ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KŘOVÁCI Z POUŠTĚ KALAHARI

Když v roce 1966 získala Botswana nezávislost na Velké Británii, vláda, ovládaná kmenem Tswana, zahájila kampaň za vytlačování Křováků z jejich území, aby získala plochu pro chov dobytka vlivnými obchodníky a politiky z kmene Tswana a pro rozvoj turistické infrastruktury. Navzdory této kampani Křováci se svým cvakavým zpěvným jazykem setrvávají při stejném způsobu života, který si ponechává mnoho z kultury, kterou zdědili od svých předků.

 


Křovák

 

Podle odhadu žije stále v jižním cípu Afriky asi 65 000 potomků původních Křováků, což je jen malá část původního počtu. Křováci Ganakwe unikali démonům moderní společnosti déle než většina ostatních. Teprve před patnácti lety se okolní svět dozvěděl o jejich existenci. Dnes už však zůstává ve společenství Ganakwe jen 310 mužů, žen a dětí. Jejich počet se zmenšil během zabijáckého sucha roku 1992, kdy část odešla ke 115 mil vzdálené, hloubkové vládní studni a už se nevrátila.Ganakwové stále žijí v tradičních domech, vyrobených z tyčí a trávy. Nosí kůže divokých zvířat, která zabíjí. Stále víc jich však nosí šaty a pokrývky poskytnuté cizími dárci. Vládní náklaďáky přivážejí vodu a kukuřičné zrno na uvaření kaše.

 

Ale Křováci si stále pochutnávají hlavně na planých melounech, které rostou všude na Kalahri, nebo vykopávají sladké brambory, kterým se říká bito, aby je vymačkali a získali z nich vodu na pití a umytí. Vodu také sbírají pomocí stébel, jimiž směřují dešťové kapky, stékající ze stromů, do skořápek pštrosích vajec.V posledních letech však západní kultura a sociální stát zanechaly nesmazatelné stopy na jejich životech."Dříve jsme nenosili šaty a neměli přikrývky ani boty - jen zvířecí kůže. Byli jsme zvyklí jíst kyselé švestky a pít z melounů. Teď nás vláda donutila naučit se obdělávat pole," hodnotí náčelník Khoetaba rozdíl mezi dneškem a svým dětstvím.
 
Září 1996

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group