ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zrada i pokání

Zrada i pokání

 

Radost by třeba udělaly Dänikenovi nebo některým jiným propagátorům myšlenky, že veškerý pokrok na Zemi je dílem mimozemšťanů. Svatí, vyobrazení na zdech kaple monastýru Koporin ve Veliké Plané v Srbsku, totiž mají svatozář zobrazenu tak, že vyvolává dojem nasazené helmy skafandru. Díky takovýmto obrazům přišli příznivci UFO na myšlenku, že jejich vzorem mohli být příchozí z vesmíru. Jaké ale měli oči a tváře, dnes nikdo neví. Místo nich je jen vyškrábaná zeď.
 

 
Zdejší svatí však s těmito představami nemají nic společného. Příběhy, které se tady odehrály, mají docela jiný náboj. „Vy nevíte, jak je Veliká Planá pro Srby významná? Tady se odehrálo hned několik důležitých kapitol z dějin země,“ říká Saša Bjelica, pro kterého je historie města, kde žije, koníčkem a občas proto provádí zahraniční turisty. „Tady objevil syn cara Lazara, jedna z nejvýznamnějších postav srbské historie, zázračnou vodu. Kousek odtud se také stala největší zrada, jakou srbský národ pamatuje, a tady je pak i místo největšího pokání,“ dodává.
 
A pak vysvětloval, proč zdejší kostely nestojí na kopci jako u nás, aby byly z dálky každému na očích a hlásaly tak široko daleko slávu boží, ale leží ukryté v údolích. Jen tak je Turci v době své nadvlády nad Balkánem nenašli a nezničili, nebo přinejmenším svatým nevyškrábali oči. Jinak by prý muslimům mohli nahlížet do duše a ukrást jim ji. Také vysvětluje, proč je prokletý rod Novakovićů a kde stojí Pokajnica (Pokání). A proč byly tělu legendárního hrdiny Černého Đorđa – Karađorđa, jak říkají Srbové – uťaty nohy a dodnes je pohřben bez hlavy. Trvalo staletí, než se zjistilo, že muž, kterého ctil i Napoleon, leží v nenápadném hrobě u jednoho malého kostelíka.
 

 
Saša vypráví a z těch pohnutých příběhů je cítit, jakou zarputilost v sobě musely najít malé, ale hrdé národy na Balkáně, aby odolávaly po několik století silnému tlaku Turků zlomit je. A mě napadá, že Jadran byl sice oblíbeným místem turistů z České republiky už za doby Jugoslávie, ale o národech, které kolem něj žijí, většinou nevíme téměř nic. Snad jen to, jaké mají moře, víno, jací jsou dnes – srdeční, milí a pohostinní k přátelům, ale ve vteřině zcela nesmiřitelní k těm, koho považují za svého nepřítele. Oni ale jiní ani být nemohou...
 

napsala a vyfotografovala Dagmar Cestrová

 

Reportáž z míst, o kterých vyprávějí srbské legendy, si můžete přečíst v listopadovém vydání magazínu Koktejl.
 
Říjen 2007
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group