ikoktejl

Instruktorský KURZ

 

I když Želví ostrov (Koh Tao v překladu z thajštiny želví ostrov) dosud nedosahuje věhlasu Hurghady nebo nedalekého Phuketu, v potápěčském menu jim může důstojně konkurovat. Na své si zde totiž přijdou všichni, od free­diverů, přes účastníky potápěčských kurzů a rekreační potápěče až po profesionální divemastery a instruktory. A jestli jste ještě vy nebo vaši blízcí nepropadli potápěčské vášni, nezoufejte, i na vás je tu pamatováno. Na ostrově si lze půjčit kajak a s jeho pomocí prozkoumat pobřeží, vyzkoušet šnorchlování v bezpečí některé z průzračných zátok, zajít na večeři do některé z mnoha prvotřídních a celkem levných restaurací nebo jen tak lenošit na prosluněné pláži ve stínu kokosových palem.

Velkou výhodou ostrova Koh Tao je jistá neposkvrněnost, kterou tu můžete vnímat nejen pod vodou, ale také v chování místních lidí. Pokrok a turistický ruch pochopitelně zanechávají svou nesmazatelnou stopu i zde, ale pobřeží tady není hustě zastavěné, divecentra jsou celkem přirozeně roztroušená v palmoví a místní se na vás stále dokážou nezištně usmívat. Soustavná pozornost je věnována i ochraně pobřeží a okolních lokalit. Lodě kotví téměř výhradně na úvazech, aby jejich kotvy neplenily korálové zahrady, a na ostrově se pravidelně organizují Koh Tao dny, kdy se čistí pláže a přilehlé pobřeží. Lidé si tady jasně uvědomují, že potápění a cestovní ruch s ním spojený jsou jejich živobytím, a proto se podle toho také chovají. Navíc po protivládních demonstracích v Bangkoku, kdy opozice dokonce obsadila mezinárodní letiště, je co napravovat. Thajsko částečně ztratilo visačku klidné a bezpečné země a logicky následoval odliv turistů do jiných destinací. Připočteme-li k tomu současnou ekonomickou krizi, je jasné, že si zde turistů opravdu považují. Dost ale politikaření a pojďme se raději podívat takříkajíc pod pokličku, tedy pardon, pod hladinu.

  

   Návrat je těžký!

Na Koh Tao jsem vyrazil s jasným cílem. Tentokrát nešlo o klasickou dovolenou zpestřenou potápěním pro zábavu. Rozhodl jsem se totiž, že v Thajsku absolvuji přípravný instruktorský kurz (tzv. IDC) zakončený zkouškou (tzv. IE). Nejprve jsem si musel v práci vydupat delší dovolenou, protože přípravný kurz trval 15 dní a samotná zkouška dalších 2,5 dne. Načež jsem ihned po příjezdu zjistil, že zkouška není zahrnuta v délce kurzu, takže bylo nutné diplomaticky dohodnout prodloužení volna a také pozměnit rezervaci zpáteční letenky. Z čehož plyne jasné ponaučení, že návrat z Koh Taa do civilizace není jednoduchý.

Potkali jsme i několik rekreantů, kteří svůj návrat odkládají léta a vlastně již o něm ani neuvažují. Jedním z důvodů je i skutečnost, že účastníkům IDC kurzu poskytuje pořádající Asia Divers centrum mnoho výhod. Jako účastník IDC máte např. právo téměř volně navštěvovat probíhající výuku, neplatíte za žádné ponory a také ubytování dostanete s výraznou slevou. Připočtete-li k tomu výtečnou thajskou kuchyni „za hubičku“ a jiná místní lákadla, to se vám potom zpět do vystresované Evropy moc nechce.

   „Člověk, za kterého dám ruku do ohně.“

Přípravný kurz samotný probíhal na perfektně vybavené základně PADI 5 Star Instructor Development Central Asia Divers, jejímž provozovatelem a vlastníkem je Guy Corsellis. Vzpomínám si, že mi ho doporučil známý s konstatováním, že „je to člověk, za kterého dám ruku do ohně“. Po zkušenosti, kterou s ním mám, s touto větou naprosto souhlasím. Guy [gí] je prototyp profesionála a k tomu také férový chlap, který nezkazí žádnou legraci. Při kurzu mu pomáhá několik zkušených Staff Instruktorů, kteří nic neodpustí a zároveň dokážou rozlišit, co je podstatné.

Po prvním aklimatizačním dni nabraly události poměrně rychlý spád. V úvodní části kurzu jsme zopakovali vše nejdůležitější z divemaster kurzu. Tj. z teorie zejména používání RDP tabulek a elektronického RDP, potápěčské vybavení a techniku, fyziku, fyzio­logii člověka a životní prostředí. Současně jsme v bazénu drilovali i pověstné kolečko základních cviků, které musí každý divemaster zvládnout i o půlnoci.

