ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

TYGR USSURIJSKÝ

Panthera tigris altaica

Největší kočkovitá šelma. Stojí na vrcholu potravního řetězce, a proto je stále více ohrožována jediným nepřítelem, kterým je člověk. Od roku 1993 bylo upytlačeno 150 až 200 ussurijských tygrů.Příčinou je především lov pro tradiční asijskou medicínu. Za kosti a kůži se platí 5000 až 10 000 USD.Mladí tygři jsou stříleni také proto, že občas loví domácí skot. V historii chovu bylo v péči člověka registrováno 4199 ussurijských tygrů. Z tohoto počtu bylo pouze 129 tygrů odchyceno v přírodě (100 z nich se rozmnožovalo). V péči člověka se dosud narodilo 4070 ussurijských tygrů.V současné době však musí být rozmnožování v zoologických zahradách omezováno. Mláďata totiž není kam umístit a návrat do volné přírody není zatím reálný. Je vypracován program záchrany tohoto druhu v přírodě.


Panthera tigris altaica
Tygr ussurijský

Rozšĺřenĺ:
východní Rusko, severovýchodní Čína

Velikost:
délka - samec 2700 až 3300 mm, samice 2400 až 2500 mm
hmotnost - samec 180 až 306 kg, samice 100 až 167 kg

Biotop:
tajga, tundra

Biologie:
žije samotářsky

Potrava:
divoká prasata, vysoká zvěř

Stav v přĺrodě:
asi 50 tygrů v Číně a 150 až 250 tygrů v Rusku

Stav v péči člověka:
553 tygrů, dobře se rozmnožuje (každý rok se narodí přibližně 50 mláďat)

Přĺčiny ohroženĺ:
ilegální lov, devastace biotopu

Stupeň ohroženĺ:

E- ohrožen
CITES - I.
leden 1998
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group