ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Veselý hřbitov

Veselý hřbitov
 
Text a foto Tomáš Kubeš
 
Může být hřbitov veselý? V severním Rumunsku se jeden takový skutečně nachází a dokonce se mu tak i říká. Hřbitov Sapinta v kdysi zapomenuté pohraniční vesnici patří hned po dřevěných kostelech a malovaných klášterech ke zdejším nejvyhledávanějším turistickým atrakcím. Zásluhu na tom má jeden vcelku obyčejný řezbář Stan Ion Patras. Pro své zákazníky vymyslel nezvyklé vyřezávané kříže a náhrobky.
 
 
Na Ukrajině i v Rumunsku se dodnes udržela pravoslavná tradice vyřezávat na místa posledního odpočinku dřevěné kříže a postavu Krista. Takové dřevořezby lze vidět také všude podél cest a někdy se jedná o skutečná umělecká díla. Barevnost motivů na křížích bývá až neskutečná.
 

V Sapintě je ale všechno jinak. Tady se každý hrob honosí ručně vyřezávaným křížem s malým příběhem, který nebožtíka charakterizuje, nebo alespoň ukazuje jeho nejoblíbenější místa či věci. Někdy tu jsou jen portréty vyřezané a dobarvené podle fotografií, jinde se objevují celé výjevy ze života. Traktorista stojí v montérkách u svého stroje, policista zatýká zločince, bača s holí pozoruje kdesi v horách stádo ovcí.

Stačí se vydat podél hrobů, a před člověkem znovu ožívají dávné životní příběhy, osudy, ale i trápení. Smutná žena sedí za okny a před domem leží muž alkoholik. Na dalším kříži rodina a příbuzní připomínají mrtvému jeho hamižnost, a to nejen obrázkem, ale také výstižným textem: „I když jsi měl prachy, stejně jsi musel umřít!“ Snad ve všech průvodcích je ocitovaný poslední vzkaz matky nehodnému synovi: „Bůh ti odpustí, milovaný synku, byť jsi podřízl svoji maminku!“
 
A tak zvědavý člověk putuje mezi hroby, směje se, přemýšlí, obdivuje a občas se v některých výjevech i pozná. Putování po nezvyklém hřbitově připomíná cestu do labyrintu lidských duší. Z obrázků se dají vyčíst snad všechny charaktery, lidské touhy a přání. Kdo bude skutečně trpělivý, objeví i hrob řezbáře Patrase, který zemřel v roce 1977. Naštěstí se mu podařilo vyučit dva následovníky, kteří pokračují v mistrově díle.
 

U vrat hřbitova postávají žebráci. V několika jazycích zdůrazňují, že by právě tady chtěli mít místo svého posledního odpočinku. Nemají ale na kříž, a tak prý musejí žebrat, aby si mohli dopřát luxus alespoň po smrti. Pozoroval jsem jednoho, jak dobrodincům líbá ruce, hluboce se klaní a ještě několik minut zdůrazňuje, jak mu pomohli splnit jeho sen. Pak běží velkou bankovku propít do hostince.

Co tomu všemu říkají místní? Ti se nediví vůbec ničemu. Zvykli si i na to, že turisté lezou po náhrobcích, aby si mohli lépe vyfotografovat ten nejhezčí kříž. Ves totiž díky jejich zájmu docela slušně prosperuje. Tolik hospod a stánků se suvenýry by jim mohli závidět ve vsích všude okolo. A kde by místní chtěli jednou skončit? Samozřejmě že na Veselém hřbitově! Na to, jak bude jejich náhrobní kříž vypadat, proto dohlížejí již za života.

 

RADY NA CESTU

● Hřbitov Sapinta naleznete v severní části Rumunska, nedaleko města Sighetu-Marmaţiei. Hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou zde tvoří řeka Tisa.

● Lze sem dojet autobusem ze Sighetu-Marmaţiei nebo z města Satu Mare.

● Veselý hřbitov je přístupný zdarma. Stánky se suvenýry vás dovedou až na místo.

 

Tomáš Kubeš

Fotograf, novinář, cestovatel. Procestoval spoustu zemí Evropy a Asie. Jeho nejoblíbenějším kontinentem je ale Afrika.

 

Listopad 2008

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group