ikoktejl

PREZIDENT na vlnách

Prezident na vlnách

 

   Připravil Topi Pigula (šéfredaktor mag. Travelfocus),
   foto US NAVY a Northrop Grumman Ship Building

I prezident USA je jen chlap. Ješitný, jako kterýkoli jiný. Když ve svých šedesáti letech stál před nastoupenými mariňáky na vypulírované palubě nového přírůstku US NAVY, měl být na co hrdý. Důvodem jeho návštěvy byl křest americké letadlové lodi. Jmenuje se USS George H. W. Bush (CVN-77)

  

   Ocelové město.

„Co lze vůbec dát tomu, kdo je požehnán a má vše, co je zapotřebí?“ položil exprezident G. W. Bush svým posluchačům řečnickou otázku. „No co, letadlovou loď,“ odpověděl si vzápětí. Při těchto slovech stál na palubě lodi, která svou délkou 333 metrů přesahuje délku tří fotbalových hřišť a při plném zatížení vytlačí 104 000 tun vody. „Chtěla bych nejen za svého otce, bratra a rodinu vzdát čest všem mužům a ženám, kteří vybudovali tak pozoruhodnou loď, ale i všem odvážným, kteří na ní brzy budou sloužit jako posádka.“ řekla chvíli po něm Dorothy Bush Koch, dcera bývalého prezidenta. Vzápětí se ozval třeskot skla a šampaňské zkropilo loď stojící v suchém doku. Sice je škoda kvalitního šampusu, ale tradice si žádá své oběti. Loď byla pokřtěna. Pod jménem 41. amerického prezidenta bude vlny světového oceánu brázdit další plovoucí ocelové letiště se smrtonosným arzenálem. Na palubu a do podpalubí by se v pohodě vešli všichni obyvatelé České Skalice a ještě by mohli přibrat nějakou malou vesničku. Teprve pak by se naplnila kapacita 6000 lidí nejrůznějších profesí. Od kuchařů a kuchtíků, přes obsluhy radiolokátorů, mechaniky, zbrojíře až po lékaře, letce či armádní „úředníky“. Zatímco VIP hosté měli ten den zajištěn pohodlný přístup na loď, dole na molu byla hlava na hlavě. Jedni se chtěli podívat na novinku US NAVY za více než šest miliard dolarů, vojáci dostali akci rozkazem a pár kariéristů považovalo za důležité ukázat se na akci, kde se mihl každý, kdo v politicko vojenském komplexu něco znamená. Děti s typickou americkou pýchou a vlastenectvím třepotaly pruhovanými vlaječkami před smrtonosným ocelovým kolosem s raketomety, rychlopalnými kanony, protiponorkovými vrtulníky a stíhačkami schopnými z paluby startovat ve dvacetivteřinových intervalech. Dva jaderné reaktory dokážou hnát loď rychlostí 30 uzlů, což je o pár kilometrů za hodinu vyšší rychlost, než kterou dovolují české předpisy automobilům pro jízdu v obci. Bez doplnění paliva může loď prorážet vlny světového oceánu po dobu dvaceti let a zásoby lodní kuchyně umožňují vydat denně 18 500 jídel. Kýl CVN-77 byl položen v roce 2003 a zařazení do aktivní služby proběhlo 10. ledna 2009. Jak vidno, postavení podobného monstra je opravdu běh na hodně dlouhou trať.

  

   Trik, který nezklame

Kritici amerického zbrojení se ptají jak je možné, že když Sovětský svaz padl a s ním zhasl (alespoň oficiálně) plamen studené války, tak musíme vynakládat miliardy dolarů na jedinou loď, byť plně vyzbrojenou letadly a dalšími systémy „ocelového“ i elektronického boje? Samozřejmě, že i v případě nové pýchy amerického námořnictva došlo k prvotnímu podfinancování – běžný to trik pro získání další finanční podpory. Je to tak klasické a průhledné, že je s podivem, že něco podobného pořád vychází. Metoda je jednoduchá: máme-li rozestavěno, zahrajme na stát jednoduchou fintu a řekněme si o další peníze – přece to nevzdáme v půli. Vychází to jak u lyžařského areálu v Česku, atomové elektrárny ve Francii, vyšlo to i u nejmodernějších letadlové lodi USA. Licituje se cena, zpochybňuje efektivita výroby a potřebnost plavidla ve prospěch nenavyšování, a na druhé straně znějí argumenty o americké národní hrdosti a potřebě bránit americký způsob života.

  

   American way of life

„Na druhém konci světa jsme se angažovali ve velkém souboji ve vzduchu, na moři a v poušti. Víme, proč tam jsme. Jsme Američané – součást něčeho většího než jsme my sami. Po staletí jsme pro svobodu odváděli těžkou práci. A dnes večer jsme svět dovedli ke zkrocení hrozby poklesu humanity. Co je v sázce, je víc než ta malá země, je to velká idea—nový světový pořádek, kdy rozličné národy táhnou za jeden provaz za společnou věc k dosažení světových aspirací lidstva: míru a bezpečnosti, svobody a úlohy práva. Takový svět stojí za náš boj a budoucnost našich dětí,“ řekl na toto téma G. H. W. Bush v projevu O stavu Unie v roce 1991. O rok později to shrnul mnohem lapidárněji „O americkém způsobu života se nevyjednává“. George H. W. Bush si moc dobře uvědomuje sílu letadlových lodí. Jako prezident schválil jejich ostré nasazení během operace Pouštní bouře, jež měla za úkol vyhnání iráckých okupantů z Kuvajtu. Vzhledem k operačnímu dosahu nejmodernější americké letadlovky je víc než jasné, že plavidlo nezůstane „trčet“ u amerických břehů, ale bude v případě nutnosti vysláno do kterékoli po vodě dosažitelné krizové oblasti. Jak vidno, projekt byl schválen, zakázka zadána a desátá loď třídy Nimitz byla spuštěna na vodu. CVN 77 se stala poslední, lodí této třídy. V případě konfliktu by byla jednou z nejhledanějších a zároveň i nejhlídanějších lodí světa. Na její obranu a ochranu jsou určeny americké atomové ponorky i letecké hlídky s nejmodernějším vyhledáváním nepřátelských cílů. Potopit něco takového by totiž byla rána do srdce amerického sebevědomí. V roce 1989 vstoupil G. H. W. Bush do Bílého domu hlavním vchodem a socialističtí a komunističtí satirici obratem zavtipkovali, že Křovák (angl. Bush znamená křoví) udělá Americe jen ostudu. Budoucnost ukázala, kdo byl plytký tlachal a komu se dostalo cti, aby jeho jménem byly pojmenovány nejmodernější zbraňové systémy světa. Na snímku ze dne 26. května 2009 stojí G. W. Bush na palubě lodi, zatímco v pozadí se míhá startující stíhačka. Prezident s přilbou na hlavě působí přece jen už poněkud stařecky, byť i v pokročilém věku si občas nadělí tandemový skok padákem. Po jeho levici stojí Dorothy Bush Koch. Dáma, jež se nikterak netají tím, že je hlavní sponzorkou lodě. Ani jméno totiž není zadarmo.

Loď USS George H. W. Bush je pojmenována po muži, který byl za 2. světové války jako letec sestřelen nad Tichým oceánem, stal se 41. americkým prezidentem a loď s jeho jménem vplula do 21. století.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group