ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Krokodýlí slzy

 

krokodyl

TEXT: OLGA a VÁCLAV ŠILHOVI, FOTO: PROFIMEDIA.CZ, VÁCLAV ŠILHA

Příroda je bohatá na dramatické okamžiky. Takový moment nastal i v tanzanském Serengeti, když se krokodýl nešťastnou náhodou dostal do vražedného svěráku hroších čelistí. Fotografovat krokodýly nilské není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

Většinu času totiž tráví ve strnulé poloze a dobrý snímek se musí doslova vyčekat. Navíc je k němu nutná i značná dávka štěstí. Byl jsem proto opravdu vděčný, že se mi v uplynulých letech podařilo zachytit tato zvířata třeba při lovu ryb nebo při útocích na různé kopytnatce. Nikdy mě však nenapadlo, že se stanu svědkem situace, kdy o svůj život bude bojovat sám tento dravec. Před časem jsem s několika přáteli fotografoval v tanzanském národním parku Serengeti. Jednoho podvečera jsme na řece Orangi narazili na asi padesátičlenné stádo hrochů.

 

Počasí ale nebylo právě dobré, a tak jsem se rozhodl, že se sem vrátíme za lepších světelných podmínek. Následující ráno bylo jako vystřižené z reklamy na africká svítání a hroši byli navíc díky časné hodině velice aktivní. Užíval jsem si fotografování v nádherném světle, a tak jsem téměř přeslechl svého průvodce, který vzrušeně šeptal: „Look, crocodile has a problem.“ Již předtím jsem si v řece povšiml několika krokodýlů, ale šlo o natolik běžný obrázek, že jsem mu nevěnoval zvláštní pozornost. Nepříjemně vyrušen (protože jaký problém asi může mít krokodýl?) jsem se otočil a konečně uviděl to, na co mě průvodce upozorňoval. Zřejmě při lovu ryb se jeden neopatrný krokodýl ocitl v příliš těsné blízkosti samic s mláďaty. Stádo se kolem mláďat okamžitě semklo v nervózním obranném šiku, což byl pro krokodýla jasný signál, aby v zájmu vlastního bezpečí co nejrychleji vyklidil pole. Dodnes mi není jasné, co jej přimělo k jednání, které bylo za daných okolností asi tou nejhorší možnou volbou. Snad chtěl co nejrychleji zmizet, snad jej zachvátila panika, ale krokodýl si to namířil přímo na hroší hřbety, které mu v tu chvíli posloužily jako živý ponton. Tlustokožci si ale krokodýlí pokus přejít po nich takříkajíc „suchou nohou“ nedali líbit dlouho. Nad hladinou se objevila rozevřená tlama, která nešťastného krokodýla stiskla ve vražedném svěráku. A vzápětí se přidaly další. Krokodýl se v bolestné křeči stočil téměř do kruhu a poté zmizel ve změti lesklých těl a stříkanců. Vzápětí se ještě jednou vymrštil, uniknout už ale nebylo kam.

 

krokodyl2

 

Krokodýlí kůže sice odolá ledasčemu, ale ani sebe pevnější pancíř nemohl vydržet opakované stisky hroších zubů. Krokodýl, teď už jen bezmocná a zmítající se hračka, neměl sebemenší šanci a jeho tělo brzy pokryly první kapky krve. O něco později zmizel znovu pod hladinou. Tentokrát už navždy. Kdybych měl bezprostředně popsat to, co se vlastně odehrálo, asi bych to nedokázal. Po celou dobu jsem jen mačkal spoušť a modlil se, abych něco nezkazil. Skutečný průběh tohoto neuvěřitelného divadla jsem si byl schopen dát dohromady až později, na základě pořízených snímků. Těmi jsem pak navíc ještě ten samý večer málem způsobil mezinárodní tragédii. Ve stejném kempu, kde jme bydleli, s námi totiž pobýval i štáb japonské televize, který v Serengeti už měsíc natáčel dokument o životě hrochů. V den D, jsem se jich ráno ptal, zdali nechtějí jet ke hrochům s námi. Odmítli, záběrů těchto zvířat už prý mají dost a rozhodli se vyrazit za záběry velkých koček. Když pak zjistili, jak unikátní příležitost jim tímto rozhodnutím unikla, začal jsem se o ně opravdu bát. Do té doby jsem totiž ještě nikdy neviděl Japonce, kteří by měli tak blízko ke spáchání harakiri.

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group