ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Když oslavuje král

Když oslavuje král
 
Text Ondřej Havelka, foto Isifa
 
Ve Svazijském království svítá a my se probouzíme do příjemně chladného rána nedaleko vodopádů bouřících v pralesích zdejších hor. Slunce nás láká ze stanu, když přichází mladá černoška, která obdělává políčko nedaleko odsud. Čekáme, že nás bude vyhánět a zlobit se. Ona nám ale s radostí přiběhla oznámit, že dnes má narozeniny milovaný král a celé Svazijsko oslavuje.
 
Dovídáme se, že na narozeniny krále můžeme zajít také, což nás velice potěšilo a nasměrovalo na hlavní město Mbabane, které je pouhých čtyřicet kilometrů od nás.

Ve Svazijsku se dobře stopuje, a tak se na dva rychlé stopy přibližujeme až k metropoli, kterou už neprodyšně ucpaly davy Svazijců přicházejících z celé země. Poslední kilometry kráčíme s veselým davem a těšíme se na monstrózní atmosféru narozenin samotného krále.

Jak se blížíme k místu konání velké oslavy, davy houstnou a my se prodíráme tisícovkami polonahých Svazijců v jejich tradičních oděvech. Ty už se tady v současnosti vidí jen velmi zřídka.
 
 
 BURÁCEJÍCÍ STADION
 

Za okamžik to vypukne. Přicházíme před burácející stadion. Hlídači nás důkladně prohledávají a za chvilku už se ocitáme v hluku desetitisíců přítomných. Svazijci provolávají slávu králi a celé zemi.

Na obrovské louce vybíráme místo, ze kterého dobře uvidíme. Na ploše se zatím připravují mladí bojovníci jednoho z přítomných kmenů. Tradiční kožené přehozy jen mírně zakrývají nahotu dívek stejného kmene, stojících v řadách okolo.

Krátké ticho přeruší bojový pokřik a mladíci začínají tančit. Při tanci vykřikují, kroutí se do neuvěřitelných poloh, skáčou a naznačují boj. V průběhu boje přichází král.
 
SLÁVA KRÁLI!
 
Následuje euforický řev. Král se usazuje na připravený trůn a Svazijci mu provolávají slávu. „Svazijsko, sláva králi, Svazijsko, sláva králi!“ hřmí velkou loukou. Král zvedá ruku a utišuje dav. Na programu je ukázka různých tanců a potom přehlídka náčelníků vesnic. Slavnostní atmosférou stále znějí gratulace králi. Ten se náhle zvedá a začíná se svým dlouhým proslovem, kterému bohužel nerozumíme. Na závěr opět zní „Sláva Svazijsku, sláva králi!“
 
 
DÍVKY JAKO DAR
 

Za velkého aplausu král odpoledne odjíždí do svého sídla se svou rodinou a vybranými hosty. Čeká jej přijímání luxusních darů a bujaré oslavy, při kterých si údajně vybírá společnici na noc z několika desítek mladých dívek vybraných pro králův významný den.

Oslava na stadionu potom probíhá celý den a je plná nádherných vystoupení mnoha různých kmenů ze všech koutů Svazijska, vystoupení vojenské kapely a mažoretek.

 

SVAZIJSKO

● Svazijsko je na africké poměry malá země v jižní Africe o rozloze 17 364 km2.

● Původními obyvateli oblasti byli Křováci (Sanové).

● Svazijský stát se datuje od začátku 19. století spojením několika bantuských kmenů.

● Od poloviny 19. století začali do země přicházet holandští starousedlíci Búrové.

● Od roku 1894 bylo Svazijsko pod jihoafrickou nadvládou.

● Po takzvané búrské válce mezi Búry a Brity (1899–1902) se Svazijsko dostalo pod britskou správu.

● Svazijské království vzniklo v roce 1967 a o rok později získalo úplnou nezávislost.

● Hlavou monarchie je král, který má velké osobní pravomoce.

 

Ondřej Havelka

* 1980 Společně s manželkou Michaelou uskutečnili dvouletou cestu stopem a pěšky napříč celou Afrikou. Zaměřují se na unikátní domorodá etnika. Vydali knihu Nahá Afrika, pořádají úspěšné výstavy, publikují a provozují fotograficko etnografický web.

 
Prosinec 2008
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group