ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

VODNÍ DÝMKA

Sedím na otřískané kovové židličce v zapadlé káhirské uličce a svou chatrnou arabštinou objednávám vodní dýmku: „Ja rais, šíša tufaah u ahwa, min fadlak.“ (Šéfe, dýmku jablečnou a kávu prosím.) Svou evropskou sestřenici připomíná vodní dýmka jen velmi vzdáleně. Tabák, to je směsice různých ovocných ingrediencí (jablek, třešní, jahod), medu a malého množství tabáku, který je sám o sobě nehořlavý. Ke kýženému bohatému dýmu se lze dopracovat jen pomocí žhavého palmového uhlí. Podle zvoleného tabáku a vyzrálosti palmového uhlí se také určuje kvalita. Dým se pak filtruje přes nádobu s vodou a je tedy při vdechnutí studený.
Sedím a pomalu vdechuji první chuchvalec nasládlého kouře. Kouřit vodní dýmku je proces pomalý, rozvážný a společenský. Vyžaduje čas, uvolnění mysli a rozjímání. Ostře tak kontrastuje s nervózní cigaretou vykouřenou na refýži mezi dvěma intervaly tramvaje.
Šíšáren - tedy míst, kde se vodní dýmka (šíša) podává a kouří, je na každé ulici spousta. Od špinavých průjezdů a chodníků za libru (asi 7 Kč) až po podniky pro neznalé, anglicky hovořící turisty za několik desítek dolarů za jednu porci. I tam se ovšem doporučuje nasadit na dýmku plastový hygienický náustek, jinak hrozí řada přenosných chorob.
Kouření vodní dýmky je téměř výhradně mužskou záležitostí. Domorodci u vodní dýmky rozebírají svoje trampoty, politiku a fotbal stejně jako u nás chlapi u piva. V některých šíšárnách ječí také televize, sledovat egyptské telenovely je nezapomenutelný zážitek.
Na Káhiru se během mého uvažování snesl soumrak a z rozzářené čepice dřevěného uhlí na vrcholku dýmky zbývá pár doutnajících uhlíků. Ve městě stejně není vodní dýmka ono. Tu pravou chuť má na poušti a také tam déle vydrží. Zbývá zaplatit a jít.
prosinec 2003
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group