ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Rostliny nad zlato

 

floraTEXT: LENKA STRÁNSKÁ, FOTO: SHUTTERSTOCK

Alexandra Selkirka, který se stal literárním předobrazem Robinsona Crusoe, vysadili na jednom z ostrovů souostroví Juana Fernándeze, ležícím v Pacifiku naproti Chile, zřejmě za trest. Zůstal zde přesně čtyři roky a čtyři měsíce.

 

Daniel Defoe nadělil svému hrdinovi dobu pobytu podstatně delší. Nad penězi, vylovenými z vraku lodě, Robinson smutně zalkal: „Ach, bědné smetí…“ A pak začal pracovat na tom, aby nezemřel hlady. A co potřebuje člověk k základnímu přežití? Najíst se, obléci před zimou a postarat se, aby ho nezabili ti, kterým buď nerozumí nebo rozumět nechce. Bohužel ani Selkirk, ani literární Robinson neztroskotali v tropických oblastech, jako je třeba Tahiti. Měli by to jednodušší, roste tady totiž chlebovník (Artocarpus altilis). Strom z čeledi morušovitých dorůstá výšky až třiceti metrů a plodí skoro celý rok zelenohnědé, až dvacet kilogramů vážící plody. Ty sesbíral i poručík William Bligh a naložil je jako botanický vzorek na loď Bounty. Možná tehdy netušil, že objevil pravý poklad pro otrokáře. Energeticky hodnotnou potravu za málo peněz. Ideální strava pro otroky. Obyvatelé tropických oblastí si mi dnešní život bez chlebovníku nedokážou představit. Mají dokonce rčení, že kdo zasadí dva chlebovníky, udělá pro rodinu více, než vzdělaný Američan, který celý život pracoval. Kuchařky z tropických oblastí z nich kouzlí doslova zázraky, umějí je vařit, péct, sušit, smažit, roztloukat a umlít na mouku. Navíc všechny části stromu obsahují latex, šťávu podobnou mléku. Ta se používá na utěsnění lodí a člunů. Netušíme, zda Alexander Selkirk byl takový koumák jako Robinson, ale víme jistě, že ani bavlník (Gossypium) na jeho ostrově nerostl. Pokud by tomu tak bylo, určitě by literární hrdina našel způsob, jak z jemných bělavých chomáčků vyrobit přízi a utkat látku. Věděli to již lidé ve starověku, například v Mexiku, v údolí Tehuacán, byly nalezeny zbytky látek a semen, jejichž stáří vědci odhadli na 7000 let.

 

flora2

 

Číňané tuto textilní surovinu, do které se obléká celý svět, znali již 2500 let př. n. l. Námořní blokáda států Konfederace v době americké občanské války způsobila, že jižní státy neměly možnost s bavlnou obchodovat a vlastně ji ani pěstovat a sklízet, protože najednou chyběly ruce, které to uměly, ruce barevných otroků. Nastal hlad a bída, neboť na bavlnu se tenkrát na americkém jihu vsadilo vše. Najednou se ukázalo, že tato rostlina je pro mnohé cennější nad všechny poklady světa… Robinson neměl k dispozici ani olivovou ratolest, aby s ní zamával na pozdrav Pátkovi a dal mu tak najevo, že k němu má respekt. Nevzdělaný kanibal však stejně neměl ani potuchy o tom, že oliva je symbolem míru. O ten ve starověkých válkách prosili poražení s větvičkou z olivového stromu v ruce. Olivovník je znám již ze Starého zákona, z knihy Genesis, respektive z biblického příběhu o Noemovi. V koránu se též o něm mluví, a to jako o posvátném stromu. V životodárnou sílu oliv věřily i další starověké civilizace. Rostlina nad všechny poklady? Zeptejte se v Itálii, Španělsku, Řecku, Turecku a odpovědí vám jednoznačně, že ano. Jen v Albánii v tom mají možná dodnes trošičku zmatek. Říká se, že tamějším obyvatelům Řekové v minulosti nabídli, že za každý vypěstovaný olivovník dostanou zajímavou finanční částku. Když se Albánci, celí natěšení, hrnuli pro slíbenou odměnu, bylo jim řečeno, že jim zlato roste na těchto věčně zelených stromech. Jen se nebát a naučit se sklízet plody, bez kterých se dnes neobejdou gurmáni na celém světě, kosmetický průmysl ani medicína. Jen s tou olivovou ratolestí jako nositelkou míru to v dnešní době bohužel nefunguje.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group