ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Domečky neviditelných

 

neviditelniTEXT A FOTO: IVAN BREZINA

 

Návštěvník Thajska si často říká, co je tu všude ptačích krmítek. Pestře malované stavbičky na kuří nožce jsou ale určeny úplně jiným bytostem. Neviditelným duchům.

 

Duchové tvoří stejně pestrou společnost, jako je ta naše. Jsou hodní i zlí, žárliví i vášniví, altruističtí i urážliví. Především ale očekávají, že je budeme respektovat a uznávat. Pokud do života duchů zasahujeme (třeba tím, že se někde rozhodneme postavit dům), je třeba požádat je o souhlas. A každopádně není dobře, aby s námi duchové žili pod jednou střechou. Zdá se vám to bizarní a podivné? Pro Thajce je to stejně samozřejmé, jako když se my snažíme dobře vycházet se sousedy. Naštvaný soused nám může začít škodit, a stejně je tomu i v případě duchů. Pokud je zanedbáváte a nerespektujete je, budou se vám mstít. Pronásleduje vás nevysvětlitelná smůla? Jistě za to mohou „neviditelní sousedé“! V tom případě musejí být povoláni mniši, kteří duchy složitým rituálem usmíří a přemluví je, aby s vámi znovu začali žít v míru. A tak se v Bangkoku můžete doslechnout třeba o hotelu, při jehož stavbě došlo k celé řadě podivných událostí. Dodávky materiálu vázly, několik dělníků se zranilo, z účtu stavební firmy záhadně mizely peníze... Problémy ustaly až ve chvíli, kdy stavitele napadlo uchlácholit zdejší duchy dokonalou kopií budoucího hotelu.

 

POKLONA DUCHŮM

Thajci rozdělují neviditelné bytosti do několika kategorií. Nejdůležitější jsou duchové místa phrá phúm – ochránci domácnosti. Svůj domeček mívají u každého rodinného domu. Dobrý soused může být člověku k užitku. Když jde Thajec na pohovor kvůli novému zaměstnání, chystá se udělat obchod, skládá zkoušku nebo se žení, informuje o tom ochranného ducha a poprosí ho o pomoc. Duch mu pak odstraní z cesty překážky. Samozřejmě to nebude zadarmo – člověk se mu odmění nějakou tou obětí. Druhou významnou skupinou jsou duchové tragicky či násilně zemřelých. Občas se totiž stane, že pohřební rituál neproběhne včas, nebo není proveden správně. Místo toho, aby se pak lidská duše odebrala do zásvětí (a podle buddhistické víry tam v souladu se svou karmou čekala na nové vtělení), „zasekne“ se v našem světě. Takový „bludný duch“ pak sice nemá tělo, ale to neznamená, že nemůže škodit. Tam, kde přišel o tělo, je proto třeba postavit mu domeček. Zabil se v autě? Pak bude bydlet třeba na rušné křižovatce v centru Bangkoku. Když se před lety v severním Thajsku zřítila helikoptéra, armáda na místě postavila domeček, kde kolemjdoucí lidé nechávají duchům vojáků cigarety.

 

NA MUŘÍ NOŽCE

Stavba domečku má stejně přesná pravidla, jako když stavíte budku pro určitý druh ptáků. Různým druhům duchů totiž vyhovují různá obydlí. U rodinných domů spatříte jednoduché betonové prefabrikáty, které se už dnes dají koupit ve speciálních obchodech. Movitější „ubytovatelé“ (třeba banky a mezinárodní hotely) zvou duchy do složitých dřevěných staveb, připomínající spíš královské paláce. Domeček vždy stojí na nožce v rohu pozemku tak, aby na něj nikdy nepadal stín skutečného domu. Jak duchy přesvědčit, aby se z lidského obydlí přesunuli do svého příbytku? Jejich dům musí být hezčí a příjemnější, než je ten váš. Pestře jim ho namalujte. Vyzdobte ho barevnými girlandami a stuhami a čerstvými květy. Dovnitř rozestavte figurky zvířat a lidí. Hlavně sem ale musíte každé ráno přinášet nejrůznější oběti. Zapalujte svíčky a vonné tyčinky. Servírujte láhve kokakoly, mléka a piva. Rozestavte misky s rýží, masem a nakrájeným ovocem... Pokud svůj dům zvětšujete nebo přestavujete, musíte samozřejmě patřičně vylepšit i domeček duchů. Nechtějte, aby si mysleli, že je zanedbáváte! A když už je jejich domeček starý, ne aby vás napadlo jen tak ho vyhodit nebo spálit! Taky by vás přece naštvalo, kdyby někdo zničil váš dům. Musí proběhnout rituál přestěhování duchů do nového obydlí. Starý domeček pak odnesete do buddhistického chrámu, kde ho mniši nechají na zahradě, dokud se nerozpadne. Člověk by čekal, že se v domečcích duchů usadí ptáci, kteří tu budou hodovat na obětinách. Kupodivu se jim vyhýbají. Že by snad ptáci viděli něco, na co naše oči nestačí?

 

neviditelni2

 

NOVOPACKÁ INSPIRACE

Pokud by vám připadaly thajské domečky duchů opravdu bizarní, zajeďte si do městského muzea v Nové Pace, kde je stálá expozice podkrkonošského spiritismu. Dozvíte se, že před sto lety byla v Česku víra v duchy rozšířena stejně jako dnes v celé jihovýchodní Asii. Členy spiritistických spolků byly začátkem 20. století stovky tisíc lidí. Domečky duchům čeští spiritisté sice nestavěli, ale zato se je na rozdíl od Thajců pokoušeli vyvolávat. V novopackém muzeu mají i velkou sbírku tzv. medijních kreseb, při jejichž tvorbě prý vedli ruku malířů sami obyvatelé záhrobní říše.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group