ikoktejl

Hon na kladivouny

Hon na kladivouny

 

   Text Igor Jícha

   Foto autor a Petr Slezák

 Každému z nás se občas stane, že když slyší určitou melodii, ucítí známou vůni, vybaví se mu vzpomínky na konkrétní situace, které se k nim vážou. Tak i já, když jsem slyšel slovo LABUAN, okamžitě jsem si vzpomněl na oblíbený film z dětství – Sandokan a na jeho lásku Mariannu - Perlu z Labuanu.

Jméno Labuan je odvozen od malajského slova „labuhan“, znamenající kotviště. Labuan je největší (75 km²) ostrov malajského federálního území Labuan, které tvoří dalších šest menších ostrovů (Pulau Burung, Pulau Daat, Pulau Kuraman, Pulau Papan, Pulau Rusukan Kecil a Rusukan Pulau Besar). Celková rozloha tohoto území je 92 km2 a najdete ho v Jihočínském moři, 8 km od Bornea, v blízkosti Sabahu a Bruneje. Labuan je převážně plochý, nejvyšší bod je pouhých 85 m n. m. a více než 70 % ostrova pokrývá vegetace. Největším městem a zároveň přístavem je Bandar Labuan, dříve známý jako Victoria. V minulosti byl Labuan a přilehlé souostroví součástí Brunejského sultanátu. Později ho sultán předal Britům a souostroví se stalo v roce 1848 britskou korunní kolonií pod správou prvního Bílého rádži, Jamese Brooka. Britové používali v minulosti neobydlené souostroví jako základnu při operacích proti pirátům, křižujícím Jihočínské moře, a později jako základnu pro podmořský kabelový systém mezi Singapurem a Hongkongem. V roce 1984 byl Labuan předán provincií Sabah federální vládě a roku 1990 prohlášen mezinárodním offshorovým obchodním centrem a volnou obchodní zónou.

  

   Vlaštovčí útesy

My jsme si vybrali pro naše potápění oblast atolu Layang-Layang, který leží přibližně  tři hodiny plavby od Labuanu. Layang-Layang je vlastně nový název pro oceánský atol, kdysi nazývaný „Vlaštovčí útesy". Vlaštovek tady asi moc nenajdete, zato na východním konci atolu hejna terejů a rybáků – mořských vlaštovek. Všude spousta guana, smradu a řevu. Koho baví pozorování ptáků, přijde si na své. Layang se nachází asi 300 kilometrů severozápadně od Bornea, je to malý oceánský ostrov obklopený korálovými atoly. Patří mezi známé Spratlys, tvořené přibližně 600 ostrovy, útesy a atoly v Jihočínském moři. Layang-Layang zabírá pouze šest hektarů, ale obklopuje jej atol přes 7 km dlouhý, 2 km široký, vystupující z hloubky 2000 m. Viditelnost ve vodě dosahuje běžně 30 m a teplota vody je 30 °C. Jednou z největších zdejších atrakcí jsou hejna žraloků kladivounů. Najdete tady také manty atlantské, tuňáky, barakudy, žraloky bělocípé a útesové.

  

   Lampiony štěstí

Cestou na Layang jsme se zastavili na první ponor, čekal tam na nás vrak lodi, známý jako Blue Water Wreck. Svůj název dostala tato lokalita podle velmi jasné modré vody, ve které vrak leží. Loď se jmenuje MABINI PADRE a jedná se o velký rybářský trawler s délkou 80 m, výškou 12 m a šířkou 6 m. Loď zachvátily 13. 11. 1981 plameny a potopila se. Leží na boku, maximální hloubka je 35 m. Kolem 25 m jsou proudy, viditelnost je střídavá 6-10 m. Loď je porostlá měkkými koráli, v nákladním prostoru můžete objevit perutýny, murény, mořské ďasy a spoustu drobných ryb. Trupem vraku se dá snadno proplavat na zadní nástavbu můstku, pak se pokračuje podél vlečných sítí a opatrně se podplave pod lodním šroubem. Po ponoru jsme pokračovali dál na Layang. Všichni jsme se těšili na kladivouny, přece jenom není běžné potkat při ponoru tuhle zvláštní rybu.

Ještě předtím jsme se ale stali všichni svědky svatby dvou účastníků zájezdu :-))). V podvečer, při západu slunce, proběhl svatební obřad pod vedením kapitána lodi, od posádky svatebčané dostali dort a od nás něco k pití na svatební hostinu. V noci podle thajského zvyku jsme pouštěli lampiony štěstí, ale všichni doufáme, že oba budou mít štěstí více než my při vypouštění lampionů. Foukal totiž vítr a popřevracel nám lampiony.

