ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NEJTVRDŠÍ ZÁVOD V EVROPĚ

Špičkový běžec, paraglidista, kajakář a cyklista · čtyři vynikající sportovci, jako jedno tělo, se budou snažit, každý ve své disciplíně, pokořit nástrahy Dolomitů. Boj o titul nejlepšího Dolomitenmanna je považován za nejtvrdší závod svého druhu v Evropě. Je to závod, který pojí čtyři individuální sportovce v jeden tým, svázaný obrovskou odpovědností. Každý kolaps, i pouhé zaváhání jediného z řetězce znamená propad do hloubky závodního pole. Dokud poslední ze štafety · cyklista, neprojede cílem, nemůže být ani řeč o úspěchu.

 

. . . . .

 

Závod probíhá v překrásném prostředí rakouských Dolomitů v okolí městečka Lienz. Příroda tu vytvořila ideální podmínky pro nadlidský závod. Pro běžce kamzičí horské stezky, paraglidisté seskočí z ostrých vrcholů skal, proplachtí jiskrným vzduchem kaňonů. Kajakářům patří tyrkysové peřeje řeky Drávy a cyklisté budou vyjíždět a sjíždět velmi strmé lyžařské sjezdovky... Nikdo ze závodníků se ale z krás přírody příliš radovat nestihne.

 

TĚSNĚ PŘED STARTEM

 

V příštích vteřinách začne ohromné vypětí pro čtyřicet čtyři štafetových družstev, celkem třista dvacet sportovců z mnoha zemí. Vypětí příštích několika hodin, minut, vteřin, které některým budou možná připadat jako věčnost. Budou se propadat až na dno · fyzicky i psychicky. Většina sportovců tuší, co je čeká, ale nedávají na sobě nic znát. Zůstává jen koncentrace na děj příštích událostí, na rozvržení sil pro bezchybný chod těla, ve strojovém rytmu, v tranzu, který jim umožní nemožné, absolvovat hrozný závod, situovaný až na hranice lidských možností. V první fázi štafety extrémních sportů jsou přichystáni ke startu běžci. Jejich start je první a poslední fází štafety, kdy jsou všichni ještě pohromadě. Od této chvíle se bude skupina dělit na nejlepší či momentálně disponovanější, časové rozdíly mezi prvním a posledním se budou prohlubovat a v poslední fázi štafety se ztráty mezi vítězem a poraženým budou počítat na dlouhé hodiny.

 

BĚH

 

Je odstartováno. Lehkonozí maratonci dupou v nezvyklém terénu. Kamenný štěrk je bodá do pat a vrací pohyby zpět, pot z nich lije. Zatím netuší, že je na trase čeká devatenáct žebříků, po kterých musí vyšplhat do kolmých dolomitských stěn. Musí zdolávat terén, se kterým se jako maratonci nikdy nesetkali. Nikdo z nich nedokáže celou trasu běžet, někteří se plazí a "plivou krev". Teprve až překonají převýšení 1600 metrů, odstartují plácnutím ruky svého kolegu na paraglidu.

 

PARAGLIDING

 


Roztáhnout padák, pár kroků do neznáma a děj se vůle boží. Pilot tahá za šňůry padáku, na kterých "visí" průběh letu i jeho život. Let je ovlivněn faktory, které se dají jen přibližně předvídat. Vítr, stoupavé proudy, zvolit nejkratší, nejrychlejší letovou trasu... Snaha o co nejrychlejší plachtění se může stát osudnou i velmi zkušeným pilotům. Když se přenesou přes vrcholky skal, proletí kaňony Dolomitů, zbývá už jenom najít cíl, vykroužit jednou, dvakrát, ladně "sto osmdesát stupňů" a přistát. V rychlosti, s nedobaleným padákem jako Marťané s nadutými křídly běží odstartovat svého spolubojovníka oděného v neoprenu, aby na atypickém kajaku pokořil peřeje řeky Drávy.

 

KAJAK

 

Borci vyhlížející jako "žabí muži" vyráží jeden po druhém a vrhají se do peřejí. Pořadatelé připravili kajakářům malé osmělení · nejprve přebrodit, překraulovat, na druhý břeh, kde mají připravené lodě. (Jednoho nešťastníka peřeje odnášejí daleko od lodí, ztrácí cenné vteřiny a vysiluje se sápáním na břeh skrz křoví a kopřivy.) Pak rychle pro kajak, na rampu, přetáhnout "špricku", zatajit dech a vrhnout se s kajakem z výšky osmi metrů do hlubin Drávy. Prásk! Kajak rozráží přídí hladinu, voda se zavře a vzápětí vybuchuje jak granát. Vzduch v kajaku vymršťuje loď na hladinu · všechno v pořádku, nezlomila se. Pár záběrů pádlem a (aby nebyla nuda), pravidla hry přikazují eskymácký obrat. Dokonale promočení vodáci před sebou mají ještě celou trať · nekonečné peřeje, branky. Na konci poslední "eskymák", doplazit se na břeh, předat štafetu, a to je vysvobození z vodního utrpení.

 

BICYKL

 

Cyklisté přebírají poslední štafetu. Na svém hřbetu nesou poslední čtvrtinu zodpovědnosti, mohou potvrdit vedení družstva nebo ho zmařit, mohou překvapit a zvrátit postavení ve svůj prospěch nebo také přebrat už předem prohranou štafetu a závod dokončit několik hodin po vítězi. Nevzdává nikdo, takové typy sem nejezdí. Šplhají na svých strojích do krkolomných dolomitských sjezdovek dlouhých 14 kilometrů. Všichni jsou nahoře úplně zničení a čeká je vražedný devítikilometrový sjezd až do cíle, do města Lienz. První dojíždí relativně v pohodě · profesionálové. Pak to přijde: pozvracení, zdecimovaní, borci s poškozenýmy koly. Dá se dojet i na píchlém kole, poslední přijíždí dokonce bez šlapky (jako na koloběžce), publikum aplauduje, poražení hrdinové se v Rakousku neodepisují. A to je definitivní konec. Na náměstí se chystají oslavy, jako by se nechumelilo a žádný extrémní závod tu ani neproběhl. Sportovci se rychle regenerují a slaví. Naši získali desáté a jedenácté místo. Ze 44 zúčastněných štafet je to slušný výkon!
 
Prosinec 1997

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group