Archiv vydání magazínu Koktejl
Když lucky běsní
- Kategorie: 2010 / 01
TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ
Jakmile se na Valašsku dvanáctého prosince setmí, nikdo se neodváží vystrčit ani nos. Tento den je totiž vyhrazen luckám, které s hrozivým kvílením kráčejí vesnicí a nahánějí hrůzu i těm největším hrdinům. Proč tyto prapodivné postavy skoro vymizely z našich adventních tradic? Před lety, když jsem se byl podívat na vánoční zvyky ve skanzenu Kouřim u Kolína, zaujaly mě bíle zahalené postavy, kráčející mezi chalupami. Co jsou vlastně zač? Dnes asi každý zná čerta s Mikulášem nebo viděl živý betlém. Mnoho z nás uřezává větvičku na Barboru, ale kde se vzal původ těchto prapodivných zjevení? Pravdu mi vyjevili čerti na Valašsku, které jsem fotografoval minulý rok. „Máš na mysli lucky. Za těmi ale musíš do Lačnova.“ „Tady u nás se to již nechodí, " smutně dodávaly unavené masky, které jsem zase vyzpovídal v Horní Lidči. „Jedině v Lačnově, tam ještě chodí pravidelně, " radil mi postarší muž v hospodě. „Přijeď a uvidíš, buď je potkáš nebo ne, záleží na štěstí, " shodují se štamgasti v hostinci. Nebýt hospod, člověk by se ani nic nedozvěděl.
ČEKÁNÍ NA KVÍLENÍ
Lačnov nedaleko Horní Lidče na východě České republiky je poměrně veliká obec. Jedete-li autobusem, každý zde hned pozná, že jste tu cizí. Několik starších paní se hned zvědavě ptá, kam že to jede, panáček. Bohužel o luckách, a to, jestli budou, nikdo nic neví. Jen jedna z nich poznamenala, že mám počkat do tmy. Jakmile prý bude slyšet kvílivé zvuky, štěkající psy a nikde nikdo, tak to je ten správný okamžik. „Dnes je dvanáctého prosince, to je ten pravý čas v předvečer svátku svaté Lucie potkat opravdové lucky. A když nebudou, může se stát, že je potkáte až zítra, u nás se chodí i třináctého, " podotýká další paní na zastávce autobusu. Lačnov není tak jednoduché projít, obec se táhne podél stejnojmenného potoka a je dlouhá dobré dva a půl kilometru, docela štreka, když nevíte, odkud se vyřítí masky. Ať se ptám kohokoliv, nikdo netuší, jestli se dají dnes potkat. V místní hospodě také nevědí, ale zvou mě na kořalku. „Vykašli se na lucky, ty už tady stejně nechodí, já je už několik let neviděl," pravil jeden z hostů. Není divu, pravděpodobně je spíš doma ve výčepu, než aby trávil večer doma a čekal na adventní postavy. Čekání ale má své kouzlo. V dnešní době technických vymožeností, kdy na informace z druhé strany zeměkoule stačí pár kliknutí myší, ještě existuje zvyk, který se nedá plně předpovědět. Na vesnici padla tma, venku už nikdo nebyl a i psi raději zalezli do boudy. Ideální večer, kdy do Vánoc není daleko a kdy se tady na Valašsku objevovaly tajemné lucky. Dnes jsou již vzácností. Snad mi bude přát štěstí, protože i když už dobré dvě hodiny pročesávám vesnici a napínám uši, pořád nic. Snad měli pravdu v hospodě a bylo by lepší objednat rundu a zapít smutek, protože nic nenasvědčovalo tomu, že se vysněné postavy objeví. Asi měli pravdu i etnologové, kteří mě přesvědčovali o víceméně vymřelém zvyku. Když jsem smutně došel na zastávku a chtěl počkat na autobus, přišla ke mně paní a zeptala se mě: „To jste vy, co hledáte lucky? Jsou tady dole v zahradě a za chvíli budou vyrážet na svou pouť!" Větší radost mi nemohla udělat. Cesta na Valašsko nebyla marná.
NA ŠPÍNU S HUSÍM BRKEM
V zahradním domku už čekala skupina záhadných postav v bílém, jejich srdcervoucí jekot budil respekt. V rukou nechyběla nezbytná rekvizita, husí křídla s brky. Nedivím se, že lucky naháněly všem hrůzu svým jekotem. Ten, kdo by tento zvyk neznal a spatřil tato zjevení, určitě by začal věřit na nadpřirozeno, pokud by nevzal nohy na ramena. Psi začali štěkat jako o život, jakmile postavy propluly okolo nich. Dokonce i hlouček lidí na návsi před hospodou se mžikem vytratil. U potoka se válela mlha, sychravý večer zalézal pod bundu a ulicemi děsivě poskakovaly lucie, které se v tu dobu staly vládkyněmi celé vsi. Jejich kvílení a šustivý pohyb byl dokonalou souhrou. Domáhala-li se skupina postav vstupu do domů, majitelé raději otevírali sami, protože kdyby to neudělali, bílá zjevení by si stejně otevřela. Přímo magicky, jako kořist vlky, je přitahovala okna, odkud se linula příjemná záře a teplo domova. Pokud se někdo rozhodl neotevírat, adventní kolednice se neptaly a šly prozkoumat klidně garáž nebo jiné vchody. Kde bylo zamčeno, tloukly na okna a ječely tak, že by probudily i mrtvé. To i ten nejzarytější nepřítel radši otevřel neočekávané inspekci. Hlavním cílem lucek bylo prohledat i ten nejzapadlejší kout za policí a najít nějaký nepořádek. Protože podle tradice tou dobou mají být lidé už připraveni na Vánoce. V domě by se nemělo již příliš pracovat, přeci jen zimní večery byly vyhrazeny pečení cukroví, draní peří nebo nanejvýše opravám strojů či nářadí. Dnešní doba nás už nenechá si vydechnout a pracujeme stejně intenzivně v zimě i létě. V minulosti, když přišla zima, nebyla na polích a loukách už žádná práce. Na vsi zavládl klid a jediné, co bylo nutné udělat, bylo postarat se o zvířata. Za dlouhých večerů se lidé scházeli k povídání a bylo tak nějak veseleji. Dnes nám tuto pohodu nahrazuje televize, a také nelze příliš mluvit o zimním zvolnění.
SLIVOVICE PRO LUCKU
Koho lucky načapají a najdou u něj nepořádek, špínu, neumyté nádobí, musí se vykoupit. Někteří hospodáři, a to i ti, kde je o pořádek postaráno, již vědí, jakým způsobem lucky uplatí. Sklenička slivovice je uchlácholí, stůl plný dobrot zaměstná, takže už nemají tolik času na šmejdění s husími brky, které k tomuto účelu nosí. A drobná výslužka nebo peníz je donutí odejít k další chalupě. Rituál se vždy opakuje, adventní postavy krouží po vsi, ťukají na okna a za kvílení se pokoušejí najít jakýkoliv nepořádek nebo lenochy, kteří ještě nenašli čas na úklid. To je pak znesvěcení adventního času, vyhrazeného pro odpočinek. Někde je kořalky tolik, že i lucky jsou již divočejší, ale každopádně jejich běsnění nikomu nevadí. Každoročně zvědaví obyvatelé vyhlížejí bíle oděné postavy, které patří k tradici jejich obce stejně jako za dávných časů.