ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

CHLAPEC, KTERÝ ZACHRÁNIL STŘEDOZEM

Rayner Stephens Unwin, desetiletý syn ředitele anglického nakladatelství George Allen & Unwin, udělal Tolkiena. Byl první, kdo se začetl do příběhu dosud neznámého autora, jejž mu dal otec k posouzení, a planul: „Bilbo Pytlík byl hobit, který žil ve své hobití noře a nikdy nechodil na žádná dobrodružství, až ho čaroděj Gandalf a trpaslíci přesvědčili, aby šel. Zažili vzrušující boje proti goblinům a vrrkům, dostali se až do vzdálených hor; zabijí draka Šmaka, který hory hlídá, a po hrozivé bitvě s gobliny se hobit vrátí domů. Prostě bezvadné! Tahle knížka má mapky, takže nepotřebuje ilustrace, a měla by se líbit všem dětem od 5 do 9 let,“ napsal malý recenzent a k hodnocení ještě poznamenal, že pokud tuto knihu otec nevydá, může přijít o tisíce liber. Kniha Johna Ronalda Reuela Tolkiena Hobit se tak jeho přičiněním objevila 21. září 1937 na pultech.
Úspěch byl tak velký, že ředitel nakladatelství Stanley Unwin požádal Tolkiena o pokračování hobitích příběhů. Jenže Tolkien se zdráhal. Snažil se, aby nakladatel radši vydal knihu bájí Silmarillion (i když nebyla ani zdaleka hotová). Nakladatelství ale trvalo na svém, a tak v prosinci 1937 vzkazuje Tolkien Unwinovi: „Napsal jsem první kapitolu nového příběhu.“ Pokračování Hobita se ale autorovi vymklo z rukou a z dětské pohádky brzy přerostlo v komplikovaný obraz světa autorovy fantazie. Trvalo celých šestnáct let, než Tolkien příběh plný zvratů a překvapivých konfliktů, který měl nakonec tisíc stran, dopsal. Lví podíl na jeho vydání měl tou dobou již dospělý Rayner Unwin. Jako jediný dokázal jednat s liknavým a náladovým autorem, který předání slíbeného díla donekonečna odkládal a kladl si pro jeho vydání různé podmínky. Hotové jej dokonce navzdory dohodám nabídl konkurenčnímu nakladatelství, které se ale, když zjistilo rozsah a povahu díla, rychle stáhlo. Jen díky diplomacii Raynera Unwina a jeho schopnosti prosadit dílo i přes riziko finanční ztráty je celý opus ve třech samostatných dílech pod souhrnným názvem Pán prstenů v letech 1954-1955 nakonec publikován
Nejen, že se očekávaný krach nekonal, ale z díla J. R. R. Tolkiena se stal celosvětový fenomén. Chlapec, jenž „zavinil“ vydání Hobita a který ke čtenářům dostal i trilogii Pán prstenů, Rayner Stephens Unwin, zemřel v listopadu loňského roku ve věku 74 let.
září 2003

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group