ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Jako na houpačce

Jako na houpačce
  
Napsal a vyfotografoval  Jiří Kolbaba

  

 

Právě tak se může cítit turista v Salvadoru. Je to velmi malá, asi nejmenší středoamerická země, turisticky poměrně neobjevená a neznámá. Určitě je to i tím, že byla od nepaměti zmítána značnými sociálními a kulturními poklesy a vzrůsty. A rozhodně se tu ještě nedávno nedalo mluvit o politické stabilitě. To všechno se promítá do současné doby a kdo sem přijede, bude mít přesně takové pocity.

 

 

 

Pro někoho ale může být objevování takovéto země dobrodružstvím. Bude možná šokován, jak často a rychle se budou střídat drsné zážitky s malebnými, přesně takovými, jaké jsme si vysnili o Karibské oblasti. Salvador má totiž poměrně dlouhé pacifické pobřeží a na něm pak občas i malebné pláže se skvělou čistou teplou vodou. Je to ale jediná země Karibské oblasti, která nemá přístup ke Karibskému moři.
  
 

Salvador neměl v historii příliš klidu a rozhodně mu to nevyneslo příliš dobrou pověst. Byl vlastně v minulosti neustále podrobován různým válečným a mocenským konfliktům a zájmům, spory se sousedním Hondurasem se táhly zhruba sto let. V roce 1969 dokonce spor mezi fanoušky na kvalifikačním utkání na mistrovství světa rozpoutal kuriózní krátkou, ale krvavou válku. Na začátku devadesátých let se ale vzájemné vztahy díky mezinárodnímu tlaku uklidnily a dnes spolu tyto státy i čile obchodují.

 

•••
 
V zemi je teď tedy poměrně klid. Politicky se už dá snad mluvit o stabilitě, i když rozhodně to zatím neplatí o sociální oblasti, bují tu vysoká kriminalita. S tím musí návštěvník počítat. Rozhodně bych ale tuto zemi doporučil pro cestování napříč Střední Amerikou. Jel jsem z jihu Panamy přes sedm států až do Mexika a byl to úžasný zážitek. Také vím, že je Salvador vyhledáván milovníky potápění a kdo má rád hory, toho uchvátí pás impozantních aktivních vulkánů a vysokohorská jezera ve vyhaslých kráterech.
 
Překvapením je, že i v Salvadoru se dají najít mayské památky, které potvrzují, že až sem svými okraji zasahovala tato předkolumbovská říše. Ostatně známé jsou i mayské památky v sousedním Hondurasu, o těchto se ale ví podstatně méně. Pátrat po nich představuje docela velké dobrodružství hlavně pro ty, kteří chtějí objevovat něco dosud nedotčeného masivním turistickým ruchem. Nečekaně jsem je nacházel v polích, neodkryté, neošetřené odborníky, působily divoce a tím velmi přirozeně. Objevoval jsem je díky místním obyvatelům. Jsou chudí, dobrosrdeční a právě s nimi jsem byl nejčastěji v kontaktu, když jsem se potřeboval někam dostat. Celou zemi jsem totiž projel stopem.
 
Tito lidé mi pomohli, i když jsem potřeboval ubytování. Často jsem bydlel přímo u nich. Pravda, jsou tak trochu nedůvěřiví, alespoň zpočátku, ale když se s nimi trochu sblížíte, jsou velmi sdílní. Mnoho nemají, ale podělí se s vámi i o to málo, co vypěstují.
 
Zvláštní je hlavní město San Salvador. Bylo založeno někdy v 16. století Španěly a dodnes je tu cítit jejich vliv. Utrpělo však několikerým zemětřesením, takže vedle původních španělských staveb tu stojí pseudomoderní stavby. Kostely jsou většinou renomované a už z toho se dá vyčíst, jak silný vliv tu má křesťanství, především římskokatolická církev. Hlásí se k ní tři čtvrtiny obyvatel. Díky tomu jsem měl možnost zúčastnit se oslav některých svátků a náboženských ceremonií. Protože jsem byl v Salvadoru na Velikonoce, konalo se tu mnoho průvodů a oslav.
 
Především jsem se tu ale setkal se skupinou českých expertů, kteří tam pomáhali v různých odvětvích. Nejzajímavější setkání mě ale čekalo s tehdejším honorárním konzulem České republiky a Slovenska Pablo Tesakem, kterému říkali seňor Pablito. Byl to velmi úspěšný podnikatel, který vlastnil dvě továrny na výrobu různých pochutin. Měl výborně propracovanou sociální politiku a výborně se choval k podřízeným. Dokonce pěstoval na zahrádkách v továrnách ovoce a zeleninu a levně je prodával dělníkům. Viděl jsem tam firemní obchody na jídlo, oblečení. České republice fandil, v jeho dílnách pracovaly staré stroje české značky TOS a stále fungovaly dokonale asi i díky pečlivé údržbě. Připadal mi jako salvadorský Baťa.
  
Listopad 2007

 

 

 

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group