Na toto zahřívací kolo navázal vlastní IDC kurz, v jehož rámci jsme se většinou dopoledne věnovali detailněji shora zmiňovaným teoretickým oblastem. Především jsme se zaměřili na metodiku výuky a prezentační schopnosti. Interaktivní výuka, postavená na schopnosti prezentovat a vysvětlit žákům novou látku, tvoří hlavní náplň práce každého instruktora, a proto na ně byl kladen zvýšený důraz. Odpoledne pak patřilo výuce v kontrolovaných podmínkách nebo na otevřené vodě. Den obvykle začínal kolem 8.30 v učebně, pak společný oběd a odpoledne mokrá část v bazénu nebo na moři. Obvykle jsme končili kolem 18 hod s tím, že jsme ještě vyfasovali pořádnou dávku samostudia navrch. Prý, abychom se nenudili a netropili po večerech vylomeniny. Celý kurz probíhal v angličtině, spoustu materiálů jsme obdrželi až v průběhu kurzu, takže jsem dosti často usínal s Instructor Manualem v ruce. Na tzv. fun dives neboli potápění pro zábavu jsem se dostal pouze párkrát, a to většinou na noční ponory, které byly pořádány obden a odjíždělo se na ně až po ukončení odpolední výuky. Zato žena si mohla vybírat z pestré nabídky ranních a odpoledních ponorů a dokonce se jí poštěstilo spatřit žraloka velrybího.

Zpět ale ke kurzu IDC. Pánové z Asia Divers si nás pěkně podávali. Bylo vidět, že dobře vědí kam kurz cílit, přesně dokázali rozlišit neopominutelné od okrajového. Musím se přiznat, že jsem měl hlavně z počátku trochu problémy s nastolenými pravidly hry. Přišlo mi prostě zbytečné donekonečna opakovat účel daného cviku nebo v průběhu prezentace neustále propagovat PADI kurzy, a proto jsem několikráte při hodnocení slyšel věty „Man, play the PADI game, you will like it.“ nebo „It´s gonna costs you two points, man.“ etc. V rámci celého kurzu je kladen velký důraz na řádné vedení briefingu a debriefingu a zrovna tak na přesnou skladbu teoretické prezentace na dané téma, což se později ukázalo jako klíč k úspěchu při závěrečné zkoušce. Čím rychleji toto pochopíte a přizpůsobíte se, tím lépe pro vás. Naštěstí jsme my Češi už historicky docela přizpůsobiví, takže jsem to zvládl i já.

Poslední dva dny kurzu byly vyhrazeny pro tzv. mock exam nebo-li zkoušku na nečisto. Vylosovali jsme si témata a absolvovali všechny předepsané části IE stejně, jako při závěrečné zkoušce, a to včetně hodnocení a upozornění na slabiny, které je třeba ve zbývajícím čase vypilovat.

Co jsem zvlášť ocenil, byla nezměrná ochota všech zainteresovaných podat pomocnou ruku, poskytnout radu nebo vyjít vstříc. Během kurzu se vytvořila výborná parta a užili jsme i hodně legrace. Např. jsme ráno před výukou chodili do bazénu, kde ti pokročilí radili ostatním, jak zvládnout mokrou praxi. Podle starého úsloví „Těžko na cvičišti lehko na bojišti“ se úspěch dostavil. Z celkového počtu 10 absolventů IDC nás závěrečnou zkoušku úspěšně složilo 9.

Velký dík patří pochopitelně chlapíkům z Asia Divers v čele s Guy Corselliem. Nechci srovnávat kvalitu výuky u nás a v Asia Divers, neboť nemám s výukou IDC v Čechách vlastní zkušenost. Faktem ale zůstává, že cena IDC kurzu na Koh Tao se pohybuje někde kolem 20 tisíc korun, což znamená, že se spolu s cenou letenky pohodlně vejdete do cen IDC kurzu, inzerovaných v České republice. Navíc prostředí, ve kterém kurz probíhá, je nesrovnatelné. Výuka probíhá v moři a pod vodou je opravdu nač se dívat. Dokonce můžete jako účastník IDC využít shora uvedených benefitů a spojit prima dovolenou s absolvováním kurzu. Nezní to lákavě?          

 

  Faktické údaje
o ostrově Koh Tao

Vhodné období:

mimo červen až říjen, kdy zde vanou silné větry a často prší

Teplota:

teplota vzduchu přes 30 °C,

teplota vody kolem 28 °C

Doporučená doprava:

letecky do Bangkoku a potom vlakem do Chumphonu, kde přesednete na trajekt na Koh Tao

Potápěčské vybavení:

slabý mokrý oblek, postačí i short

Instruktorský kurz IDC:

probíhá každý měsíc

Cena potápění:

za individuální ponor kolem 700 bahtů, tj. asi 300,- Kč, za IDC kurz asi 20 000,- Kč.

Místní specialita:

rybí pokrmy (např. barakuda), grilovaná kukuřice mazaná máslem, k pití ovocný shake z melounu

Více informací: www.asia-divers.com
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group