ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Nikdy nedobytá pevnost

pevnost
TEXT A FOTO: VLADIMÍR MRÁZ
Pod přísným utajením je část obranné Metaxasovy linie dodnes v provozu. Němci nedobytá pevnost Rupel už ale odpočívá – jako památník bitvy, kterou Hitler komentoval slovy: Radši bych měl Řeky jako spojence.
Zalité podzimním sluncem a lemované zasněženými vrcholky hraničních hor působí údolí řeky Strumy (Strymón) téměř idylickým dojmem. Bulharsko už je na dosah, z nové dálnice se sjíždí těsně před hranicí. Původně byzantský název Rupelio znamená úzký průsmyk, místo jako stvořené k obraně. Řekové zde už v roce 1934 na místě zastaralého obranného pásu z roku 1914 zahájili stavbu důmyslného systému opevnění – Metaxasovy linie, vedoucí od Floriny až ke Komotini. Celkem jedenadvacet pevností a více než šest kilometrů chodeb se budovalo v přísném utajení. Téměř tři tisíce dělníků sem dovezly nákladní lodě pře- Nn e ipkddeoyvnb oysttá Pod přísným utajením je část obranné Metaxasovy linie dodnes v provozu. Němci nedobytá pevnost Rupel už ale odpočívá – jako památník bitvy, kterou Hitler komentoval slovy: Radši bych měl Řeky jako spojence. vážně z Peloponésu, přičemž dělníci se museli ukrývat v podpalubí. V Soluni se zaměstnanci v noci přepravili do uzavřených vagonů a pak byli drženi v přísně střeženém lesním táboře. Do práce se dopravovali se zavázanýma očima na mulách. Celý projekt byl výhradně řecký, zpracovaný na Aristotelově univerzitě v Soluni.
HITLER PŘICHÁZÍ
Jednotlivé pevnosti měly filtroventilační systém, sociální zařízení se sprchami, komunikační uzly, ošetřovny, dělostřelecké a kulometné bunkry, kuchyně, velitelské místnosti a dokonce i polní kaple. Snahy o propojení jednotlivých pevností byly neúspěšné z důvodu velkých výškových rozdílů. I přesto vznikl promyšlený a vysoce účinný systém, který v podstatě ještě před úplným dokončením úspěšně prošel nejtěžší možnou zkouškou. V listopadu 1940 dal Hitler příkaz k vypracování plánů operace Marita, útoku na Řecko. Ta ovšem nepatřila k prioritám, změna nastala až po debaklu italského útoku koncem roku 1940. Tehdy Mussoliniho sebevědomá Itálie přes výraznou převahu utrpěla zdrcující porážku a byla zatlačena až do Albánie. Němci samozřejmě chtěli napravit pošramocenou reputaci zemí Osy. Stáhli na Balkán 12. armádu generála Lista. Ta se již v Rumunsku připravovala k operaci Barbarossa, k napadení SSSR. Tažení na východ má měsíční odklad, což se později vůdci fatálně vymstí. 12. armáda je rozdělena na dvě části, jedna zaútočí z Albánie, kde se nachází jádro řeckých vojsk, a druhá pod velením generála Böhma z jižního Bulharska. Bulharsko přitom teprve před měsícem přistoupilo k zemím Osy výměnou za slib územních zisků. Armádě generála Böhma ovšem stojí v cestě Metaxasova linie a první na řadě je Rupel. Němci zaútočili 6. dubna 1941. Přes mohutnou dělostřeleckou přípravu a silnou leteckou podporu ztroskotávají všechny útoky i pokusy o vylodění na gumových člunech. První německé jednotky se podařilo Řekům zcela rozprášit. Další dny houstne bombardování, přisunují se nové a nové posily, ale výsledkem bojů jsou jen další citelné německé ztráty. Nezdarem končí nasazení plamenometů, pokusy o zapalování benzinu ve větracích šachtách i pokusy o vyhození pevností do vzduchu.
pevnost2
PEVNOSTI SE NEVYDÁVAJÍ!
Počet mrtvých stále narůstá a německé velení pod velkým tlakem z Berlína útočí bez ohledu na ztráty. Ty jsou u Řeků minimální a bojová morálka skvělá, odrážejí jeden útok za druhým. Boje trvají téměř nepřetržitě až do 9. dubna. Ten den je hustá mlha, přesto jsou nasazeny i obávané Stuky, tedy střemhlavé bombardéry Junkers 87. Opět bez výsledku. Ve tři hodiny odpoledne útoky končí, ale k pevnosti se blíží německá delegace s výzvou k vydání Rupelu. Odpověď velitele pevnosti majora Georgose Douratsose se stala legendou: „Pevnosti se nevydávají, pevnosti se dobývají.“Major Douratsos již ale v té době ví, že hlavní řecké a anglické síly v Soluni kapitulovaly. On i všichni jeho muži jsou však odhodláni bránit Rupel do konce. Ovšem 10. dubna ráno přichází nekompromisní rozkaz ke kapitulaci. V deset hodin dopoledne končí jednání s německým velením. To s ohledem na situaci a jako výraz úcty k hrdinné obraně pevnosti přijímá řecké podmínky, takže obránci odcházejí čestně se zbraněmi, municí, zásobami a řecká vlajka smí být z pevnosti spuštěna až potom, když poslední řecký voják zmizel z dohledu. Přihlížející německé jednotky zdravily odcházející obránce vojenskými poctami. Přes padesát zbylých vojáků s velitelem v čele se organizovaně přesunulo do blízkého Serresu a Němci mohli začít sbírat mrtvé a budovat vojenské hřbitovy, dodnes rozeseté po okolí. Téměř dva dny trvala reorganizace zdecimovaných jednotek útočníka. Zhruba v té době pronesl Hitler větu, že by raději měl Řeky jako spojence než jako nepřítele. Pevnosti ovšem čekal smutný osud. Obsazené bulharskou armádou a vydrancované, sehrály nakonec dílčí úlohu až při ústupu německých vojsk v zimě roku 1944. Dvanáctou armádu čekalo ještě africké tažení a Douratsasovy muže tři roky kruté německé okupace a pět let stejně kruté občanské války. Za hrdinskou obranu proti nepředstavitelné přesile se ale určitě stydět nemusejí ani oni, ani celý řecký národ. Po válce byl Rupel přeměněn na památník, část pevností prošla rekonstrukcí a je dodnes v provozu, ovšem jako přísně tajná. Na sjezdu z vrcholu je kromě zbytků protitankových překážek, jednotlivých bunkrů a německých hřbitovů ještě muzeum. To je bohužel otevřené jen 6. dubna, v den výročí této malé, ale nezanedbatelné epizody druhé světové války.
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group