  

   Dogtooth Lair

Této lokalitě dal název velký tuňák, kterých se zde vyskytuje ve velkém množství. Šikmá stěna se svažuje po písčitých mělčinách do hloubky. Najdete tady velké množství rozmanitých korálů v odstínech fialové, žluté, tyrkysové a v hloubce kolem 20 m velké žluté gorgonie. Mezi korály se schovává několik druhů murén, spousta velkookých rybek, slunečnic, měsíčníků a okounků a množství barevných skalár. Směrem na volné moře potkáte velká hejna kranasů, která se tak, jak se rychle objeví, dokážou i ztratit. Plavat mezi nimi je skvělý zážitek, stačí jenom opatrně do hejna vplavat a rázem nevidíte nic než šedostříbrná těla ryb.

Hloubka: 5–40 m, viditelnost: 20–40 m, střední proudy, teplota vody: 25–30 °C.

  

   Gorgonian Forest

Mnoho lidí považuje tuhle lokalitu na Layang–Layang za nejlepší, je také jednou z hlavních na potápění s kladivouny. Bývají tady občas silné proudy, což láká velké ryby.

Hned po zanoření nás čeká krásná korálová zahrada plná života. Vidím velké trubkové korály a škeble, v proudu odpočívající želvy, potkáváme menší hejno barakud. Po chvilce se zanořujeme hlouběji. V hloubce mezi 22 až 40 metry objevujeme lesy gorgonií, které dávají tomuto místu název. Můžete se nechat houpat proudem a snažit se objevit malé mořské koníky, kdyby mi je naše thajská průvodkyně Ting neukázala, nikdy bych je nenašel :-).

Zase vidím několik velkých tuňáků, hejna kranasů, různé druhy kaniců. Kladivoun zatím nikde, ale dvoumetrový žralok bělocípý je slušnou náhražkou. Pořád mi teče do masky, už mě přestává bavit si ji pořád vylévat, končím a jdu se oholit!

Hloubka: 10–40 m, viditelnost: 20–50 m, proudy: mohou být silné, zkušenost: středně pokročilý-pokročilý, teplota vody: 25–30 °C.

  

   Shark Cave

Pro svou hojnost druhů žraloků je to jedna z nejslavnějších lokalit na Layang-Layang. Jsou zde dvě velké písečné římsy, po zanoření míříme na tu hlubší, která je v hloubce 30–40 m. Potkávám krásně svítící medúzu, netuším, jaký je to druh. Všude je spousta kranasů, sem tam kanic, ve 37 m potkávám krásného dvaapůlmetrového žraloka bělocípého. Ještě jsem si na žraloky moc nezvykl, mám k nim docela respekt. Jen co kolem jeden proplul, objevují se další dva kousky, začátek ponoru jak má být. Na stěnách po naší pravé ruce je spousta měkkých i tvrdých korálů, dokonale se zde maskují mořští ďasi, v puklinách jsou vidět humři. V hloubce kolem 35 m doplujeme k malé jeskyni, do které se dá proniknout do hloubky asi 6 m. Nejdřív je nutné se přesvědčit, že se na písku nepovalují žraloci bělocípí a neblokujete jim cestu, jinak by se tihle klidní tvorové mohli odhodlat k útoku. Bělocípák tam byl, kladivoun zase ani jeden :-(. V hloubce kolem 25–30 m míjíme další převis, otáčíme se směrem na volné moře a vyhlížíme kladivouny. Na ty štěstí pořád nemáme, ale vidíme šedé útesové žraloky, rejnoky, dokonce i mantu. Všechno v otevřených vodách. Vracíme se nad písek k bezpečnostní zastávce, kolem na korálech je spousta bodloků, ostnatců, klaunů.

Hloubka: 5–40 m, viditelnost: 20–40 m, proudy: střední, zkušenost: středně pokročilý, teplota vody: 30 °C.

  

   Mariveles Reef

Jsou to dvě uzavřené laguny, tvořící číslici 8. Po zanoření nás čeká kolmá stěna, která padá až do 60 m, na stěnách vidím velké gorgonie, gorgonie a zase gorgonie :-). Podnikáme další pokus s objevováním kladivounů, už je to jako v dětské hře, hledáme je v hloubce, na mělčině, u skal, na volné vodě, kladivouni nikde. Zase ale vidím velkého kanice, rejnoky a velkou barakudu. Vypouštím bójku a v klidu se jenom houpu nad mělčinou, pode mnou plave rejnok velikosti talíře.

Hloubka: 60 m, viditelnost: 20–35 m, proudy: střední, zkušenost: středně pokročilý, teplota vody: 30 °C.

  

   Crack Reef

Ponor tady začíná ve svislé trhlině v útesu a pokračuje až do hloubky 40 m. Na své si jistě přijdou fotografové, je tady nádherně čistá voda, máte pocit, že jste v menší hloubce než ve skutečnosti. Pro fotografování jsou zde velké ryby, barakudy, murény, kanici i množství „droboty”. Stěna je zahalena velkou spoustou měkkých korálů hrajících nesčetnými barvami, je zde nepřeberné množství rohovitek (gorgonií). Kdo má trpělivost a dobré oči, najde i malé mořské koníky velikosti nehtu na malíčku.

