ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V sopečném dešti

TEXT: PAVLA DAGSSON WALDHAUSEROVÁ

Islanďané své vulkány milují. Jejich vřelý vztah k ohnivým horám stojí na tom nejpevnějším základě – souznění s přírodou. Island je jedna velká sopka, která jim dává půdu pod nohami.

Vědí, že žijí v zemi sopek, bouří a blizardů. Každý výbuch je pro ně potěšením, protože jim jejich země dává najevo, že je stále živá. Dá se říci, že i erupci vulkánu Eyjafjallajökull, která ochromila Evropu, přivítali s nadšením. Láva na Eyjafjallajökullu se objevila tři týdny po opakovaných otřesech půdy, přesně v den jarní rovnodennosti 21. března. Úřady evakuovaly šest set lidí z okolí a uzavřely hlavní silnici spojující západ a jihovýchod ostrova. Dva dny se nikdo nedostal tam ani zpět. Evakuace trvala jen čtyři hodiny, ale farmáři těžko opouštěli svá domácí zvířata, kterým hrozilo udušení nebezpečnými plyny či utopení v záplavách, způsobených případným extrémně rychlým roztavením ledovce. K tomu ale zatím nedošlo. Po dvou dnech se farmáři mohli vrátit do svých domovů. Erupce totiž probíhá na úzké ploše mezi dvěma ledovci, které byly ještě před padesáti lety spojeny. Nyní už nehrozilo, že by erupce led roztavila a způsobila tak ničivé záplavy jökulhlaup. Samotná půl kilometru dlouhá puklina, ze které střídavě tryskají lávové fontány a do údolí poklidně stéká řeka žhavé lávy, není nebezpečná. A proto se okamžitě stala lákavou atrakcí.

VULKÁNOVÍ TURISTÉ

Také já jsem se s tisíci dalšími putujícími vydala přímo k erupci. Ten den bylo velmi větrno, což ztěžovalo už tak náročný výstup. Hlavně na zasněžené plošině poblíž ledovců docházelo k tomu, že jsme se pro odpor protivětru téměř nemohli pohnout z místa. Prudký grónský vítr přesahoval rychlost dvaceti metrů za sekundu a okolní vzduch ochlazoval až na teplotu –18 °C. Po pěti hodinách nesnadné cesty za vulkanickým oblakem začaly být jasně patrné oranžové erupce a na nás se začal snášet déšť sopečného popele, který přecházel ve čtyřcentimetrové úlomky zvané lapilli. Bez brýlí a kapuce by tu člověk oslepl. Sníh pokrývala pěticentimetrová vrstva černého popele a místy bylo vidět hluboké díry po dopadech sopečných bomb. To jsou větší kusy vyvržené lávy, která při letu stihla utuhnout a při dopadu se ohromnou silou zabořila hluboko do země. Přestože ohnivé fontány tryskaly z nitra sopky až do výšky sto padesáti metrů a vydávaly hrozivý dunivý zvuk, my jsme se tetelili blahem. Poblíž žhavé masy totiž nebyla taková zima. Cestou zpět už mnozí kulhali, na většině z nás bylo vidět vyčerpání. Neustále jsme však míjeli nové turisty, kteří stoupali k bouřícímu vulkánu. Občas se kolem nás prohnala horská záchranná služba. Bylo jasné, že třicetikilometrovou cestu s převýšením jednoho tisíce metrů řada lidí nezvládne. Stezku proto raději na pár dní uzavřeli. Rapidně se totiž zhoršilo počasí a teplota klesla na –28 °C. Poslední zmrzlé zbloudilce svážela horská služba ve tři hodiny v noci.

LÁVA SI HLEDÁ CESTU

Uplynulo sotva deset dní od začátku erupce, a poblíž ohnivé pukliny se otevřela nová průrva, ze které se začala hrnout láva. Lidé v tu chvíli stáli jen třicet metrů od tohoto místa. Od té doby byla oblast uzavřena pro veškerý turismus. První lidské oběti si vybrala sněžná bouře 6. dubna na severní části kráteru, kde našli umrzlý islandský pár jen sedm set metrů od jeepu. To ale nezabíjela sopka, pouze přání ji vidět! Konečně od 13. dubna pocítili sílu přírody všichni na celém světě! První puklina už nevykazovala žádnou aktivitu a druhá vyhasínala. Magma tak bylo pod povrchem blokováno, tlak neustále narůstal, až si nakonec pomocí silné exploze magma našlo novou cestu na povrch. Tentokrát však vytrysklo skrz ledovec. Úřady evakuovaly osm set lidí, nechaly rychle rozebrat mosty a už se jen čekalo, co živel způsobí. Vulkanický oblak dosáhl do výšky přes deset kilometrů a zastavil leteckou dopravu ve většině Evropy. Povodňová vlna z roztátého ledovce byla až sedm metrů vysoká a místy postupovala rychlostí devíti kilometrů za hodinu. Po týdnu odklízejí dobrovolníci deseticentimetrové nánosy sopečného popele z domů farmářů, dobytek a islandští koníci se přemisťují do nepostižených farem. Jisté je, že letos farmáři nezasejí. A možná ani v letech následujících. Vláda zřídila fond na podporu těchto postižených farmářů, kam přispívají lidé z celého Islandu.

 

popel2

 

KLID PŘED BOUŘÍ?

Podle odhadů by tato erupce mohla trvat mezi několika týdny až měsíci, i když poslední erupce sopky Eyjafjallajökull trvala téměř dva roky (1821–1823). Je ale možné, že mnohem větší nebezpečí nastane, až erupce Eyjafjallajökullu dozní. V jejím sousedství se pod ledovcem Mýrdalsjökull nalézá vulkán Katla, známý svými devastujícími explozemi. Za poslední tisíciletí následovaly po každé erupci Eyjafjallajökullu vždy také erupce Katly. A při těch zemřelo mnoho lidí i zvířat, hlavně v povodních, majících třikrát větší průtok než Amazonka, a ve vlnách tsunami. Katla soptí každých čtyřicet až osmdesát let a poslední erupce skončila v roce 1918. Takže sopka má nejvyšší čas… Do tohoto vulkanického systému sopek patří ještě obávaný Laki, který ochromil Evropu na konci 18. století. Vulkán začal soptit v roce 1783 a během následujících měsíců vypustil 500 milionů tun sopečných plynů a patnáct kilometrů krychlových lávy. Velkou část severní polokoule postihlo citelné ochlazení (až o 1,3 °C), což způsobilo neúrodu a následné hladomory nejen v Evropě, ale i v Egyptě, Indii či Japonsku. Na Islandu zahynula čtvrtina populace a dánská správa zvažovala přesídlení zbývajících obyvatel. A podle jedné z teorií to byly právě hladomory po výbuchu Laki, které urychlily příchod Velké francouzské revoluce v roce 1789.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group