Archiv vydání magazínu Koktejl
Bezuchý magistr Kelley
- Kategorie: 2010 / 01
TEXT: VLADIMÍR KARPENKO
Je možná ironií osudu, že o jedné z největších postav alchymie mnoho lidí ví jen to, že počet jejích uší nebyl v pořádku. Staré prameny hovoří o padělatelství, ale nikde se nepodařilo najít, zda, kdy nebo proč byl potrestán uříznutím ucha či uší. Edward Kelley zůstává dál záhadou
Narodil se prý 1. srpna 1555 ve čtyři hodiny odpoledne ve Worcesteru. Tak to stojí v horoskopu, který mu sestavil jeho mistr John Dee (1527–1609), matematik a mystik, s nímž se radila anglická královna Alžběta I. Původně se prý Kelley představil Deeovi jako Talbot, a tak to několik měsíců zůstalo. Svědčí o tom zápisy v Deeově deníku: „Rozumím zkažené povaze Eda Talbota a jeho lžím…“ Později dodává „Potvrdil jsem si, že Talbot byl podvodník.“ Byl? Zápis je z roku 1582, kdy se oba muži začínali pilně věnovat křišťálové kouli. Minulý čas, nejen v této větě, vedl některé historiky k dohadu, že Kelley a Talbot jsou dvě postavy. Dnes převažuje názor, že to byl jeden člověk. Záhadný. V Deeově deníku čteme, že hned při první seanci 10. března 1582 mu Talbot sdělil, že původně „jeho příchod byl (s cílem) lapit mne do pasti, zda nemám něco do činění se zkaženými duchy… a že byl na mne nasazen.“ Z toho vychází jen další otázka – kdo nasadil Kelleyho na Deea a proč? V deníku nic dalšího není a proto je zarážející, že spolupráce obou mužů trvala ještě následujících sedm let.
S AGENTY V PATÁCH
Na jaře 1582 prý sdělil archanděl Michael Talbotovi/Kelleymu, že se má oženit. Ten ale pravil: „Kteroužto věc učinit nemám přirozený sklon, ani to nemohu učinit s čistým svědomím, proti svému slibu a povolání.“ Narážka na slib vede některé odborníky ke spekulaci, zda Kelley nebyl katolický kněz, který se vydal do Anglie navazovat styky s katolíky. Ti zde byli vystaveni pronásledování poté, co se král Jindřich VIII. postavil papeži a roku 1534 odtrhl anglikánskou církev od Říma. V této souvislosti do hry vstupuje anglická tajná služba a její zakladatel Sir Francis Walsingham, označovaný někdy za mistra špionáže královny Alžběty I. Kelley byl velmi prchlivý a nesmírně ho popouzel muž jménem Charles Sled, jenž byl jedním z nejúspěšnějších a nejzáludnějších Walsinghamových agentů. Sled působil nějakou dobu v Římě, kde sledoval katolické kněze, připravující se na operace v Anglii. V Deeově okolí se pohyboval několik let. Byl snad nasazen na Deea, na Kelleyho, nebo dokonce na oba? Anglické archivy mlčí. Zůstává však faktem, že se tajné služby této země pohybovaly kolem Deea i Kelleyho skoro pořád. Dokonce i v době, kdy byli oba v Praze. Do hlavního města mystických nauk té doby přijeli v roce 1584 a John Dee kupodivu neměl u Rudolfa II. nijak pronikavý úspěch. Nakonec to byly katolické kruhy v Čechách, které dosáhly toho, že se vrátil do
Anglie.
ZLATO PRO CÍSAŘE
Kelley se u nás naopak uvedl jako výtečný alchymista. Byl jím? Staré prameny tvrdí, že opakovaně proměnil obecné kovy ve zlato, ale toto se tvrdí i o jiných alchymistech tehdejšího dvora. Kelley se však rozhodně těšil mimořádné přízni císaře, který ho dokonce povýšil do šlechtického stavu. To byl další Kelleyho podvod, když tvrdil, že pochází ze staré irské šlechty. Není pro to sebemenší důkaz. Pokud jde o alchymické transmutace, anglické prameny ze 17. století se v názoru diametrálně rozcházejí. Najdeme v nich jak svědectví o údajném zázraku, tak i věty: „…nechť je odkryta ničemnost Kelleyho, největšího podvodníka světa.“ Byly alchymické podvody důvodem, proč se Kelley octl roku 1591 ve vězení? Opět tápeme. Dopis, který napsal do vlasti anglický obchodník a diplomat Henry Wotton, sice zmiňuje nespokojenost Rudolfa II. s Kelleym, ale uvádí i další možnosti. Třeba, že Kelley „u své tabule velmi nebezpečná slova proti císaři vyslovil“ nebo že snad dokonce chtěl panovníka otrávit preparátem vydávaným za lék.
ZÁHADNÁ SMRT
Kelley za čas vězení opustil, ale na podzim 1596 se v něm ocitl zase. Proč? V minulosti se tvrdilo, ostatně už při prvním uvěznění, že důvodem byl souboj, při němž zranil či zabil Jiřího Hunklera, muže z císařova okolí. Ve zprávách Angličanů z Prahy o tom není ani slova. Už k prvnímu uvěznění napsal jeden z anglických tajných agentů, že Kelley nejspíš nesplnil slib daný císaři a nevyrobil mu zlato. Spoustu zlata. O Hunklerovi není ani slova. Druhé uvěznění skončilo špatně, a zase nejsou spolehlivé podrobnosti. Tvrdilo se, že se Kelley při útěku z vězení na hradu Hněvíně v Mostě vážně zranil a zraněním podlehl. Proč si ale Dee zapsal 25. listopadu 1595: „Novinka, že Sir Edward Kelley byl zavražděn“. Podle jiných dobových pramenů byl Kelley naživu ještě roku 1598. Jisté je pouze to, že Kelley opustil tento svět v Čechách. Kdy tomu však bylo? A hlavně – kdo vlastně byl Edward Kelley, muž, jenž byl do svých posledních dnů objektem zájmu anglické tajné služby? Na to skutečně odpovědět nedokážeme.