Hloubka: 40 m, viditelnost: 20–50 m, proudy: mírné, zkušenost: začátečník, pokročilý, teplota vody: 30 °C.

  

   The Point (Wreck Point)

Je to místo plné krásných korálových zahrad, radost potápět se. Při sestupu se před vámi otevře několik pěkných zátok, lákajících k prozkoumání. Najdete zde velké kranasy, barakudy, murény, odpočívající želvu, žraloka bělocípého, pyskouny. Přiznám se, že se mi při návratu ani nechtělo z vody, bavilo mě prozkoumávat korálové zahrady na mělčině, hrál jsem si s foťákem a světlem, okukoval tančící perutýny, opravdová zábava.

Hloubka: 5–40 m, viditelnost: 20–40 m, proudy: lehké, zkušenost: začátečník, teplota vody: 30 °C

  

   LAYANG

Jeden večer jsme po několika dnech vyrazili dobýt pevninu a odjeli čluny na Layang. Malinkatý ostrůvek, kde na jeho jedné ploše je vojenská základna, která se nesmí fotografovat, na zbytku je jeden rezort a přistávací dráha. Jak už se stále častěji stává, tak i tady, na tak odlehlém místě, jsme potkali další partičku českých potápěčů, která sem přiletěla ze Sipadanu. Dozvěděli jsme se od nich, že tady byli před deseti dny jejich kamarádi a kladivouny viděli všude. To nám náladu opravdu nedodalo, ale přírodě ještě poroučet neumíme – tedy ne všude na světě :-). Ptali jsme se divemasterky na Layang, co se děje, že nám nepřeje štěstí. Vysvětlila nám, že je bohužel příliš teplé moře, a to je důvod, proč je nemůžeme najít. Po návratu na Labuan kamarád od této partičky dostal sms zprávu, že kladivounů je všude v hejnech 10–15 ks v hloubkách 30–45 m dostatek. To je opravdu pech!

  

   Perla z Labuanu

Na některých lokalitách jsme se potápěli opakovaně, opravdu jsme se snažili ty kladivouny najít, po vynoření následovala vždy jenom otázka „viděl jsi je?”, odpověď byla jasná „nic”! Užasné je, jak může být „nic“ relativní… Tolik druhů korálů, sasanek, různých druhů ryb jak malých, tak i velkých, nahožábrých plžů, langust. Tolik různorodých profilů ponorů, různě silné proudy jako tady jsem ještě nikde neviděl. Přes to „NIC”, všichni jsme se těšili na kladivouny, tak snad příště  a o to víc :-).

Poslední večer jsme naposledy vyrazili do nočního města nakoupit dárky. Nevím, jestli to byla invence, ale jako nejlepší dárek pro manželky, přítelkyně a milenky se jevilo koupení perel, protože když perlu, tak jedině z Labuanu :-).

Přestože jsem neviděl to, kvůli čemu jsem na Borneo jel, patří určitě Layang-Layang k tomu nejlepšímu, co jsem zatím viděl. Doufám, že se podívám na další zajímavá místa, ale rozhodně se sem ještě vrátím.  

  

   Všeobecné info

Očkování - Pro cesty do Malajsie není nutné žádné povinné očkování, ovšem pokud přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice, je očkování proti tomuto onemocnění vyžadováno. Pro cestu do země se však doporučuje očkování proti žloutence typu A, typu B v případě delšího pobytu, dále pak tetanu, břišnímu tyfu, popřípadě japonské encefalitidě. Při návštěvě zalesněných oblastí, nebo ostrova Borneo se doporučuje užívat antimalarika.

Vízum - Občané České republiky pro pobyt v Malajsii do 90 dnů vízum nepotřebují, platnost jejich pasu však musí být minimálně 6 měsíců od vstupu do země. Při vstupní kontrole udělí imigrační úředník do cestovního pasu razítko, které opravňuje držitele k pobytu v Malajsii po dobu 3 měsíců.

Při vstupu do země je třeba vyplnit vyloďovací (vstupní) kartu, část vstupní karty odevzdá při příjezdu na území Malajsie, druhou část je nutné uchovat a předložit při opuštění země. Zároveň je třeba prokázat finanční prostředky na pobyt (bez uvedení výše). Lze se prokázat  hotovostí, kreditní kartou nebo cestovními šeky.

Počasí v Malajsii je charakteristické dvěma monzunovými obdobími, od konce května do září je to jihozápadní monzun, od listopadu do března monzun severovýchodní. Severovýchodní monzun přináší velké množství srážek, zejména na východní pobřeží státům poloostrovní Malajsie a západnímu Sarawaku, zatímco západní monzun bývá obvykle méně deštivý.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group