ikoktejl

Petr Hůla

Petr Hůla

 

Petr Hůla (*1961) trvale žije v Křivoklátě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor hydrogeologie a inženýrská geologie. Od raného věku se zajímal o život pod vodní hladinou a odtud byl k potápění už jen kousek. Potápět se začal v roce 1976 na Kladně. Je držitelem kvalifikace PADI Rescue Diver. Od roku 1990 se profesionálně věnuje ochraně přírody. V roce 1996 se účastnil v Indonésii mezinárodního projektu Operation Wallacea na záchranu korálových útesů Bandského moře jihovýchodně od Sulawesi. Hlavním tématem jeho fotografií je příroda. První obrázky pod vodou pořídil na Jadranu v roce 1982 půjčeným fotoaparátem Nikor II. Od roku 1999 se věnuje fotografování světa pod hladinou potoků, řek, jezer a moří systematicky. Účastní se také soutěží kreativní fotografie v bazénu.

„Na fotografování přírody včetně té pod vodou mě fascinuje její různorodost. Na lokalitách, kde jsem se potápěl mnohokrát, znovu a znovu objevuji něco nového, nevšedního. Pro mne je vždycky silným zážitkem, když se mi podaří navázat kontakt s fotografovaným živočichem a získat jeho důvěru. Je úplně jedno, jde-li o dvoumetrového sumce, mantu nebo obyčejného okouna. Jednou se mi podařilo objevit v rakouském jezeře Gosau asi metrového mníka. Zpočátku unikal a vypadalo to, že z focení nic nebude. Asi po 20 minutách společného plavání zjistil, že mu neublížím a začal neuvěřitelně pózovat. Strávil jsem s ním skoro hodinu a ke konci ponoru se mník nechal hladit po hřbetě.

Fotím život pod vodou ve všech jeho formách, ve slané i sladké vodě. Nespecializuji se na nic a zkouším všechno. Jednou ročně zpravidla experimentuji s fotkou v bazénu. To mě docela baví, protože nevím, jak dopadne realizace nápadů, které předem nikdy nestihnu vyzkoušet. Mezi mé vzory patří v Čechách Václav Kříž, na Slovensku Peter Áč, ze světových fotografů potom David Doubilet.

Používám výhradně digitální techniku. V roce 1999 jsem začínal s kompaktem Olympus Camedia C900, následoval Samsung Digimax V4 a od roku 2004 opět Olympus C8080WZ v pouzdru PT-023 s vyměnitelným portem pro širokoúhlou předsádku. Nyní testuji zrcadlovku Olympus E-520 v pouzdru PT-E05. Blesky INON D-2000 a INON D-2000S s optickými kabely mi poskytují širokou škálu možných nastavení, od S-TTL po manuální režim.“     

www.fotohula.com

Tagy: Oceán 2009 zima
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group