ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

TAMARÍN PINČÍ

Saguinus oedipus

Patří do čeledi kosmanovitých. Všichni zástupci jsou v důsledku devastace tropických deštných lesů ohroženi vyhubením. Některé druhy kosmanovitých se díky zoologickým zahradám podařilo znovu vysadit do přírody. Tamarín pinčí se v němčině nazývá opice Lisztova, jeho "kadeře" připomínají vlasy známého hudebního skladatele. Žije v rodinách, které obývají 8-10 ha a pohybují se v areálu 26-43 ha. Samička rodí zpravidla dvě mláďata, starají se o ně oba rodiče, samec je nosí na zádech a předává je samici ke kojení. Na péči o mláďata se podílejí i starší sourozenci, proto je důležitý chov ve skupinách. Mláďata se učí péči o sourozence od rodičů a zároveň rodičům s výchovou pomáhají. Rychle rostou, v sedmi měsících jsou dospělá.


Saguinus oedipus
Tamarín pinčí
Rozšíření:
severní Kolumbie

Velikost:
hlava a tělo 206-243 mm, ocas 333-402 mm, hmotnost 411-430 g

Biotop:
tropický opadavý les od výšky 1500 m n. m.

Biologie:
žije v rodinách 2-6 zvířat, dospívá v 18 měsících, dožívá se více jak 15 let

Potrava:
míza stromů, plody, semena, hmyz, malí ptáci, mláďata malých savců

Stav v přírodě:
velmi nízký

Stav v péči člověka:
dobře se rozmnožuje, ročně se narodí přes dvě stě mláďat

Příčiny ohrožení:
devastace biotopu, odlesňování pro vývoz dřeva, pro pastvu a plantáže

Stupeň ohrožení:
EN - ohrožený

CITES: I.
březen 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group