ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Město automobilů

Město automobilů
 
Text a foto Antonín J. Grimm
 

Ačkoli dolnosaský Wolfsburg letos slaví teprve 70. narozeniny, stačil již výrazně promluvit do historie. Té automobilové. Sídlí zde centrála firmy Volkswagen a denně do místní továrny přichází

44 tisíc zaměstnanců.

 

Před osmi lety zde v těsném sousedství automobilky otevřeli město automobilů – Autostadt. Vše v duchu toho, že zážitkem může být i prodej aut. Dnes je to druhý nejnavštěvovanější zábavní park v Německu, kam si lidé nejezdí jen kupovat auta, ale sbírat zážitky spojené s automobily. Ročně sem zavítají více jak dva miliony návštěvníků.
 
 

●●●

Parku dominují dvě obří prosklené věže. Slouží jako přestupní stanice mezi továrnou a zákazníky, kteří si vozy blízko věží v distribučním centru přebírají. Jedna věž pojme ve dvaceti patrech čtyři sta vozů, druhá pouze tři sta padesát. Ptáte se proč? Je to kvůli výtahu, který návštěvníky vnitřkem věže vyveze na čtyřicet osm metrů vysokou vyhlídkovou plošinu.
 

Během jízdy výtahem můžeme sledovat automatický podavač aut, který je řízen počítačem a citlivě podává dalšího čtyřkolového miláčka šťastnému majiteli.

Dalším zajímavým pavilonem je ­Zeithaus. Jak napovídá název, vrátíte se tu proti času na začátek automobilismu. V pěti patrech můžete obdivovat nablýskané automobily všech značek, které tvořily historii. 
  

●●●

Po návštěvě pavilonů s netradičními prezentacemi koncernových značek VW, Audi, Seat, Škoda, Lamborghini a Bentley musím přiznat, že se mi nejvíc líbil ten škodovácký, kde na několika dobových panelech můžete zkusit rozpoznat miniatury Švejka, F. Kafky, ale i Stounů… Až na druhém místě v mém hodnocení byl temperamentní pavilon Lamborghini, kde se žlutý krasavec za bouřlivého řevu motorů zahalen do mlhy ztratí před vašima očima a objeví se na boku budovy před zraky návštěvníků venku.

V pavilonu Fora se pak můžete na chvilku stát automobilovým designérem, vyzkoušet si různé simulátory nebo v perfektně udělaných multimediálních prezentacích zjistit vliv automobilů na život v jakékoli části světa. V poli glóbů, což je prosklená podlaha se sedmdesáti glóby, pak zjistíte, že by všechna auta na Zemi, pokud by se nárazník na nárazník seřadila za sebou, obtočila rovník dvaasedmdesátkrát…

Autostadt obtékají vody Mittellandkanalu, které přes léto křižují obří šlapadla ve tvaru labutí, v zimě pak bruslaři.
 

●●●

Kdo si chce vyzkoušet své řidičské umění, může přejít most a projet si testovací dráhu. Předpokládám, že normálně po schodech autem nejezdíte, také nemáte během jízdy zadní kolo půl metru nad zemí nebo svého čtyřkolového miláčka netýráte na ostrých kamenech, případně v hlubokém písku. Za 25 eur pod dohledem trpělivého instruktora je Touareg připraven.

 

INFORMACE

● Město automobilů Autostadt je v provozu celoročně.

● Přes léto zde probíhají různé doprovodné akce jako třeba Jazz&Blues festival za účasti mnoha světových hvězd.

● Celodenní vstupné je 15 eur, rodinné pak 38 eur, vzdálenost z Prahy je 450 km.
 
Říjen 2008
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group