ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Polepšovna „mazlíčků“

mazlicci2

ZPRACOVALA: JUDITA KOVÁŘOVÁ

 

Co uděláte, když se na vašem pozemku prochází smečka lvů, která nechápe, že turisté nejsou potrava? Zavoláte si na pomoc experta na divoké šelmy, Dava Salmoniho. Tak to udělali v Namibii, kam Dave odjel beze zbraně coby pokusný králík, aby problémovou smečku napravil.

 

 

Šest měsíců. Přesně tolik času měl Dave na převýchovu lvích mazlíčků. Kdyby se pokus nepovedl, musela by být smečka bez milosti utracena. Salmoni jako zoolog, krotitel šelem a milovník dobrodružství se pro takový úkol jevil jako ideální kandidát. Byla to výzva. Přestože je uznávaným expertem na chování divokých šelem, v poslední době trávil více času v městské džungli jako producent a moderátor televizních pořadů o přírodě. Cesta do namibijské rezervace Erindi znamenala zužitkovat nabyté zkušenosti v praxi a za cenu ohrožení vlastního života proniknout do lví duše. Dave se stal na půl roku asketou s nepřátelskou lví smečkou za zády. Jeho domovem byl stan a jediným luxusem základní potřeby k přežití. A co mu chybělo nejvíc? „První, co si uvědomíte, že není v buši standard, je splachovací záchod a tekoucí voda. Za čas si ale zvyknete,“ vzpomíná Dave, který se na obrazovce proměňuje ze sexy týpka na neméně atraktivního zarostlého tarzana. Scéna, kdy se koupe uprostřed buše v improvizované koupelně, patří na You Tube k velmi populárním.

mazlicci

 

Tahle show, která chytla diváky po celém světě, v sobě ale nese hlubší poselství. Dave koncentroval veškeré své myšlenky a energii na úkol zachránit divoká zvířata před utracením. Jedinou možností, jak se dostat k šelmám blíž a nenásilně je přesvědčit o neškodnosti člověka, bylo pomalu se stát součástí smečky. Tým filmařů Animal Planet, kteří Davovo dobrodružství mapovali, aby mohl vzniknout unikátní dokument Into the Pride, hráli pouze roli vzdálených pozorovatelů. Ten hlavní a nejriskantnější úkol byl na Davovi. Jen on a lví smečka. „Miluji interakci se zvířaty a tohle bylo poprvé, kdy si mě zvířata, kterým jsem se snažil pomoci, vážně neoblíbila. Mnohokrát jsem riskoval život a mnohokrát jsem to už chtěl zabalit.“ Ale nezabalil, a tak divákům tuhne krev v žilách při scénách, kdy se sympatický Kanaďan snaží o lví převýchovu. O dramatické chvíle není nouze. Dominantní samice Cleo dává po svém najevo, že není vítán. Jeho jedinou zbraní v případě napadení představuje dřevěná hůl podobná té, kterou nosí v prosinci Mikuláš, a důrazný hlas. Jenže spoléhejte na něj, když se Cleo nelíbíte. Stačí jediná chyba. A jak to na konci pořadu asi dopadne s turisty, kteří přijedou do Erindi a svými fotoaparáty míří z auta na lví smečku? V této chvíli se ukáže, zda Davova polepšovna byla účinná.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group