ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Člověk na ústupu

Člověk na ústupu
 
Text Hedvika Miller, foto Petr Slavík
 

Osmnáct lidí na jednoho aligátora. Neuvěřitelné číslo. Přesto jsou na světě místa, kde by se to dalo očekávat. Na turisticky oblíbené Floridě ho vypočítali biologové.

 

Může za to území, které se nachází mezi východním a západním pobřežím podél cesty z Miami k „desetitisícům ostrovů“ a Fort Myers. Je to ráj aligátorů. Málokdo ví, že se jedná o jedinou unikátní subtropickou rezervaci Everglades. Národním parkem bylo toto místo vyhlášeno už v roce 1947 a od roku 1993 jsou sladkovodní mokřady zapsány na Červený seznam světových ohrožených oblastí. Už čtrnáct let také platí plán na záchranu tohoto unikátu a jen v počátcích přišel státní pokladnu na osm miliard dolarů.
 
Aligátor i krokodýl
 

To, že se Američanům skutečně podařilo bažiny s aligátory zachránit, svědčí právě rozmnožení těchto plazů. Když oblastí projíždíte, všude vidíte samé aligátory, až z toho dostáváte strach.

Na první bažiny může turista narazit už pár kilometrů západně od Miami. Území nazvané Aligator Ali ho pak postupně zavede až do vnitra parku. Je neskutečné, o jak nádhernou, divokou a nespoutanou oblast se jedná. Mezi bažinami se nachází mnoho ostrůvků s cypřiši a v severozápadní části, kde se sladká voda míchá se slanou, jsou zase ostrůvky pokryté mangrovníky. Roste tu na devět set padesát tropických druhů rostlin včetně nádherných orchidejí.
 
Everglades jsou také jediným místem na světě, kde žije bok po boku aligátor i krokodýl. Rozeznají se velmi jednoduše podle tlamy a velikosti hlavy. Dnes můžete v Everglades vidět i pumu, ale především ptáky, nejvíce volavky. Zatímco podle odhadů v roce 1994 hnízdilo v bažinách kolem devíti tisíců ptáků, dnes jich tu má žít na devadesát tisíc.
 
 
Žijí tu i lidé
 
Je s podivem, že i mezi bažinami s tolika aligátory a krokodýly žijí lidé. Pětatřicetiletý Henry se v Everglades narodil. Je to také domov jeho otce. Henry se živí projížďkami takzvané vzdušné lodě, která je jediným dopravním prostředkem použitelným v bažinách. Projeli jsme se na ní i my a zážitek to byl vskutku neobyčejný. Loď má v zadní části obrovskou vrtuli, takže se nad bažinami vlastně vznáší, Henry nás nešetřil a močály jsme prosvištěli minimálně čtyřicetikilometrovou rychlostí. Když jsme zastavili, všude kolem byli jen samí aligátoři. Převalovali se ve vodě, vyhřívali na ostrůvcích, sledovali nás z vody hned vedle lodi, prostě byli všude. Nebyl to příjemný pocit, na lodi totiž nejste ničím chránění – žádné pásy nebo něco na ten způsob. Desítky pohromadě na jediném místě. „Nejsou krásní?“ nadšeně pronesl Henry. „Jsou opravdu krásní,“ odpověděla jsem trochu nejistě.
 
Henry má menší farmu hned přes cestu u bažin. Ukázal mi několik kousnutí od aligátora, prý se to stalo náhodou a nic to není. Jedno měl na noze, když se aligátor zatoulal až k jeho dveřím a on si ho v noci nevšiml, další na ruce, když se Henry pokoušel dostat z tlamy ještěra svého psa. Bohužel pozdě, takže o něj přišel. Na to soužití s predátory si už Henry zvykl, stejně jako na jejich noční řev v době rozmnožování.
 
Přemnožili se?
 
