ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Africký trpaslík

 

banjul2

TEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ

Ty jsi ještě nikdy nebyl v Banjulu? Tak taková otázka překvapí, protože Banjul opravdu nepatří k nejnavštěvovanějším místům světa. Ale v západoafrické Gambii mají jiný názor.

 

Návštěva hlavního města pidizemičky, která se rozkládá kolem řeky Gambie a je jen jakousi nudlí zaklíněnou do Senegalu, ale určitě stojí za námahu. Oblíbená letoviska, bělostný písek a především stabilní země, což není v Africe vůbec nic samozřejmého, lákají přímo davy turistů, hlavně z Británie. Nejkurióznější na návštěvě nejmenší metropole Afriky je to, že už vlastně metropolí skoro není a víceméně upadá v zapomnění. Sice tu sídlí vládní úřady, ale většina obchodníků i zahraničních diplomatů dává přednost městu Serekunda. To rychle pohlcuje okolní aglomeraci a je docela možné, že jednou spolkne i samotný Banjul. Lidé totiž v Serekundě hledají klid, relax a nekonečné radovánky na luxusních plážích. Ovšem i šedivý Banjul může překvapit, a to díky atmosféře, která tu je o poznání přátelštější než na komerčních plážích. V místním národním muzeu si můžete připomenout historii celého pobřeží, které si Portugalci, po nich i Britové a Francouzi, původně vybrali jako loviště otroků pro americké plantáže. Vlastně, dalo by se říci, že se toho od koloniálního panství Britů příliš nezměnilo. A to včetně centra Banjulu. Jednoduché budovy s podloubími a rezavé střechy jsou snad na každém kroku.

 

BEZ VODY A ELEKTŘINY

Pokud zvolíte k přespání hotel v budově bývalé německé ambasády, překvapí vás možná inventář, který pamatuje lepší časy. Význam kdysi honosné budovy připomíná i vana s umyvadlem, pouze s tím rozdílem, že v současnosti tu neteče voda, ale používá se klasická kyblíčková metoda. Kdo by čekal v hlavním městě elektřinu, bude zklamán. Rozvody tady sice jsou, ale proud se pouští na příděl, a pokud chcete sledovat televizi nebo pustit v horkém dni větrák, tak se bez agregátu neobejdete. Ve dne, kdy sálá spalující slunce, se do ulic vydávají jen bláhoví cizinci. Všichni ostatní spí a čekají na večer, kdy se jako zázrakem probudí k činům. To už ulice osvětlují jen petrolejky a svíčky drobných obchodníků, kteří vybalí své zboží na kus hadru a čekají na rychlý zisk. Asi největším kouzlem každého večera jsou mamá, dobrácké ženy, které nabízejí z velkých kastrolů to, co přes den uvařily. Vůně se linou všemi směry, někde vařené kuřátko v pálivé omáčce, jinde oblíbená kasava s ohnivou červenou omáčkou, jinde rýže s pečenými rajčaty a vynikající rybou. Co kastrol, to jiná fantazie. Strávníci sedí na rantlu chodníku nebo na lavičce, tedy prkénku na dvou cihlách. Někteří turisté se možná zaleknou takového stolování, ale jídlo u těchto žen bývá často lepší než v hotelu, a je kupodivu také bezpečné. A když zavítáte ke stolu, je to pro mamá čest a postaví před vás ten nejlepší talíř s pořádnou porcí masa. Obávat se můžete jen jediného – velké lžíce majonézy, kterou mamá loví z desetilitrových kbelíků a cpou snad do všeho, přičemž majonéza o lednici zřejmě nikdy neslyšela. Pokud si přivstanete, můžete být svědky nádherného rybářského mumraje. Mnoho místních lidí je závislých na úlovcích. Už od rozbřesku putují ženy v barevných šatech na pláž, každá chce získat co nejlepší místo a tedy i ty nejlepší ryby. Všichni nedočkavě čekají na první bárku, která se objeví na obzoru a přiveze čerstvý úlovek. Někdy přijedou rybáři s prázdnou, a tak jen zakotví a jdou zapít žal palmovým vínem. Když se ale sítě po nočním nebo i několikadenním lovu zaplní, je na nohou celý přístav. Ženy, často agentky restaurací, pasou po těch největších kusech, pro obyčejné lidi zbývají běžné druhy a drobotina. Kolem každé bárky, která dorazí k pláži, vypukne pěkná mela a to je často také jediná možnost, jak zdarma fotografovat, protože jinak se v Banjulu za „ukradení duše“ platí.

 

BUDIŽ SVĚTLO!

