ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V ZÁTOCE BÝKŮ

V západní části Panamy, na karibském pobřeží v blízkosti hranic s Kostarikou, se linie země rozpadá na množství poloostrovů, ostrovů a zátok - Archipiélago de Bocas del Toro. Celkem pět velkých, desítky malých ostrovů a členité poloostrovy vybíhající z pevniny daleko do moře jsou jenom řídce osídleny. Celá oblast patří z přírodovědeckého hlediska mezi nejcennější části Panamy.


Květy rostlin kvetoucích ve spodním patře pralesa jsou velmi často zářivě červené. Vedle hmyzu je opylují i kolibříci. Na snímku září květy ipekakuanhy.

Řeky přitékající od jihu z mohutné hradby Kordiller vytvářejí při svém ústí do moře rozsáhlé močály uprostřed deštných lesů přecházejících na mořském pobřeží v neprostupné mangrove. Mangrovový porost obklopuje i plochá pobřeží některých ostrovů, zatímco jiné, skalnaté, většinou vápencové úseky pobřeží přerušované plážemi pokrývají zbytky deštných lesů. Ve vnitrozemí velkých ostrovů s vyšším osídlením jsou původní deštné pralesy přeměněny v extenzivní pastviny. Nejsou to ovšem zcela odlesněné plochy, na většině pastvin zůstalo zachováno množství obřích stromů obalených epifyty, které společně s drobnými bažinami, úseky sekundárního lesa i menšími zbytky původních pralesů vytvářejí ideální prostředí pro řadu druhů živočichů. A konečně, na mělčinách mezi ostrovy jsou nádherné korálové útesy.

Největším městem ostrovního systému je Bocas del Toro ležící na severozápadním ostrově Colón. Bocas del Toro, což znamená Zátoka býků, se jmenuje i souostroví a celá panamská provincie, ve které se tato lokalita nachází.

Město Bocas del Toro, ač leží uprostřed divočiny, je přístupné letecky z Panama-City, malé letadlo zde může přistát na polním letišti vysekaném v lese. A nebo, což byl náš případ, je možno autem vyrazit od pobřeží Tichého oceánu, překonat průsmyky hřebene Kordiller a z karibského pobřeží dojet na ostrov motorovým člunem.

Přestože město má letiště, nemocnici (těsně u hřbitova) a několik menších hotelů, v nichž se občas objeví i americký turista, je to spíše větší vesnice, kde tropická příroda proniká přímo do centra. Vedle desítek lesních druhů ptáků v zahradách přeletují i papoušci a kolibříci, kaluže na rozbité silnici jsou plné žab, po domech pobíhají gekoni a v korunách větších stromů není vzácnost spatřit lenochoda.

A dostat se do opravdu "divoké" přírody, odkud pocházejí uvedené snímky, je otázka několika hodin plavby člunem či chůze náročným terénem.
červen 2000
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group