ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Núbie uprostřed Prahy

„Vzhledem ktomu, že nemáme stálou expozici starověkých civilizací, snažíme se alespoň jednou ročně uspořádat výstavu, která část tohoto obsáhlého tématu zachycuje,“ říká komisař vznikající výstavy Pavel Onderka.

Než taková výstava vznikne, musí se sejít muzejní rada, což se děje jednou za rok. Ta posoudí a posléze případně schválí nápady na výstavy pro příští rok. Posuzují se tzv. libreta, tedy projekty, které obsahují záměr a téma výstavy, a samozřejmě i to, kolik taková výstava bude muzeum stát.

Pak se musí přichystat scénář, dost podobný scénářům filmovým. Na pravé straně každého listu se nacházejí texty, které si návštěvník přečte na panelech a popiscích, na levé pak informace a instrukce potřebné k přípravě a při stavění výstavy. Pamatuje se v něm na nejrůznější komplikace.

„Některé exponáty jsou například citlivé na světlo, takže se musí vrámci expozice zastínit. Jiné jsou příliš těžké, takže kjejich instalaci je potřeba vyrobit speciální železný podstavec. Na naší výstavě to bude třeba reliéfní blok svyobrazením núbijského krále Taharky. Jen pro přenesení zdepozitáře do expozice budeme potřebovat alespoň tři stěhováky,“ řekl Pavel Onderka

Asi nejzodpovědnějším momentem přípravy výstavy je výběr exponátů. Ne každý se z různých příčin hodí – nezapadá třeba do tématu, neodpovídá časově, případně geograficky. Někdy se i stane, že se exponát do výstavy prostě nevejde. Tentokrát byla ze seznamu vyškrtnuta sfinga zřímské doby.

„Samotná příprava exponátů nezahrnuje pouze jejich výběr a vyhledání vdepozitáři. Musí se očistit, případně restaurovat nebo konzervovat. Při přípravě této výstavy jsme jeden zexponátů čistili ultrazvukem. Kromě našich exponátů, tedy předmětů zNáprstkova muzea, uvidí návštěvníci i některé předměty z Městského muzea v Moravské Třebové,“ dodal Onderka.

Výstavy se sice plánují měsíce dopředu, ale do poslední chvíle je na nich co vylepšovat. Nicméně stojí za to. Ostatně mezi vědecké týmy, které přispěly klepšímu poznání dějin starověké Núbie, patří i čeští egyptologové, kteří mají mezi světovými archeology zvučné jméno. Velké pozornosti se núbijským památkám dostalo v 60. letech minulého století, kdy UNESCO vyhlásilo mezinárodní kampaň na jejich záchranu před stoupajícími vodami Asuánské vodní nádrže. Čeští egyptologové se podíleli na jejich dokumentaci a výsledky byly publikovány vcelé řadě monografií a odborných článků. Núbie byla české veřejnosti v Náprstkově muzeu představena již několikrát.

A co návštěvník vrámci výstavy uvidí? Repliku průčelí núbijského Lvího chrámu z1. století našeho letopočtu, reliéfní blok svyobrazením krále Taharky ze 7. století před naším letopočtem, unikátní plastiku hlavy mytické duše ba a vzácný soubor núbijské keramiky (1.–3. století našeho letopočtu). Nejstarším předmětem na výstavě bude téměř čtyři tisíce let starý skalní nápis se jménem hodnostáře Mentuhotepa.

napsal a vyfotografoval Topí Pigula

 

výstava se otevírá 17. června 2006

návštěvní doba Náprstkova muzea: út–ne 10–18 hodin

celoroční provoz, zavírací den: pondělí
červen 2006

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group