Nastal výjimečný den. Jinak nevyužité lampy se rozsvítily a ozařují město. Kdosi dokonce vyčistil proklatě páchnoucí kanály vedoucí prostředkem ulic. A zmizeli i komáři, kteří ze stok vylétali k útokům. Ba i prorezlými trubkami někdo vehnal vodu do městského systému, a tak místní děti nemusejí vláčet těžké barely kamsi daleko do slumu. Tolik zázraků v jediný den, copak se stalo? Vysvětlení bylo vcelku jednoduché – blíží se volby a prezident musí večer mezi lid na předvolební shromáždění. A protože lidem přinesl světlo a vodu, má velkou naději na znovuzvolení. Před volbami se velkohubě slibuje všude na světě. Celé zástupy lidí si až do rána užívaly civilizační vymoženosti a za svého prezidenta by dýchaly. Ovšem kohoutky vyschly už ráno a proud přestal jít večer. Prezident má přeci mítink v jiném místě, kde na vodu a světlo čekají další zástupy. Při návštěvě Banjulu byste neměli minout Albert market. Je největší tržnicí v zemi a nakoupíte tu snad vše z celé Afriky a zaručeně za nejlevnější cenu. Tedy pokud se zbavíte pokoutních našeptávačů, kteří číhají po celém městě, nejvíc u hlavního vchodu tržnice. Tento člověk se vám vnutí jako dobře placený průvodce, jeho úkolem je dovést vás k předem domluvenému obchodu a vyždímat z vás co nejvíce peněz. Pokud neumíte smlouvat, stáhnou z vás i kalhoty, ale díky jejich sladkému pochlebování získáte pocit skvělého nákupu.

 

banjul

 

SEX ZA VÍZUM

Na banjulských ulicích snadno najdete spoustu přátel. Lépe řečeno – oni si vás najdou sami. Když pak jako běloši jdete s takovým kamarádem, nikdo jiný se na vás nelepí, nic nenabízí a ani nechce. Váš průvodce by ho totiž bryskně odkopl, inu konkurence. I tak však musíte být obezřetní – někteří společníci jsou opravdu jen zvědaví a chtějí si povídat, ostatní mají většinou postranní úmysly. Mají třeba připravenou historku o umírajícím příbuzném, kterému máte jejich prostřednictvím poslat peníze. Jiní jsou už opravdoví profíci a za vaše hájení dostanete na závěr účtenku a ještě se nechají pozvat na večeři. Nebo jim musíte alespoň slíbit pomoc při získání víza do Evropy, o kterém tu sní každý. V jiné roli jsou mladí, vypracovaní a příjemní hoši, kteří pasou po starších dámách. Těch opuštěných, osamocených nebo korpulentnějších jezdí z Anglie houfy. Často pak spatříte padesátnice nebo i starší v objetí sotva dvacetiletého kluka, který si je doslova hýčká. Často jde i o sex, ale někdy dámám prostě stačí, když jsou na ně hoši milí. Turistky někdy protáhnou pobyt i na čtvrt roku a jejich společníci pak mají vízum do Evropy téměř jisté. Dámy pak ale čeká velké zklamání, protože milí společníci jim v Evropě okamžitě upláchnou.

 

UKRADENÝ AUTOBUS

Banjul zůstává významným městem hlavně díky přívozu, který je životně důležitou spojnicí pro celou Afriku. Silnice, vedoucí z Maroka přes Dakar, končí právě na břehu řeky Gambie, odkud se čtyřkilometrový veletok dá překonat stále narvanými přívozy. Během plavby se v davu pohybují zdatní šmelináři, ale i skupinky bleskurychlých zlodějů. Tito pobertové vám během chvilky vezmou cokoliv i ze zavřeného zavazadla. Přívoz je životadárnou tepnou, kterou do Banjulu směřuje všechno zboží a také davy turistů. „Autobusové nádraží? To musíte k přístavu, tam staví – tedy tam vždy stavěl autobus,“ radí mi mohutný policista. Jaké bylo naše překvapení, když kolem zrezivělých cedulí a nápisů nebyla ani noha! To je v Africe něco nečekaného, protože na stanicích se tu vždy pohybují davy. Nakonec se dozvídáme, že autobus odtud nevyjel asi rok. Státní společnost provozující linky zkrachovala, kdosi z šéfů zpronevěřil peníze a potom už nebylo ani na naftu, tak autobusy zrezly a pak je někdo ukradl. Teď se jezdí ze Serekundy. Proklatá Serekunda! Ukradla Banjulu už i autobusy.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group