ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

TONDO - KOUŘOVÁ HORA

Vedro, nesnesitelný zápach, metry vysoká vrstva tlejících odpadků, miliony much, všude se hemží lidé, kteří zde hledají něco alespoň trochu upotřebitelného. Tak nějak by se daly shrnout první dojmy z mé návštěvy tohoto obrovského předměstí Manily.

 

Toto smetiště je největší na světě, snad ještě větší než to, které hyzdí Rio de Janeiro. Celý den sem nepřetržitě jezdí nákladní auta plná odpadků všeho druhu, na které již čeká celá místní populace. Každý z domorodých obyvatel se "specializuje" na něco jiného. Dospělí převážně vybírají větší kusy dřeva na stavbu svých obydlí, která jsou stavěna všude mezi odpadky, dále pak za účelem pálení dřevěného uhlí, což je místní hlavní zdroj příjmů. Dřevěné uhlí se zde pálí všude - odtud i název Kouřová hora.

DĚTI

Během návštěvy v tomto zvláštním prostředí mne překvapilo - doprovázel jsem jako fotograf prezidenta republiky Václava Havla při státní návštěvě Filipín a zavítal jsem sem jen narychlo, v krátké chvíli volna - že mě všechny děti oslovovaly velice dobrou angličtinou a volaly na mne jménem, které si přečetly na visačce v klopě mého saka. Z toho jsem usoudil, že všechny uměly číst a psát, a dokonce ovládaly i cizí řeč. Později jsem se dozvěděl, že na Filipínách je škola povinná, a to i tady - na "Kouřové hoře".

Udivovala mě pohoda a dobrá nálada těchto dětí, které si hrály se vším možným a koupaly se v nedaleké zátoce, která se vine okolo celé Manily. Několik místních uličníků, chlapců ve věku kolem osmi let, našlo asi šestiměsíční miminko v plechové krabici od sušenek. K mému šoku mi je přinesli ukázat a víceméně suše sdělili, že je půjdou pochovat. Z jejich hovoru jsem pochopil, že podobné nálezy jsou zde na denním pořádku, že nejde o nic výjimečného.


BUDOUCNOST OBLASTI TONDO

A můj výsledný dojem z návštěvy Kouřové hory? Že do smrti nezapomenu. Řady obrovských buldozerů, které každý večer rozdrtí zbytky odpadků, které lidé stihli či nestihli probrat, smějící se a hašteřící děti, dospělí, kteří si se mnou za každou cenu chtěli potřást rukou, jež byla během chvíle černá od špíny... Nedávno jsem se dozvěděl, že filipínský prezident Fidel Ramos odsouhlasil velký projekt, který zahrnuje celkovou likvidaci "Kouřové hory". Obyvatelé tak od státu dostanou byty a jednou provždy opustí tuto oblast, která pak bude srovnána se zemí. Určitě správný krok. Možná jen pro fotografa důvod k povzdechu...
 
Říjen 1997

. . . . .
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group