ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

NOSOROŽEC SUMATERSKÝ

Dicerorhinus s. sumatrensis

Nejmenší žijící nosorožec, patří mezi nejvzácnější zvířata. O jeho záchranu se snaží velký tým odborníků, projekt finančně podporují i významné zoologické zahrady. V Evropě je chován pouze samec v ZOO Port Lympne v Anglii. Protože chov v péči člověka nebyl dosud příliš úspěšný, tato ZOO organizuje návrat do přírodní rezervace na jižní Sumatře. Nosorožci mají své chodníky, kde mají svá oblíbená místa na krmení a koupání. Výborně plavou. Chodníky procházejí každých 10 až 15 dnů. Samice se zdržují obvykle s mláďaty. Samec kontroluje teritorium několika samic o rozloze asi 30 km2. První mládě rodí samice v sedmi až osmi letech, interval mezi porody je 3 až 4 roky. Narozené mládě váží 23 kg, s matkou zůstává asi do 1,5 roku. Nejdelší délka života byla zaznamenána 32 let a 8 měsíců.


Dicerorhinus s. sumatrensis
Nosorožec sumaterský
Rozšíření:
původní rozšíření · jihovýchodní Ásám, Malajský poloostrov, Vietnam, Sumatra a Kalimantan

Velikost:
délka 236 až 318 cm, výška 112 cm, hmotnost 800 až 1000 kg

Biotop:
vyšší oblasti tropických deštných pralesů v blízkosti vodních ploch

Biologie:
žije samotářsky

Potrava:
bambus, plody, listy, větvičky, kůra

Stav v přírodě:
asi 100 zvířat nominátního poddruhu Dicerorhinus s. sumatrensis žije na Malajském poloostrově a 100 až 150 zvířat na Sumatře. Stav populace poddruhu Dicerorhinus sumatrensis lasiotus v Indii, Bangladéši a Barmě se odhaduje na 6 až 7 zvířat, stav populace poddruhu Dicerorhinus sumatrensis harrisoni na Kalimantanu se odhaduje na 30 až 50 zvířat.

Stav v péči člověka:
pět nosorožců

Příčiny ohrožení:
úbytek biotopu v důsledku kácení deštných lesů, ilegální lov pro tradiční asijskou medicínu a pro kůži

Stupeň ohrožení:
E - ohrožen

CITES - I.
březen 1998

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group