V poslední době si někteří lidé v okolí stěžují, že ochráncům přírody záleží víc na zvířatech než na člověku. Mají totiž pocit, že se brzy Florida stane státem aligátorů. Je jich prý moc a ochrana se Američanům mírně vymkla z rukou. Je pravda, že se každoročně úřady setkávají s více než dvanácti tisíci případy, kdy aligátor překročí hranice svého teritoria. Pro takové chvíle je ale připravena horká linka, která uvede do pohotovosti odborníky a ti aligátora odchytí. Případy jsou to někdy až úsměvné. Kromě soukromých bazénů či tropických zahrad se nejvíce aligátoři objevují na golfových hřištích v tamějších jezírkách.
 
Útoků ale v posledních letech dramaticky přibývá, smrtí skončilo asi dvacet pět z nich, zbylí lidé vyvázli se zraněními. V průměru pak s predátorem zápasí jedenáct lidi ročně. Je znám případ obchodníka, který se několik dní pohřešoval. Nakonec ho našli v útrobách aligátora, který se skrýval v jezírku golfového hřiště, kde nešťastník hrál golf se svým zákazníkem. Jak se dostal do tlamy dravce, nikdo neví. Biologové a ochránci tvrdí, že se člověk stává obětí aligátora z vlastní nedbalosti. Ovšem aligátoři se více přibližují k lidem ve chvíli, kdy je zase jiní chtějí nalákal různými pamlsky. Ztrácejí přirozený strach a pak je skutečně někdo najde na prahu dveří svého domu. Lidí na Floridě stále přibývá a rozhodně více než aligátorů. Otázkou tak je, kdo je pro koho větším ohrožením.
 
Nehrozí jen hurikán
 

Bažiny Everglades jsou skutečně tichou výjimečnou krásou, kterou se podařilo Američanům zachránit na poslední chvíli. I když celý projekt odstartoval v roce 1994, nejvíce se podle Floriďanů o záchranu zasloužil v roce 2000 tehdejší guvernér Jeb Bush. Bažiny totiž vodu neprodukují, ale naopak ji potřebují. Hrozilo jim vysychání a subtropický ekosystém začalo dusit i rozpínání měst na pobřeží a floridský průmysl. Projekt počítá s dohledem na přítok kvalitní vody a skontrolujou 1600 kilometrů umělých kanálů, které bažiny budou zavlažovat. A nejen to. Kolem Everglades se vystaví protipovodňové hráze. Nadmořská výška bažin se pohybuje od nuly do dvou metrů a člověk si s hurikány a tornády, které přinášejí obrovské přívaly deště, nikdy nezadá. Vlastně by se dalo říci, že jsou aligátoři v tomto místě králové a dnes už je jasné, že na ústup se dal člověk. A to je věc velmi zajímavá.

 

Aligátor severoamerický

● Predátor, který v dospělosti může dorůstat až délky k šesti metrům. Dospělý bývá v osmi až třinácti letech.

● Vyhledává bažiny a mokřady i řeky. Páří se ale jen v mělkých vodách.

● Má silné tělo se silnými končetinami i ocasem a širokou hlavou.

● Vynikající plavec, ale rychle se dokáže na malé vzdálenosti pohybovat i po souši.

● Živí se malými obratlovci, někdy napadá i vlastní druh. Dospělí samci si ale troufnou i na pumu nebo dokonce na medvěda.

● Rozmnožuje se vajíčky, které samice snáší do hnízda na břehu, které potom zahrabe. Hnízdo potom hlídá až do narození mláďat. Ty pak musí z hnízda vyhrabat a dál dohlíží na jejich bezpečnost.

 

Everglades

● Národní park v jižní části Floridy s močály a bažinami. Má dnes rozlohu něco přes 600 000 hektarů.

● Zřídil ho prezident Harry S. Truman v roce 1947, v roce 1993 byly mokřady zapsány na seznam světových ohrožených oblastí.

● Podle posledního sčítání žije na Floridě asi milion aligátorů. Jsou chráněným druhem.

● Na Everglades jsou aligátoři turistickou atrakcí, k pohybu v močálech se používají speciální lodě nazvané airbats, které využívají vrtule.
 
Říjen 2008
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group