Archiv vydání magazínu Koktejl
Za klukovským snem
- Kategorie: 2010 / 01
PTALA SE: JANA SOUKUPOVÁ
Když se šestnáctiletý Simon Havas z Prahy dozvěděl, že se dostal mezi šestnáct účastníků letního výcvikového tábora Mikea Horna, byl nadšený. Podařilo se mu obstát v konkurenci dvou tisíců mladých lidí z celého světa a získal tak možnost zúčastnit se jedné z expedic na nejvíce ohrožená místa naší planety. Známý cestovatel a ochránce přírody Mike Horn se totiž rozhodl, že bude na svých cestách doplňovat členy posádky jachty Pangaea lidmi ve věku od patnácti do dvaceti let, tedy příslušníky generace, která pomalu uchopí osud Země do svých rukou.
Při každé výpravě se tak vedle deseti účastníků Hornova týmu nalodí také osm „mladých průzkumníků“ ze všech koutů světa. Náš rozhovor se Simonem proběhl pár dní před jeho odjezdem na dobrodružnou expedici, kdy ho čekalo patnáct vzrušujících dní, převážně na severovýchodě Bornea. Na seznamu mladého průzkumníka byly aktivity jako jsou korálové útesy a práce na jejich ozdravování, čištění břehů oceánu, nocování v jeskyních, putování džunglí, pozorování orangutanů a studium vlivu odlesnění na jejich život. Před setkáním se Simonem mě trochu straší zažité představy výjimečně nadaného dítěte. Ale nacházím bezvadného kluka, s nímž hned na úvod propadnu nadšené debatě o akvarijních rybičkách. Na počátku tedy byl chov rybiček? Vlastně ano, jsou mojí vášní už od tří let. Táta mě odmalička vedl k lásce a obdivu k přírodě. První akvárko jsem měl ve čtyřech letech a mým prvním chovatelským úspěchem bylo rozmnožení pavích oček. No, já vím, nic extra, ale v tom věku… Od třetí třídy jsem chodil do akvaristického kroužku mezi o dost starší děti a stíhal jsem, míval jsem i nejvíc bodů. Teď už druhým rokem sám vedu mladé akvaristy ve škole, kde studuji. Simone, jak se kluk z Prahy dostane do týmu věhlasného cestovatele? Určitě se objeví závistivci, kteří řeknou – Simonův otec je známý filmař, bůhví, jak to bylo… Stejnou možnost má úplně každý. Je pravda, že mě táta na tu výzvu upozornil. Ale jde o věc veřejnou na webových stránkách Mikea Horna. Poslal jsem svůj profil včetně videa, odpověděl na otázky a tak. A pak jsem jenom doufal. No a přišla ta skvělá zpráva, že mě vybrali mezi šestnáct finalistů a že mě zvou na letní výcvikový tábor v Château d`Oex, to je místo nedaleko Ženevy, kde teď Mike Horn žije. Takže jsi v červnu odjel plný očekávání na výcvikový tábor, vedený Hornovým bratrem. Hned, jak bylo jasné, že mě vybrali, tak jsem se rychle snažil zlepšit si fyzickou kondici, začal jsem znovu chodit na floorbal, víc se zajímat o indonéská zvířata, orientaci v přírodě.
Ale vlastně jsem neměl představu, co mě čeká! Sice to vypadalo jako taková sportovní zábava, ale všechno hodně náročné. A přitom jsme nevěděli, že nás celou dobu pozorují, jak spolupracujeme v týmu, kolik vydržíme fyzicky, psychicky, jakou máme sebedůvěru. Jízdy na kanoích, lezení na skály, přechod horské řeky v neoprenech a podobně. Na těch skalách jsem tedy neměl moc dobré pocity, nejsem typ na horolezce. Až do posledního dne jsme netušili, že nás vyberou jen osm. Hodně rozhodující byl závěrečný padesátikilometrový pochod na čtyřiadvacet hodin, který obsahoval úplně všechno, chůzi, lezení, stavění kempu pro odpočinek, přeplutí jezera na kanoi… Byli jsme rozděleni na čtyři skupiny a záleželo i na tom, která dojde první. Někteří odpadli, z naší skupiny si jedna holka vyvrkla oba kotníky (přišli jsme tak o dvě hodiny času, když jsme ji nesli zpátky do kempu). Ke konci už dost lidí mělo i nervy, brečeli a nadávali, že to nezvládnou. Nakonec jsme se předháněli ještě s jedním týmem, ale udělali jsme takovou kličku přes plot a mezi kravami, vypnuli jsme svítilny, aby nás ti druzí neviděli, a vyhráli jsme. Nikdo nevěděl, že nás celý ten čas pečlivě monitoruje Mikeův bratr Martin, který nakonec „vynese rozsudek“, koho vybrali na výpravu do Indonésie. Trochu to připomínalo nějakou reality show… Které státy kromě České republiky tedy nakonec mají na expedici svého zástupce? Brazílie, USA, Jižní Afrika, Francie, Švýcarsko, Německo a Korea. Mrzí mě, že se nedostal kluk z Libanonu, se kterým jsem se tam hodně skamarádil. Já mu skoro celých třicet pět kilometrů nesl tašku, protože jsem chtěl, aby vydržel. Vydržel, ale nakonec ho nevybrali. Zaslechla jsem, že tvoje cestování nekončí expedicí Mikea Horna, máš v úmyslu odjet na Nový Zéland. To je úplně něco jiného. Já jsem se narodil v Aucklandu, mám na Novém Zélandu českou babičku a další příbuzné, mám to tam moc rád, ale jezdit na návštěvu je náročné i drahé. Tak pojedu na půl roku a budu tam i chodit do školy. Simone, asi každý jsme se chtěli a chceme někomu podobat. Koho bys ty označil za svůj vzor? Tátu. Mikea Horna. A tátova kamaráda Rogera z Venezuely, kterému říkám strejda. Roger má za sebou 68 expedic do Amazonie, je expert na potírání ilegální těžby drahokamů a zlata. Jak zjistil, že budu na Mikeově výpravě, poslal mi krásný desetistránkový dopis plný užitečných rad.