti.
 
Hrady a zříceniny
 

Vrátíte se na cestu do Edesheimu a budete pokračovat do Landau. Pokud byste měli chuť rozhlédnout se po širé krajině a z výšky obhlédnout lesní plochu parku Falcký les, vystoupejte na zříceninu hradu Madenburg. Podobných trosek a rozpadlých hradů je v okolí více než pět stovek. Madenburg byl ale jeden z největších a první zmínka o něm pochází z roku 1076. Ve zdejší taverně slušně vaří.

Historické město Landau vás přivítá příjemnou atmosférou. V centru si na náměstí můžete prohlédnout radnici z roku 1827. Pěkná je budova kulturního centra, která pochází ze středověku, a Dům Franka
Loebschese pyšnící se gotickými dřevěnými galeriemi. Je zde umístěna stálá expozice o historii židovské komunity v Landau. Žil tu prý i dědeček Anny Frankové.

 

 

 

U  města Landau byl otevřen Institut pěstování révy vinné. Pro veřejnost je zde otevřena stezka révy vinné, na které se návštěvníci dozvědí všechno o historii vína až po současnost. Představeno je tu celkem čtyři tisíce druhů révy vinné.

 

Ve městech na Falcké vinné stezce se skoro každý víkend můžete zúčastnit nejrůznějších oslav a svátků vína a dobrého jídla. Jedna z nejvyhlášenějších akcí je Klobásový trh v Bad Dürkheimu. Koná se každý rok v říjnu. Kalendář slavností najdete na www.pfalzwein.de.

  

Jak se tam dostat
 
Autem pojedete přes Plzeň na hraniční přechod Rozvadov. Odtud na Waidhaus, Norimberk, Mannheim a přes Ludwigshafen do Wormsu. Celkem cesta měří asi 530 kilometrů. Možné je také cestovat letadlem do Frankfurtu nad Mohanem a zde si půjčit auto nebo se nechat do Wormsu či Bockenheimu dovézt a tam si půjčit kola. Zpáteční letenku pořídíte už za tři tisíce korun bez tax u ČSA nebo u Lufthansy. www.csa.cz, www.lufthansa.cz
 
Informace o Falcké vinné stezce a jejím okolí získáte na adrese www.deutsche-weinstrasse.de.
 
Říjen 2007

 

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group