ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KSUKOL

Daubentonia madagascariensis

Ksukol je nepochybně jednou z nejvzácnějších poloopic a také patří k nejpodivuhodnějším zvířatům. Když v roce 1870 přinesli domorodci prvního ksukola francouzskému cestovateli Sonneratovi, vykřikovali jeho průvodci údivem "aye-aye", a toto jméno již zůstalo. Pouze v češtině máme nic neříkajícího ksukola.

Je to skutečně bizarní zvíře, s jehož systematickým zařazením měli vědci potíže. Podivná hlava s velkýma očima a ušima, zvláštní chrup připomínající řezáky hlodavců, huňatý ocas a především utváření končetin vedly k tomu, že byl ksukol jeden čas řazen dokonce k veverkám. Aye-aye se pohybuje pomalu ve větvích a naslouchá, zda larvy hmyzu nehlodají dřevo. Poklepáváním prsty zjišťuje dutiny. Potom dlátovitými zuby vykouše otvor a dlouhým prstem larvy vytáhne. Když objeví ptačí vejce, opatrně ukousne špičku a namáčením nejdelšího, prostředního prstu, rychlým kmitáním a olizováním vyprázdní obsah. Aktivní je v noci.

Největší úspěchy v rozmnožování zaznamenali v Duke University Primate Centre v Durhamu v USA, odchov se také podařil ve spolupráci pařížské ZOO a ZOO Jersey.


Daubentonia madagascariensis
Ksukol
Rozšíření
- východní, severní a severozápadní Madagaskar

Velikost
- 360-440 mm, ocas 500-600 mm, hmotnost 2 kg

Biotop
- deštný a opadavý les

Biologie
- žije samotářsky, aktivní je v noci

Potrava
- sladké plody, ptačí vejce, larvy hmyzu

Stav v přírodě
- stav v ostrůvkovitých populacích klesá

Stav v péči člověka
- pouze čtyři ZOO chovají 24 zvířat, rozmnožuje se velmi vzácně

Příčiny ohrožení
- velkoplošná devastace biotopu

Stupeň ohrožení
- EN - ohrožený

CITES - I.
květen 1999

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group