ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KRONIKA LIDSTVA

První francouzská lesbická rodina. Agentury oznámily (16. 9.), že francouzská justice ve vší tichosti přivedla v červnu na svět první lesbickou rodinu v zemi. Pařížský soud vyšší instance dal Carle Boniové do pěstounské péče tři dcery její partnerky Marie-Laure Picardové, jež společně vychovávají. Holčičky, které přišly na svět po oplodnění Marie-Laure semenem anonymního dárce, do té doby nebyly ke své "mamině", jak Carle říkají, v žádném právním vztahu.


Čečenská ofenziva. Poradce ruského prezidenta Sergej Jastržembskij večer (17. 9.) přiznal, že čečenští ozbrojenci zaútočili na město Gudermes. Podle něj bylo zabito přinejmenším patnáct útočníků. Federální síly přišly údajně o deset mužů.


Concorde zpátky na obloze. Společnost Air France uskutečnila (19. 9.) první testovací let stroje typu Concorde s pasažéry na palubě od nehody v červenci roku 2000. Všech 86 pasažérů bylo z řad zaměstnanců Air France, kteří buď pracovali v krizovém centru pomáhajícím obětem červencového neštěstí, nebo se nějakým způsobem podíleli na obnovení provozu.


Srílančané chtějí mír. Statisíce obyvatel Srí Lanky demonstrovaly (19. 9.) za obnovení snah o mírové řešení etnického konfliktu, který otřásá jejich ostrovem již 18 let. Podle očitých svědků účastníci protestu v hlavním městě Kolombu vytvořili lidský řetěz, aby vyjádřili podporu zahájení rozhovorů s povstaleckou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).


Klaus se vyslovil proti formě evropské integrace. "Dnešní Evropská unie žije v zajetí 'náhražkové ideologie' sjednocení kontinentu a evropanství, která potlačuje úlohu národních států a usiluje o prosazení škodlivého nadnárodního přístupu. Pro budoucnost je to nedobrá předzvěst," varoval (20. 9.) v Bruselu předseda Poslanecké sněmovny a šéf ODS Václav Klaus.


Havárie v chemičce v Toulouse. K výbuchu petrochemické továrny AZF na předměstí jihofrancouzského Toulouse došlo v pátek (21. 9.). Podle informací prefektury při mohutné explozi více než 200 tun dusičnanu amonného zahynulo 29 lidí a zraněno bylo 1170 lidí. Kromě toho, že stovky lidí přišly při explozi o střechu nad hlavou, vytloukla tlaková vlna okenní tabulky a výlohy v okruhu čtyř kilometrů.


Kolumbijští povstalci unesli kněze. Českého kněze a dalších nejméně osm osob unesli (23. 9.) na severovýchodě Kolumbie levicoví povstalci. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na místní policii a tisk. Duchovní Pavel Fakulač byl podle zvláštních policejních sil ve venkovské oblasti na severovýchodě provincie Antioquia unesen příslušníky Vojska národního osvobození (ELN).


Papež v Arménii. Papež Jan Pavel II. přicestoval (25. 9.) do arménského hlavního města Jerevan na třídenní návštěvu této postkomunistické republiky v Zakavkazsku. Arménie je poslední zastávkou papežovy první cesty, kterou podnikl po teroristických útocích na Spojené státy. Papež přiletěl do Jerevanu po čtyřdenní návštěvě Kazachstánu.


Šílený střelec ve Švýcarsku. Při střelbě, ke které došlo (27. 9.) v radě švýcarského kantonu Zug, přišlo o život 15 lidí a 14 bylo zraněno. "Jsou mezi nimi i tři členové kantonální rady," řekl předseda Národní rady v Bernu Peter Hess. Podle švýcarského rozhlasu se pachatel útoku zastřelil, když vyprázdnil pět zásobníků své automatické zbraně. Zběsilým střelcem byl zřejmě muž, kterému rada zamítla blíže neurčenou žádost.


OSN zahájila rozsáhlou rozpravu o terorismu. Delegace 189 členských států OSN zahájily (1. 10.) v newyorském sídle organizace rozpravu o posílení boje proti terorismu. Rozprava se koná na zasedání Valného shromáždění OSN, přičemž podnět k jeho svolání daly atentáty v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září.


Jsme prostě cvalíci. S nadbytečnými kilogramy bojuje s různým úspěchem každý druhý Čech. Uvedla to (2. 10.) odbornice na zdravé hubnutí Marie Hrudková. Poznamenala, že vzhledem k obecně přijatému životnímu stylu, v němž převládá příjem energie nad výdejem, lidí s nadváhou a obézních přibývá.


Ruské dopravní letadlo se zřítilo. Letoun Tu-154 ruské letecké společnosti Sibir na trase Tel Aviv-Novosibirsk se zřítil (4. 10.) do Černého moře s asi 78 lidmi na palubě. Vyšetřovatelé se zaměřili na dvě verze příčin neštěstí - výbuch, nebo technické problémy. Nakonec byla potvrzena verze, podle které se letadlo zřítilo po zásahu zbloudilou ukrajinskou vojenskou raketou, vypálenou při cvičení ukrajinské armády.


Vojenský útok proti terorismu začal. Prezident USA George Bush (7. 10.) v projevu k národu oznámil, že americká a britská vojenská operace proti Afghánistánu byla zahájena. Spojené státy v první vlně útoku použily 15 velkých bombardérů, 25 bitevních letounů a 50 střel s plochou dráhou letu, a to proti četným cílům v celém Afghánistánu. Ve stejný den se organizace Al-Káida islámského radikála Usámy bin Ládina poprvé přihlásila k útokům z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu. V poselství, které vysílala katarská satelitní televizní stanice Al-Džazíra, Al-Káida uvedla, že je připravena na "konfrontaci".


Nákaza. Pět amerických občanů, kteří pracovali v budově American Media Inc. na Floridě, mělo (13. 10.) pozitivní test na antrax. Týden předtím zemřel na sněť slezinnou editor zdejšího vydavatelství bulvárního týdeníku The Sun.Tagy: Koktejl 2002 1

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group