ikoktejl

GLÓBUS 9/99 - II.

HISTORIE - Korčula - rodiště Marca Pola

Napsal a vyfotografoval Antonín J. Grimm

Město Korčula je jedním z nejlépe zachovalých středověkých měst ve Středozemním moři. Na jeho stavbu byl použit věhlasný kámen z ostrova Vrnik (ze stejného kamene byl např. postaven i vídeňský parlament, radnice ve Stockholmu nebo bazilika sv. Sofie v Římě).


Korčula leží na stejnojmenném ostrově a po dlouhá léta inspiruje všechny návštěvníky svou romantikou a kouzlem historického jádra.


V Korčule se narodil cestovatel a spisovatel Marco Polo (1254-1324). Na konci 13. století však byl poblíž ostrova při námořní bitvě zajat a odvezen do vězení v Janově. Zde napsal knihu "Milion", ve které poprvé seznámil Evropany s neznámou Čínou. Na Korčule je dodnes zachována a zpřístupněna jeho rodná kuča.


GALERIE OHROŽENÝCH ZVÍŘAT - Chápan vlnatý (Lagothrix lagotricha)

Napsal a vyfotografoval Vladislav T. Jiroušek


Lagothrix lagotricha
Chápan vlnatý

Chápani dostali název podle svého chápavého ocasu, který je ze spodní strany holý a slouží jako pátá ruka. Je velmi důležitý při pohybu ve větvích, chápani se za něj mohou dokonce zavěsit tak, že mají všechny končetiny volné, jsou mistři v balancování. Skupinu vede dominantní samec, ostatní opice jsou zařazeny v určitém žebříčku hierarchie. Nejvýše je favoritka dominantního samce, od té si samec s oblibou nechává probírat srst. Při nebezpečí spustí tlupa sborový yoohk, yoohk.

Chápani žijí v Amazonské pánvi v galeriových, zátopových primárních a mlžných deštných lesích a palmových formacích do výšky 3000 m n. m., ve skupinách 40-70 opic. Samci dorůstají délky těla 640-650 mm (samice 460-580 mm) a váhy 3,6-10,8 kg (3,5-6,5 kg). Volný život chápanů v přírodě ohrožují devastace biotopu (živí se pryskyřicí, plody, listy, květy, semeny, hmyzem a malými obratlovci) a lov pro potravu i kůži. Jejich stav v přírodě není znám, v péči člověka (19 ZOO) žije asi 146 opic a ročně se se narodí 5-10 mláďat, nejvíce v holandském Apledoornu.


FLÓRA - Amazonský obr

Napsal a vyfotografoval Libor Kunte


Do osudu největší vodní rostliny naší planety viktorie amazonské zasáhl i náš botanik Thaddeus Haenke z Chřibské, který ji pozoroval v přírodě a údajně i dovezl do Evropy. Regulérně ji však popsal anglický botanik Richard Schomburgk. Listy této rostliny plavou na hladině a jejich průměr může dosahovat až dvou metrů. List je schopen udržet na hladině až 50 kilogramů, které však musejí být rovnoměrně rozprostřeny po celé ploše, jinak se velmi snadno protrhne, je velmi křehký. Květy vydrží otevřené pouze jednu jedinou noc, a proto mají mnohé botanické zahrady v den rozvinutí květu otevřeno i v noci, aby návštěvníci mohli obdivovat neobyčejnou krásu a vůni. Vývoj rostliny ze semena do dospělosti trvá pouhých šest měsíců.

V Brazílii, kde viktorie roste, se semena praží a připravuje se z nich také mouka.


CHYTÁK - Kde pramení Dunaj?

Napsal a vyfotografoval Ivan Farský


Známým školním chytákem je otázka, kde pramení Dunaj? Správná odpověď zní, že nepramení, nýbrž vzniká soutokem řek Breg a Brigach u Donaueschingenu ve Schwarzwaldu. Teprve odtud se řeka jmenuje Dunaj. Symbolický "pramen" Donauquelle naleznete v parku místního barokního zámku. Plastika nad ním je Matka Baar, posílající mladý Dunaj na 2840 km dlouhou cestu na východ. Na stěně okolo "pramene" je znázorněno mnoho erbů měst, kterými Dunaj na své pouti protéká. Erby jsou různého stáří i provedení. Knihovna zámku se navíc může pochlubit jednou vzácnou kopií eposu Píseň o Nibelunzích.
září 1999

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group