ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

LIDÉ ZLATÉHO TROJÚHELNÍKU

 

Autor: Jana Patková

"Zlatý trojúhelník" označuje obrovské hornaté území severního Myanmaru (dříve Barmy), severního Thajska, západního Laosu a neklidný kraj na jižní hranici Číny. Oblast je známá především tím, že z ní proudí do celého světa opium. Mnohem zajímavější jsou ale lidé, kteří ji obývají - a mnohdy mák skutečně pěstují. Desítky kmenů roztroušených na ploše několika států neznají hraniční patníky a putují v krajině bez cest. Stěhují se územím pěti států, zaklíněni do sebe a odděleni vlastním jazykem a obyčeji. V odloučení se rozpadají jednotlivé národnosti na menší podskupinky, rozlišované obvykle podle rozdílné barvy ženských šatů. Hory severního Thajska obývá asi deset hlavních etnických skupin, Laos dokonce třicet. Na mapě Myanmaru bývají zakresleny státečky, o nichž se školní atlasy nezmiňují: Karenský, Wajský, Kentungský, Kajaský, Kačjinský, Kokangský a Šanský, jehož lid nevyhledává výšiny, ale naopak plochá údolí s dostatkem vláhy. Celá oblast je už několik desítek let mimo kontrolu ústřední vlády.

Mezi šest hlavních horských národů patří Karenové, Hmongové, Yao, Akhaové, Lisuové a Lahuové. Každý kmen má svoji řeč, kulturu, náboženství a kroj. Kromě zmíněných tří zemí žijí tito lidé také v Číně, Kambodži a Vietnamu.
Další články o lidech z této oblasti:
Za horskými kmeny (Vladislav T. Jiroušek)
rozhovor s Do Aun Schan Su Ťij, nositelkou Nobelovy ceny míru
Jezerní lidé (Vladislav T. Jiroušek)
Kuřáci opia a žirafí ženy (Hana Kirkpatricková)

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group