ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MŮJ DŮM, MŮJ HRAD

"...vidím stavbu jako přírodní strukturu s důrazem na geometrii, která vám jemně naznačuje řád bydlení (a vůbec bytí). Stavbu minimální, ekologickou, čistou, jednoduchou, ale komplexní..."

Zdeněk Fránek


Foto: Pavel Štecha

 


DŮM JAKO PROŽITEK
Foto: Pavel Štecha

 

Tento dům, připomínající obří balvan anebo mlýn, vyrůstá z fádní, nezajímavé krajiny na kraji Hodonína ve čtvrti Rybáře. Zdá se vám něco takového k bydlení opravdu příliš odvážné? Extravagantní? Snové? Ale architekt Zdeněk Fránek přitom vychází ze starých tradic a říká: "Při prvních návštěvách budoucí stavby jsem si nemohl nevzpomenout na spoustu podvědomých obrazů podobných krajin, dotvořených stavbami do skutečně neskutečné atmosféry, na spoustu větrných a vodních mlýnů, kaplí a zvonic, štítů a celých hmot statků, ale i zcela racionálních vodních elektráren teprve z třicátých let..."

"Zdá se mi nemožné zobrazit citlivost, zvyky, estetické povědomí, odlišnou kulturu a společenské tradice dnes zapírané střední Evropy pouze prostředky mezinárodního modernistického slovníku. Proto jsem, s laskavým svolením klienta, použil klenby, které jsem znal z dětství - tenkrát ovšem pouze z vnitřní strany jako pro mne tehdy zcela nepochopitelný a lákavý útvar." Originální architekt, který se už dlouhá léta obdivuje Janu Santinimu a studuje techniku a tvarování barokních chrámových kleneb, se vyznává ze své filozofie: "Dům je v mé tvorbě přechodným článkem mezi obdobím, kdy jsem projektoval domy obracející se ke kořenům bytí a bydlení člověka, stavby jako prodloužené já, jako další schránky (po oděvu), a kterými se člověk chrání před nepříznivými vlivy přírody, a obdobím, kdy se obracím do budoucnosti bydlení. Dnes hledám typ hygienické stavby vyrůstající z místa." Bydlení v takovémto domově slibuje komplexní zážitek, při němž se člověk cítí nově stvořen.


VILA NA SKALCE
Foto: Filip Šlapal

 

Někdy přesně víte, kde má váš dům stát, a to také velmi ovlivní, jak bude vypadat. Vila na snímku nabízí fascinující výhled na jižní část Plzně, za zády je vilová čtvrť, nedaleko trasa tramvaje do centra města. Ideální parcela. Stavebník i architekt byli místem okouzleni. Až na to, že jde o prudký svah, který spíš připomíná krajinu v nepálském předhůří než líbezné Čechy. Náročná byla už první etapa realizace stavby - boj s úřady. Pozemek se na první pohled zdál pro jakékoliv stavění naprosto nevhodný. Prudký, místy 30o svah s nesourodým skalním podložím končí v rovině říční nivy řeky Radbuzy. Pokud si chtěl majitel dopřát velkolepý výhled, který místo nabízí, bylo z hlediska stavebně geologického nezbytné přizpůsobit tomu projekt. Přesněji řečeno nalézt tvar domu, jenž by se podloží dotýkal v co nejméně bodech. Nakonec se to podařilo a vila při tom samozřejmě získala svou nezaměnitelnou tvář. Přikotvení ke skále a zároveň její zpevnění bylo provedeno pomocí ocelovobetonových mikropilot, vrtaných v extrémních podmínkách prudkého svahu. Když se člověk rozhodne "zkrotit přírodu", dá-li se to takto nadneseně říci, vždycky si zaslouží přinejmenším úctu a obdiv za svou kuráž. Dům vlastně tvoří tři komponenty - "věž" ze železobetonu a cihel, kde je hlavní vstup a rozvody energií, dále dřevěný "most", kde se bydlí, a takzvaná "opora", masivní železobetonová konstrukce, která lehký dřevěný "most" kotví k zemi. Jejich vzájemným propojením vzniká základní výtvarná kompozice - vertikála, horizontála a bod. Nepálští Šerpové by se tu cítili jako doma.


VÍKENDOVÝ DŮM V JIŽNÍCH ČECHÁCH
Foto: Ester Havlová

 

Pozor, architekti varují: pokud se rozhodnete stavět rodinný dům, ujistěte se nejdřív, jak přesně vaše rodina funguje. Co si od bydlení slibujete nejen vy, ale i ostatní členové rodiny. Většinou toužíme žít tak, jako naši předci - obklopeni přírodou a v podvědomí uloženými předměty a tvary - ale samozřejmě se přitom nechceme vzdát všech výdobytků moderní civilizace, kterými jsou mikrovlnná trouba v moderně zařízené kuchyňské lince, pohodlné vytápění s termostatem a tak dále... Tento trend lze překvapivě snadno pojmenovat: vesnický dům pro městského člověka. Zvenčí ideální česká chalupa na okraji vesnice, kde je pár čísel popisných, a v sousedství roubená chalupa a památkově chráněný špýchar. Po vzoru starých zemědělských usedlostí jsou zprava a zleva napojena křídla - kde dříve bývaly hospodářské budovy, je bazén a garáž. Architektura využívá moudrost předků, založenou na pozorování přírody. Stejně razantně, jako se dům v zimě uzavírá před mrazivými severozápadními větry, se v létě otevírá pomocí velkoplošných hliníkových dveří slunci na opačné straně. Tento symbolický "souboj živlů" mezi větrem a sluncem probíhá celým domem, ve kterém jsou kombinovány klasické dřevěné trámy s moderními materiály. Jak to shrnout? Moderní dům na venkově dokáže evokovat pocity, které v nás zanechaly prázdniny u babičky, a zároveň zachovává pohodlí hygieny, vytápění, vaření a řádění v bazénu.


powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group