ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ČINČILA VLNATÁ

Chinchilla laniger

Navzdory lidové moudrosti, která praví, že "kožichy nosí krásná zvířata a oškliví lidé", představuje kvalitní kožešina pro všechny savce smrtelné nebezpečí. Kůže činčil je považována za nejcennější. Z kůže je stahovali již Inkové, v té době bylo možné spatřit za den až tisíc činčil. Později se jejich kůže začaly masově dovážet do Evropy. Lov většinou skončil teprve tehdy, když stavy činčil natolik poklesly, že se již nevyplácel. Na většině míst byly však vyhubeny úplně. Přestože dnes zbytky divokých činčil chrání zákony, ilegální lov stále pokračuje. Ve světě je však vypracován dokonalý faremní chov a jejich kůže jsou prodávány na několika světových burzách.


Chinchilla laniger
Činčila vlnatá
Rozšíření:
pohoří Andy od severního Chile

Velikost:
hlava a tělo 225-380 mm, ocas 75-150 mm, samice 800 g, samci 500 g

Biotop:
žije ve skalách v doupatech pod kameny, ve výšce 3000 až 5000 m n. m.

Biologie:
žije v koloniích o počtu asi 100 jedinců, aktivní jsou za soumraku a v noci

Potrava:
různé byliny

Stav v přírodě:
asi 10 000 zvířat

Stav v péči člověka:
chována na farmách

Příčiny ohrožení:
lov

Stupeň ohrožení:
VU - zranitelný

CITES - I.
leden 1999

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group