ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KACHNIČKA MANDARINSKÁ

Aix galericulata

Zasvěcený čtenář se asi podiví, že se kachnička známá jako okrasný pták v soukromých chovech objevila mezi ohroženými druhy. Nejde o omyl, je mnoho druhů, jejichž stavy v péči člověka převyšují přírodní populace. Nádherné zbarvení samců a nenáročnost chovu zařadila tuto kachničku mezi oblíbené chovance. Byla také vysazena v několika evropských zemích, v Anglii se rozmnožila na 7000 ptáků, ale v současné době stav klesá. Kachnička mandarinská se výborně pohybuje ve větvích a výborně se i potápí. Je dobrý letec, dovede obratně prolétávat i korunami stromů. Několikadenní mláďata vyskakují z velké výšky z hnízd, aniž by si ublížila. Ukrývají se v tichých zátokách a tůních, kde hledají potravu.


Aix galericulata
Kachnička mandarinská
Rozšíření:
Rusko, severní Čína, Tchaj-wan, Korea, Japonsko

Velikost:
410-510 mm, 444-500 g

Biotop:
rybníky, jezera, slepá ramena řek, bažiny a močály uprostřed hlubokých lesů

Biologie:
hnízdí v dutinách stromů ve výšce až 10 metrů, snáší 9 až 12 vajec

Potrava:
semena, zrní, vodní rostliny, drobní vodní živočichové (plži, hmyz, ryby)

Stav v přírodě:
odhad 6100-6600 párů

Stav v péči člověka:
chována běžně

Příčiny ohrožení:
lov, devastace biotopu

Stupeň ohrožení:
LRnt - nižší riziko, téměř ohrožen

CITES - nezařazena
září 1998

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group