ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

HROZNÝŠ DUMERILŮV

Acrantophis dumerili

Na Madagaskaru žijí tři endemické druhy pravých hroznýšů. Z toho dva druhy rodu Acrantophis. Jsou příbuzní americkým hroznýšům a podobají se jihoamerickým hroznýšům královským. Jsou to velcí, pomalí, převážně zemní hadi. Mláďata však loví potravu i v korunách stromů. Kořist dusí, jako všichni hroznýši, ve smyčkách těla. Člověku nejsou nebezpeční. Samice dospívá ve 4-5 letech, samec ve 3-4 letech. Rodí živá mláďata. Je známa reprodukce ještě ve věku 25 let. Od roku 1997 se daří odchov i v ČR. I když na záchraně unikátní flóry a fauny Madagaskaru pracuje řada vědců a organizací, výsledky nejsou zatím uspokojivé a devastace pokračuje. Účinné ochraně stojí v cestě chudoba a nevědomost místních obyvatel.


Acrantophis dumerili
Hroznýš dumerilův
Rozšíření:
jihozápadní a západní Madagaskar

Velikost:
maximálně 3 m

Biotop:
žije v oblastech suchých lesů

Biologie:
ve dne se ukrývá v norách savců v dutinách stromů, nebo v hromadách listí

Potrava:
ptáci, menší savci

Stav v přírodě:
není znám, ale klesá

Stav v péči člověka:
pouze 208 hroznýšů Dumerilových uvádí 43 světových ZOO, pět ZOO udává odchov 38 mláďat; pravděpodobně častější jsou odchovy u soukromých chovatelů

Příčiny ohrožení:
velkoplošná devastace biotopu, lov pro maso, kůži a ilegální vývoz

Stupeň ohrožení:
VU - zranitelný

CITES: I.
duben 1999

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group