ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Božská extáze

haiti

TEXT A FOTO: JAN SOCHOR

Mnozí si myslí že je prokleté. Haiti. Zhroucené a zkoušené. Nestabilitou, krvavými diktátory, přírodními živly. Haiťané se proto upínají k víře a černým kouzlům vúdú.

 

Tisíce poutníků z celého Haiti podnikají každoročně náboženskou pouť k magickému vodopádu Saut d´Eau. Pod čtyřicetimetrovým proudem vody vykonávají očistný rituál těla a duše. Z velké části jde o vyznavače vúdú. Očekávají, že právě je si bohyně lásky Erzulie vybere, vstoupí na okamžik do jejich těla i mysli a oni prožijí extatické vytržení.

 

PANNA MARIE I VÚDÚ

V první polovině července, během oslav křesťanského svátku Panny Marie Karmelské, se vesnička Ville Bonheur, zapadlá v těžko dostupné horské džungli, promění na několik dní v duchovní centrum země. Legenda říká, že před sto padesáti lety se zde, v korunách palem blízko vodopádu, zjevila Panna Marie. Francouzský kněz v obavách, jaké pověry může zjevení vyvolat mezi násilně pokřtěným lidem praktikujícím africké rituály, nechal palmy v okolí vodopádu vykácet. Zrození zvláštního kultu však již nezabránil. Saut d'Eau se stalo nejvýznamnějším poutním místem Haiti pro vyznavače vúdú a Panna Marie Karmelská jednou z duchovních patronek země.

 

haiti2

 

SVATÁ VODA

K vodopádu Saut d'Eau se poutníci ze všech koutů země dostávají různě. Někteří dorazí na mulách nebo v rozhrkaných povozech, jiní putují dlouhé dni pěšky přes náročný terén tropické náhorní plošiny. Otevřené, barevně pomalované pick-upy sem z měst svážejí další hrozny zaprášených poutníků. Klimatizované džípy bohatých Haiťanů stojí zaparkované ve Ville Bonheur, asi pět kilometrů pěšky od poutního místa. Všichni, bez ohledu na původ, sociální příslušnost nebo bohatství, se svléknou do spodního prádla a společně, rovni si před svými bohy, vstoupí mezi myriády rozstřikujících se kapek svatého vodopádu. Poutníci vykonávají pod vodopádem očistný rituál, nejdříve tělesný a potom i duchovní. Někteří s sebou přinášejí květiny všech barev nebo zapálené svíce, druzí vstupují do bouřícího vodopádu pouze s mýdlem a vonnými bylinami, kterými se důkladně a dlouze potírají, zatímco rytmicky odříkávají modlitby v kreolštině. Protože vúdú přejalo mnohé křesťanské ikony a pouze jim dalo svá jména, většina úpěnlivých litanií, které znějí za šumu padající vody, je určena Panně Marii nebo jejímu vúdú obrazu, jímž je bohyně lásky Erzulie. OČI V SLOUP Ačkoli vúdú podobně jako křesťanská věrouka uznává jediného boha, středobodem vúdú jsou duchové, služebníci boha, nazývaní lwa (loa). Erzulie je jedna z nejdůležitějších lwa. Poutníci jí (nebo Panně Marii, záleží na vyznání) svým náročným putováním prokazují oddanost a na oplátku od ní žádají zdraví, lásku nebo peníze, jiní zase touží po klidu v duši. Po modlitbách a koupeli mnozí vystupují výše, přímo do hučících provazců vodopádu a duchovní koncentrací se snaží upoutat pozornost bohyně Erzulie, aby si je vybrala a takzvaně je posedla. Při těchto vzácných okamžicích praktikující poutník naráz zcepení, obrátí oči v sloup a v extatickém vytržení se třese nebo nesrozumitelně mumlá. Ostatní pak rychle přispěchají blízko k posedlému, aby také pocítili zázračnou přítomnost Erzulie a její božské energie.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group