ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KOČKA A MĚSÍC

"Měsíčku, tys mi to zavařil, noční tmou jsi náhle zazářil," zní refrén jedné písně. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v poslední době září na českém filmovém nebi jako měsíc. Nejen proto, že ho navštěvují hvězdy - Oscarové, ale je též přitahován stále větším počtem akreditovaných hostů (12 000, loni 8000) a filmových diváků(prodalo se 130 000 vstupenek, loni 90 000).


Oscary tentokrát zastupoval Miloš Forman, režisér Robert Wise (držitel 15 Oscarů a předseda poroty), gangsterský hrdina Christopher Walken, westernová legenda Jason Robards a "velká sestra" z PŘELETU NAD KUKAČÍM HNÍZDEM Louise Fletcher. V hotelu Thermal se vůbec objevilo mnoho známých jmen (např. Selma Hayek, Ellen Burstyn, Steve Buscemi), ale známých především v USA.

Nenápadně se tu pohybovala i loňská členka poroty Julia Ormond - působila téměř osaměle, což ji vyhovovalo. Na 32. MFF bylo od 4. do 12. července promítnuto celkem 250 děl! Opět po roce musím připomenout, že vytížená promítací plátna a lesk těchto bohulibých dnů byl květem obětavosti (na úkor své profese) prezidenta festivalu Jiřího Bartošky a jeho Nadace Film-Festival Karlovy Vary s programovou ředitelkou Evou Zaoralovou. Rád připomenu dr. Pavla Melounka, Mílu Řádovou, Marka Brodského, ale i Davida Prudkého. Ten mi totiž během fingovaného atentátu na Thermal poskytl přednášku. Rozčiloval se, jak my novináři (měl na mysli především mě) jsme stále rozmazlenější a čím více filmů a dokonce i kin máme k dispozici, tím více se cpeme kam nemáme a soustředíme na již zmíněný "lesk" v podobě party, které čistí konta štědrých sponzorů. Těm při slavnostním zakončení poděkoval i prezident republiky Václav Havel. Chemapol Group, TransGas, SPT Telecom, Československá obchodní banka a Philip Morris...


Armin Mueller-Stahl

Díky posledně jmenovanému, který se chytře o určité kulturní oblasti stará víc než stát, jsem obdržel kartu VIP a mohl své řemeslo maximálně využít. Podlehnuv podmanivé atmosféře jsem to stále odkládal. Měl jsem čas. Alespoň jsem si to myslel. Podléhal jsem měsíci, záři úsměvů, které kolem mne nejen v klubu VIP šířili tvůrci obrazového pojetí festivalu Tono Stano s půvabnou chotí a Aleš Najbrt, dále "bratko" ze Slovenska herec Maroš Kramár a hlavně stále neuvěřitelně čilý Arnošt Lustig s krásnou přítelkyní, který mě dokonce představil a zprostředkoval rozhovor s Milošem Formanem. Leč osud chtěl jinak. Než jsem si stačil uvědomit, kolik práce mám před sebou (nezmínil jsem ještě emigranta NDR Armina Muellera-Stahla a Rakušana Klause Mariu Brandauera, který kromě často zmiňované kachny v zubech zářil až podezřele), ozvalo se mé tělo. A tak jsem - po vzoru Gregoryho Pecka, kterému v loni úspěšně operovali slepé střevo - skončil v karlovarské nemocnici.

Kruté bolesti mě trestaly za mou neprofesionalitu, zatímco v kinosálech obecenstvo nadšeně povykovalo při důmyslné a vtipné festivalové znělce (Jan Svěrák) i při promítaných filmech - pochutnávalo si na sekci nezávislých (zejména FARGO bratří Coenů) - zatímco zodpovědní Jan Foll a Mirka Spáčilová informovali své denní čtenáře, zatímco Miloš Forman přebíral cenu za mimořádný přínos světovému filmu a Bolek Polívka za mužský herecký výkon z filmu ZAPOMENUTÉ SVĚTLO, zatímco a tak dále. Dopadl jsem jako ta kočka symbolizující festival: díky své lovecké vášni všechnu práci lidí kolem filmů dokonale zbořila. Nadaci se tímto omlouvám a tuším, na co při selekci novinářů v příštím roce dojde. "Měsíčku, tys mi to zavařil."
 
Září 1997
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group