ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Vášeň v modrém

 

vasen2TEXT A FOTO: MICHAEL FOKT

 

Jarní sluníčko jistě povzbudí každého z nás. Skokany ostronosé však přímo rozpálí. Vyláká je ze zimních úkrytů a probudí v nich milostné touhy.

 

Stovky samců se stahují k tůním a rybníkům, které se na dva týdny promění v mokrá kolbiště. Páření skokanů ostronosých (Rana arvalis) je podívaná, kterou naše zeměpisné šířky příliš často nenabízejí. Rozvášnění samečci si ke svým hrátkám vybírají mělčí části rybníků či menší tůně. Často musejí při hledání vhodného místa urazit stejnou vzdálenost jako vytrvalostní běžci při závodě na tisíc metrů, na rozdíl od nich si však na svůj výkon vyhradí celé tři nebo čtyři dny. Nakonec se jich na jediném čtverečním metru může tísnit i více než dvacet a v malé zátočině tak pilně kváká několik set žabáků. Pod vlivem milostného vzrušení se jim pod kůží nahromadí takové množství lymfy, že původně hnědaví nápadníci zmodrají jako zralé švestky. Dodnes přesně nevíme, jestli jim pestrý svatební šat pomáhá při svádění partnerek, pro fotografa přírody je to však každopádně strhující podívaná. Kdyby okolní voda neměla slabě nad pět stupňů a vzduch jen o dalších pět více, člověk by snadno uvěřil, že se nějakým kouzlem přenesl na některý z tropických ostrovů. Atmosféra v tůni každým dnem houstne. A to nejen kvůli čím dál většímu počtu samců. Pár dní po nich totiž dorážejí i objekty jejich zájmu – hnědavě zbarvené samičky. Přicházejí však postupně, jedna po druhé. Na každou nevěstu tak připadají desítky nápadníků, kteří se na ni vrhají jako vosy na med. Nejdůležitější je nenechat se předběhnout od žádného z rivalů. Jakmile se proto na hladině pohne hnědý stín, začíná se okolní voda doslova vařit modrými těly.

 

vasen

 

Soupeřící žabáci předvádějí cosi jako vodní verzi zápasu ve volném stylu. Vítěz celého klání obejme partnerku pevně předníma nohama kolem těla, aby ho některý z dychtivců v okolí náhodou neskopl z vybojovaného místa. Celý pár se nezřídka potopí pod hladinu, aby ho šarvátky v okolí nerušily od vlastních záležitostí. Samička naklade do vody až tři tisíce vajíček, která její partner oplodní. Samec se pak opět zapojí do soubojů na hladině, zatímco samička odchází na souš. Boj o partnerku je tuhý a příležitostí není mnoho. Občas se proto na jedinou samičku sesypou hned dva samci, kteří se snaží oplodnit její vajíčka. Oba se křečovitě drží partnerčina hřbetu a ani za nic se nehodlají pustit. Ačkoli by se mohlo zdát, že je pro ni taková pozornost poklonou, je tomu právě naopak. Může to pro ni znamenat i rozsudek smrti. S dvojnásobnou zátěží na hřbetě se samičce velmi špatně plave, takže se nemůže u hladiny pravidelně nadechovat. Někdy se proto stává, že ji neodbytní nápadníci utopí. Páření má podobu davového šílenství. Po několika dnech žabí rivalové postupně vyblednou do běžné hnědavé barvy a opouštějí vodu. V rybníce zůstávají jen velké shluky vajíček, jejichž černá svrchní strana funguje jako sluneční kolektor. Uvnitř snůšky tak může být teplota téměř o pět stupňů vyšší než v okolní vodě a žabí zárodky mají dostatečné teplo pro úspěšný vývoj. Začíná další kapitola životního příběhu skokanů, kteří se na jaře převlékají do modrých kostýmů.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group