ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KOBRA STŘEDOASIJSKÁ

Naja oxiana

Patří mezi malé kobry, štít postrádá kresbu. Na jaře je aktivní ve dne, v létě loví pouze v noci. Ve vyšších areálech se ukládá k zimnímu spánku. Dospělosti dosahuje ve třech až čtyřech letech. Dospělí hadi se svlékají dvakrát do roka. Páří se v květnu, samice klade 6 až 19 vajec. Mláďata dlouhá 31 až 39 mm se líhnou za 60 až 65 dnů. Středoasijské kobry jsou loveny především pro odběr jedu k farmaceutickým účelům.

Rozšíření:
Afghánistán, Pákistán, Severozápadní Indie, Uzbekistán, Tadžikistán, Turkestán, na severu sahá areál do 40.-41. stupně severní šířky a na východě do 70. stupně východní délky.

Velikost:
dorůstá délky 1610 mm.

Biotop:
údolí řek, kamenité stepi a polopouště i okraje obdělávaných polí, skalnatá předhůří do výšky 2 000 m n. m.

Biologie:
obývá nory hlodavců, pukliny v zemi, mezi kameny a ve skalách.

Potrava:
menší hlodavci, ptáci, ještěři, žáby.

Stav v přírodě:
v bývalém území SSSR je stav odhadován na 300 000 až 350 000 zvířat, stav však klesá, na lokalitách je až 50 hadů na 1 km2.

Stav v péči člověka:
sedm ZOO, převážně na území bývalého SSSR, uvádí 41 kober.

Příčiny ohrožení:
působení člověka, přeměna biotopu, lov, ubíjení.

Stupeň ohrožení:
K - nedostatečně známé.

CITES: nezařazena.
 
Leden 1997


powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group